Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ ICL7107. Zmiana progu pomiarowego, kalibracja układu. Amperomierz.

wie8 29 Paź 2007 17:50 2624 5
  • #1 29 Paź 2007 17:50
    wie8
    Poziom 16  

Witam,
    Przeglądając różne wersje woltomierza i amperomierza opartych na atmega8 i wyświetlaczach LCD, postanowiłem - że jeszcze raz zajrzę do data sheetów układu ICL7107... Jednakże nurtuje mnie kilka pytań i mam nadzieję, że ktoś z forumowiczów będzie w stanie mi pomóc...

Otóż pierwsza rzecz - woltomierz, a mianowicie sprawa dotyczy zwiększenia progu pomiarowego od 0-200V... Powszechnie wiadomo, że standardowa aplikacja tego układu pozwala na pomiar napięcia w zakresie od -199,9÷199,9mV... Wyczytałem na forum, że można zwiększyć ten próg zmieniając na Wejściu dzielnik napięcia np 10M+1k. Moje pytanie brzmi, które dokładnie elementy wymienić i na jakie wartości... Takie jak podałem wyżej ? Czy to napewno zagwarantuje mi zmianę progu na 0÷200V ?

Ze schematu wynika, iż byłyby to rezystory R1=56k oraz R3=1k. Zmienić R1 na 10M a R3 na 10k ?

Idąc dalej, bardzo nurtująca mnie kwestia kalibracji układu na danym progu (w tym przypadku zwiększonym). Czy ktoś mógłby mi dokładnie opisać jak wykonać kalibracje tzn krok po kroku ? Bardzo by mi na tym zależało...

Idąc dalej, jak wykonać amperomierz wskazujący przedział od 0,002 do 3A ? Chodzi mi o opisanie np wzmacniacza różnicowego bądź nieodwracającego, a konkretnie jak zaaplikować to do zasilacza do którego podam linka na końcu tego posta...

Ponadto jak poprzestawiać przecinki, ponieważ zamierzam zrobić ukł woltomierza i amperomierza, więc woltomierz wskazywałby
    XX,X ->gdzie X to cyfra, a amperomierz: X,XX
    Zatem jak zadbać o to w dwóch osobnych układach...
    Tzn chodzi mi konkretnie o to, że układ woltomierza będzie wykonany na osobnym ICL, oraz amperomierz także na osobnym, czy trzeba wtedy dbać o przecinki i jak to pozmieniać...

Tutaj wspomniany link do schematu zasilacza :
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html

Link do pdf z ukł ICL7107... (schemat)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=266343

Prosiłbym także o podanie pełnego, zmodyfikowanego już wykazu elementów do moich potrzeb...
    Serdecznie dziękuje i wiem, że wymagam wiele... Dlatego też osobie która mi pomoże ofiaruję 20pkt.

Pozdrawiam.

Dodano po 32 [minuty]:

Okej, aby oddzielić informację napisze w drugim poście...
    Znalazłem info na :
    http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html

Projekt płytki przystępniejszy, mniej elementów i wystarczy zmienić TYLKO wartość rezystora R3 na 12kOhm by mieć zakres pomiarowy 0-200V...
    Dalsze pytania są nadal aktualne.
    Pozdrawiam.

0 5
  • CControls
  • CControls
  • #3 29 Paź 2007 22:26
    wie8
    Poziom 16  

Witam, przejrzałem wątek - jednak skoro już o tym mamy dyskutować to pozwolę sobie kontynuuować temat w moim wątku :)
    Więc... obwód drukowany pod ICL samemu przerabiałeś ? W oryginale jest inny, ponadto widzę u Ciebie wzmacniacz operacyjny, a w aplikacji icl co podlinkowałem nie występuje żaden taki element, oraz w aplikacji electronics-labs także on nie występuje...

Dwa, rozumiem że na zasilanie ICL podaje +5V a na Wej podaje to samo napięcie (wtedy brak różnicy potencjałów) więc równa się to 0V i tyle też ledy powinny wyświetlać, a jeżeli jest inaczej - reguluje to potencjometrem ("przesuwam zero") ?

Czy udało Ci się zrobić amperomierz na osobnym iclu ?

Co myślisz o aplikacji electronics-labs ?
    http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html
    Wg mnie jest to chyba najlepsze wykorzystanie tego układu jakie do tej pory widziałem... Pomysłowe wykonanie płytki, minimalna ilość elementów... itp.

edit: chyba poprostu trzeba zewrzeć zaciski pomiarowe a zasilić +5V i wtedy regulować

0
  • Pomocny post
    #4 30 Paź 2007 15:54
    morswin89
    Poziom 23  

Tak obwod przerobilem sam. Nie jest to wzmacniacz operacyjny tylko przetwornica na napiecie ujemne potrzebne do zasilania ukladu ICL7107.

0
  • #5 31 Paź 2007 14:04
    lisek1988
    Poziom 14  

Witam was ...morswin89 mam sprawe do Ciebie... mozesz umiescic projekt tych dwoch płytek w pliku jpg/gif w skali 1:1 ale z odbiciem lustrznaym? Z gory wielkie dzieki

Dodano po 33 [sekundy]:

aaa i jak mozesz to podaj dokladne wymiary

0