Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM1036 czy TL072 - na którym układzie przedwzmacniacz?

drops99 07 Nov 2007 00:17 3231 4
    drops99
    Level 10  
    Witam.
    Zbudowałem końcówke mocy opartą na LM 3886 i chciałbym podpiąść pod nią przedwzmacniacz... Nie wiem na którym układzie zbudować przedwzmacniacz czy na LM 1036 czy na TL072 , a może macie jakieś inne propozycje... ?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    troszke namieszales, LM1036 to nie to samo czy podopbne do TL072. Pierwszy to zintegrowany regulator barwy dzwieku, glosnosci i balansu a drugi to 2 wzamacniacze operacyjne. Nie mozna ich wprost porownywac.
    Do wzmacniacza potrzebujesz raczej obu. W uproszczeniu powinno to wygladac tak: przedwzmacniacz na TL072 - regulator LM1036 - stopien mocy.
    Do przedwzmacniacza mozesz uzyc wiekoszosci niskoszumnych i szybkich wzmacniaczy operacyjnych TL07x 08x sa OK, ja preferuje serie OPA i INA z tej samej firmy, przykladowo polecam do toru audio INA10x, INA16x, OPA2134(podwojny).
    Pozdrawiam
    robson24-78
    Level 20  
    Koledze dropsowi chodziło chyba o wybór samego schematu przedwzmacniacza - albo wszystko w jednym (LM1036) albo w oparciu o wzmacniacze operacyjne...
    Ja osobiście jestem zwolennikiem opcji ze wzmacniaczami operacyjnymi... TL072 nie będą złe (nimo że tanie) Możnaby spróbować też NE5532 (5534) albo LM833 (podobny zakres cenowy). OPA jak najbardziej, ale to już większy wydatek (chyba że jakimś cudem Burr Brown daje sample - mi jeszcze nigdy nie udało się czegoś od nich dostać...)

Pozdrawiam!
    drops99
    Level 10  
    Witam.
    Dokładnie o to mi chodzi jak wyrazil się kolega robson. Macie może schemat takiego przedwzmacniacza? Chodzi mi o wzór płytki, spis elementów i dokładny opis wykonania ( na TL072). Sporo szukałem na elektrodzie i jest troche tego ale nie wiem co będzie dobre.
    robson24-78
    Level 20  
    Ja myślę że powinieneś zajżeć do datasheet-ów konkretnych układów - tam prawie zawsze są przykładowe schematy.
    A odchodząć trochę od tematu, poniżej masz linki do dobrych przedwzmacniaczy tranzystorowych (szczególnie ten perwszy, choć nie posiada regulacji barwy dźwięku):

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=82
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic155205.html?sid=30ac98e1591f3612df896bb138af133f

Pozdrawiam!