Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik metabo-obroty

12 Lis 2007 23:19 2884 9
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam pilarkę metabo.Wwirniku została wypalona płytka kumutatora,więc poszedł do przewinięcia.przed przewinięciem piła miała lewe obroty-teraz ma prawe.Piła ma regulację obrotów ,ale nie ma przełącznika kierunków.Więc skąd te prawe?(fabrycznie są lewe).I jest jeszcze jedna sprawa,po przekręceni potencjometru na max zaczyna mocno iskrzyć i wywala zabezpieczenie.(Wirnik przewinięty,szczotki nowe i oryginalne do tej pilarki).Bardzo proszę o porady w tej kwestii.Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Jest to silnik szeregowy prądu przemiennego - aby zmienić kierunek obrotów wystarczy zmienić początki i końce uzwojeń stojana silnika. No chyba że udało Ci się obrócić obsadę szczotek o 180 stopni względem pierwotnego ustawienia to odwróć o 180 w drugą i powinno być dobrze.
  • Poziom 10  
    Ok.Czyli zamienić przewody z cewek miejscami?A możliwe jest że wirnik został przewinięty do prawych obrotów,bo w sterowaniu i obsadzie szczotek nic nie robiłem(jest tak jak było ustawione fabrycznie)?.
  • Poziom 23  
    kolego ktm zamiana końcówek uzwojenia stojana podłączonych do
    szczotek może nie dać spodziewanego efektu:zmiany kierunku wirowania.
    Powodem może być nie właściwie wykonane przezwojenie wirnika ,a
    konkretnie źle wykonane połączenie z komutatorem.Przy łączeniu
    uzwojenia wirnika ważną sprawą jest ich właściwe połączenie między sobą
    ale też w odpowiedniej kolejności poszczególnych końcówek i kierunku
    do działek komutatora. Także zachowania właściwego skoku/wyprzedzenia/
    lub/ opóźnienia/ względem boku uzwojenia.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    To bardzo częsty błąd podczas przewijania wirnika polegający na nawinięciu cewek w przeciwnym kierunku.( po chłopsku - cewki powinien nawijać leworęczny a ni praworęczny nawijacz). rozwiązanie proponowane przez magira powinno poskutkować.
    Powodzenia
  • Poziom 27  
    To tak zrób i zobaczymy czy silnik nie będzie się obracał w drugą stronę !
    A co do wykładu na temat przezwajania wirników do tego typu maszyn to sprawa jest prosta - nikt w warunkach nawet niezłego warsztatu nie jest w stanie tego zrobić dobrze - bo? Bo wirnik taki z uwagi na to że pracuje na wysokich obrotach musi zostać bardzo dokładnie wyważony dynamicznie !!! Ciekaw jestem czy ktoś w warsztacie ma taką wyważarkę ? Zazwyczaj gdy pada wirnik w takich maszynach jak odkurzacz, wiertarka ,piła to wirnik idzie do wymiany !!!! bo ? bo przezwojony w krótkim czasie rozwali łożyska !! może nie ???? A zanim je zniszczy to iskrzy jak diabli ! bo ?? bo rzuca i szczotki na nim podskakują Panie szanowny!I albo padnie najpierw komutator a potem łożyska albo odwrotnie. A co pytającemu po odpowiedzi że mu wirnik spaprali - pytał jak odwrócić obroty nie ?

Dodano po 1 [minuty]:

To było do forumowicza Elmont
  • Poziom 23  
    Panie magir ja niejeden wirnik przezwoiłem i praktykuję ten zawód od
    1969 roku.Wytłumaczyłem pytającemu najprościej ,a Pan Twierdzi iż
    nie możliwe jest przezwajanie ,obecnie jest to nieekonomiczne ale gdy
    maszyna jest "okazem"to przezwaja się chyba że jest zniszczony komutator
    i niema czym go zastąpić?
  • Moderator Elektrotechnika
    magir napisał:
    To tak zrób i zobaczymy czy silnik nie będzie się obracał w drugą stronę !
    A co do wykładu na temat przezwajania wirników do tego typu maszyn to sprawa jest prosta - nikt w warunkach nawet niezłego warsztatu nie jest w stanie tego zrobić dobrze - bo? Bo wirnik taki z uwagi na to że pracuje na wysokich obrotach musi zostać bardzo dokładnie wyważony dynamicznie !!! Ciekaw jestem czy ktoś w warsztacie ma taką wyważarkę ? Zazwyczaj gdy pada wirnik w takich maszynach jak odkurzacz, wiertarka ,piła to wirnik idzie do wymiany !!!! bo ? bo przezwojony w krótkim czasie rozwali łożyska !! może nie ???? A zanim je zniszczy to iskrzy jak diabli ! bo ?? bo rzuca i szczotki na nim podskakują Panie szanowny!I albo padnie najpierw komutator a potem łożyska albo odwrotnie. A co pytającemu po odpowiedzi że mu wirnik spaprali - pytał jak odwrócić obroty nie ?

Dodano po 1 [minuty]:

To było do forumowicza Elmont

Kol.magir nie wypowiadaj się za warsztaty jak nie masz pojęcia o tym jak robią.Robisz krzywdę im i potencjalnym klientom.Zajmuję sie między innymi naprawą elektronarzędzi i nigdy nie puszczam wirnika po przezwojeniu bez wyważenia to jest podstawa naszej pracy i proszę jeszcze raz nie pisz głupot jak nie masz o tym zielonego pojęcia.
    Współpracuję z wieloma zakładami usługowymi i żaden w ten sposób nie postępuje więc wiem co piszę w odróżnieniu do Ciebie.Jeśli chodzi o obroty wystarczy zamienić między sobą przewody dochodzące do szczotek.Twój post pobudził mnie do takiej reakcji,bo o zakładach(warsztatach)przezwajających wirniki może slyszałeś ale na oczy ich nie widziałeś(przynajmniej od środka)i dlatego piszesz bzdury.
  • Poziom 27  
    No to mi się dostało !
    I słusznie - DLATEGO PRZEPRASZAM PRAWDZIWYCH FACHOWCÓW którzy mają prawo czuć się obrażeni za to że pozwoliłem sobie na uogólnienie a tak robić nie wolno.
    Powinienem był skupić się wyłącznie na partaczu który spaprał robotę.