Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prądu ładowania akumulatora motocyklowego...

13 Lis 2007 17:54 7489 3
  • Poziom 14  
    Witam.
    Sprawa wygląda następująco: mam prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych który służy do ładowania akumulatorów o pojemnościach od 20 do 60 Ah. Jednak w moim motocyklu jest akumulator o pojemności 5,5 Ah. Troszcząc się o swój akumulator chce ograniczyć prąd ładowania do 1/10 pojemności znamionowej (czyli do ok. 550mA)
    Używając opcji "szukaj" znalazłem rozwiązanie - LM317 jako ogranicznik prądu. Na wyjście prostownika, bezpośrednio do kabli, chcę dodać LM317. Czy taki twór ma racje bytu i prawidłowego działania?

Ograniczenie prądu ładowania akumulatora motocyklowego...

I teraz pytanie: w jaki sposób dobrać ten rezystor? Na jaką moc ma być? Czy napięcie końcowe będzie takie samo jak przed LM`em? Czy nie uszkodzę prostownika?
  • Poziom 26  
    Witaj. Chcesz ładować akumulator 6V prądem 0,1C , w Twoim przypadku 0,5 A. 0,5A*12V=6W
    Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie użycie w szeregu z prostownikiem żarówki 5W na 12V . W ten sposób uzyskasz stabilizację prądu i ograniczenie.
  • Poziom 14  
    Mam akumulator 12V i 5,5Ah. Chodzi o to że nie chce włączać w szereg żarówki ani stosować innych rozwiązań tego typu. Chce użyć LM317 i za jego pomocą ograniczyć prąd do 0,5 A