Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PMG-565 Rosa, programator i inne historie.

DXM 14 Nov 2007 16:27 2312 16
 • #1
  DXM
  Level 11  
  W mojej pralce w spalił się programator. Wymieniłem na nowy. Połączenia dwa razy sprawdzane - raczej nie ma mowy o pomyłce.

  Wypaliły się również styki w ograniczniku temperatury, w dolnej części bębna (TZ1-2). Wymieniony, chociaż oryginalny miał zakres 35/20 stopni a nowy 50/20 stopni - jednak w tej sytuacji to nie powinno mieć znaczenia (a może się mylę).

  Kondensator rozruchowy też przy okazji poszedł - wymieniony.

  Blokada pozystorowa zmostkowana.

  Teraz jest problem: nie działa silnik programatora - tzn. programator się nie obraca. Poza tym pralka normalnie pobiera wodę, wypompowuje, obraca bęben i wiruje. Nie grzeje wody.

  Czy zastosowanie złego ogranicznika temperatury może powodować takie objawy? Co ciekawe stary i nowy, mają takie same oznaczenia, tylko inny zakres temperatury. Co może być jeszcze uszkodzone? Termostat? Grzałka? Ustawienie termostatu na 0 (S) nie daje żadnych zmian.
 • #2
  Adam-T
  Level 40  
  DXM wrote:
  Teraz jest problem: nie działa silnik programatora - tzn. programator się nie obraca.


  Sprecyzuj czy silnik programatora nie działa (stoi?) czy programator się nie obraca, bo to dwie różnie rzeczy.
  Do sprawdzenia poprawność połączeń i grzałka.

  Pozdrawiam
  Adam

  Edit: :arrow: Schemat Rosy
 • #3
  staszekf
  Level 33  
  Sprawdź połączenie na programatorze 6i6H oraz 8i8H.Pozdrawiam.
 • #4
  DXM
  Level 11  
  Adam-T wrote:

  Sprecyzuj czy silnik programatora nie działa (stoi?) czy programator się nie obraca, bo to dwie różnie rzeczy.


  Programator się nie obraca podczas pracy pralki - nie słychać też pracy jego silnika, chociaż pralka może go zagłuszać.

  Połączenia programatora są na jakieś 90% poprawne - naprawdę dokładnie sprawdzałem, najpierw przy zamianie programatora, potem według schematu.

  Dodane: widzę, że pralka teraz straciła też chęć do wirowania. Woda jest całkowicie wypompowana i już raz wirowała z nowym programatorem. Hydrostat? Chociaż normalnie nabierała wodę.
 • #5
  Adam-T
  Level 40  
  Podłącz jakąś żarówkę tam gdzie jest podłączony silniczek programatora i będziesz miał odpowiedź czy ma zasilanie. Potem zdemontuj silnik (wyjmij z programatora) i zobacz czy się obraca.

  Pozdrawiam
  Adam
 • #6
  colcolcol
  Home appliances specialist
  Ewidentnie nieprawidłowo podłaczony programator, chociaż wczoraj miałem klienta, który załozył sam programator -124- do gracji i nie ruszył! mimo poprawnego podłaczenia. Po rozebraniu ( utrata gwarancji ) okazało sie, że miał wade fabryczną: powyginane blaszki styków "w całý świat ", rozpacz :(
 • #7
  as53
  Level 15  
  Witam.Jeżeli posiadasz blokowy schemat połaczeń , to powypinaj wszystkie przewody z programatora i czytając go uważnie powpinaj je ponownie. Połączenia programatora muszą być pewne nie na 90 , a na 100%. Radzę uprzednio porozkładać przewody grupując odpowiednie wiązki.
 • #8
  DXM
  Level 11  
  as53 wrote:
  Połączenia programatora muszą być pewne nie na 90 , a na 100%. Radzę uprzednio porozkładać przewody grupując odpowiednie wiązki.


  Dopiero jutro będę miał na to czas. Sprawdzałem naprawdę sumiennie i te 10% to raczej taki bufor ryzyka na wypadek anomalnych sytuacji - np. wrodzonego daltonizmu albo pomroczności jasnej :D .

  Wyciąganie pralki z łazienki i jej rozkręcanie to akurat nie jest moje hobby, dlatego prosiłbym o sugestie, co należy w pierwszej kolejności sprawdzić - oprócz programatora.

  Tak z czystej ciekawości - w jakiej mierze fabryczne defekty programatora są częstym przypadkiem? Ktoś miał kontakt z takimi sytuacjami?
 • #9
  DXM
  Level 11  
  Witam, piszę w nowym poście aby podnieść wątek.

  Rozebrałem wszystko na nowo i podłączyłem programator zgodnie ze schematem i wszystko dokładnie sprawdziłem. Jeżeli coś jest nie tak, to znaczy, że w schemacie jest błąd, chociaż połączenia na nim zgadzają się z tym, co zapisałem sobie przy odłączaniuu starego programatora.

  Objawy - jak wyżej, czyli:
  1. Pralka nie wiruje, nawet z zupełnie pustą komorą bębna.

  2. Bęben wykonuje obroty podczas prania. Przy pustej komorze stoi, po nadmuchaniu hydrostatu rusza.

  3. Do grzałki dociera napięcie.

  4. Do silnika programatora dociera napięcie. Przed złożeniem pralki zauważyłem taką rzecz: silnik programatora milczał po włączeniu pralki. Po przełączeniu programatora o jeden stopień jego silnik chwilę pracował jakby dociągając programator do zadanej pozycji - tzn. pracował kilkanaście sekund po przełączeniu i przestawał.

  5. Po złożeniu pralki i uruchomieniu okazało się, że programator stoi w miejscu. Tzn. w niektórych pozycjach silnik programatora pracuje jak w punkcie powyżej, po czym przestaje. Programator nie przeskakuje na nową pozycję. Odgłos silnika programatora jest trochę dziwny - takie wyraźnie głośniejsze i mniej regularne od normalnego cykanie.

  6. Po przełączeniu na wirowanie zauważyłem ciekawą rzecz. Pralka nabierała wodę (bo wcześniej była w pozycji płukanie) i jednocześnie ją wypompowywała. Zakręciłem dopływ wody i pozwoliłem pralce wypompować. Po wypompowaniu i ponownym odkręceniu dopływu w tej samej pozycji programatora, pralka nie nabierała już wody tylko ją normalnie wypompowywała.

  Obudowę zakładałem raczej możliwie delikatnie, więc mało prawdopodobne, żeby cokolwiek mogło się odłączyć, itp.[/url]
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  DXM
  Level 11  
  skryn wrote:

  W schemacie nie ma błędu.


  Miałem, rzecz jasna, na myśli to, że moje pomyłki są tym razem wykluczone, więc jako potencjalne źródło błędu założyłem m. in. schemat. Teraz już zupełnie nie wiem co jest nie tak :/.

  Bardzo bym prosił o jakieś sugestie co dalej z tą pralką robić. Nie chciałbym rozkręcać programatora, chociaż podejrzewam, że jednak może mieć jakiś fabryczny defekt.
 • #12
  colcolcol
  Home appliances specialist
  ""obraca bęben i wiruje. Nie grzeje wody.
  14 Lis 2007 16:27
  Pralka nie wiruje, nawet z zupełnie pustą komorą bębna. 26 Lis 2007 18:40""
  to jak to jest ? sam widzisz , że jest zmiana jak jeszcze raz podłączysz programator to będzie OK :)
  Te programatory : 770,790,124 są tak poznane jak Kotlina Kłodzka , jeżeli nie znajdziesz pomocy na miejscu przyślij go do mnie a sprawdze go (rozebranie i złożenie , utrata gwarancji :( ) gratis.
 • #13
  DXM
  Level 11  
  colcolcol wrote:
  ""obraca bęben i wiruje. Nie grzeje wody.
  14 Lis 2007 16:27
  Pralka nie wiruje, nawet z zupełnie pustą komorą bębna. 26 Lis 2007 18:40""
  to jak to jest ? sam widzisz , że jest zmiana jak jeszcze raz podłączysz programator to będzie OK :)


  Proszę uważniej czytać. W pierwszym cytacie jest napisane, że pralka wirowała. Zgadza się. Po czym przestała - nagle, ale była wtedy złożona - nie zmieniałem żadnych połączeń.

  Pierwszy raz założyłem programator przepinając po kolei przewody. Potem sprawdziłem, czy aby napewno połączenia są zgodne weryfikując to dołączonym przeze mnie schematem. Było OK.

  Sytuacja wyglądała, tak jak napisałem. Programator się nie obracał, bęben się kręcił, pralka nie grzała wody. Jakiś czas wirowała, ale nagle przestała.

  Rozkręciłem ją i dwa razy sprawdziłem po kolei połączenia. Oczywiście zgadzało się. Objawy te same.

  Dzisiaj rozkręciłem ją ponownie. Wszystko wypiąłem i podłączyłem, po czym sprawdziłem. Efekt taki jak we wcześniejszych postach - objawy w żaden sposób się nie zmieniły.

  Do grzałki dochodzi napięcie, ale sprawdzałem to przy odłączonych konektorach, żarówką bo niestety nie mam w tym mieszkaniu żadnego miernika.

  Ponadto wystąpiła dziwna sytuacja, o której już przecież pisałem. Pralka tam gdzie powinna wirować jednoczesnie nabierała wodę i ją wypompowywała. Po włączeniu i wyłączeniu, z niezmienioną pozycją programatora, normalnie wypompowywała wodę - czyli tak, jak powinno być.
 • #14
  movzx
  Level 39  
  Jeśli do silnika programatora cały czas dochodzi napięcie, a mimo to nie słychać żeby pracował (czasem trzeba naprawdę się przysłuchiwać, ewentualnie poświecić z tyłu w zębatki), zanieś programator do sklepu i wymień. Jeśli jest fabrycznie źle złożony, może się zacinać.
 • #15
  DXM
  Level 11  
  Winny przynajmniej części problemów był programator. Po rozmontowaniu i podłączeniu silnika do prądu okazało się, że nie obraca się lub obraca się przez kilkanaście sekund wydając przy tym zgrzytliwe odgłosy, takie jak opisane w powyższych postach. Wadliwy silnik zastąpiłem wymontowanym ze starego programatora.

  Programator złożyłem zgodnie z opisem znalezionym na forum.
  zdjęcie 1,
  zdjęcie 2.

  W górnym białym kole zębatym otwór A ustawiłem tak aby odpowiadał otworowi w metalowej pokrywie. Szczelinę B ustawiłem tak, aby położona była równolegle do średnicy otworu w pokrywie. Otwór C ustawiłem analogicznie jak A. Podobnie uczyniłem z czerwonym kołem (otwór D). Bardzo proszę o upewnienie mnie, czy takie ustawienia elementów są poprawne.

  Czerwony pierścień z krzywkami na zdjęciu drugim, założyłem zgodnie ze znalezionym schematem - tutaj też w miarę możliwości prosiłbym o opinię fachowca.

  Co do głównego walca z krzywkami - z faktu, że można go obracać nie zmieniając położenia układu napędzającego (czyli kół zębatych w przekładni silnika) wnioskuję, że mogę go założyć w dowolnym położeniu - czy dobrze?

  Ponadto pozostaje kwestia braku wirowania. Zauważyłem już dość dawno, że pralka miała skłonność do palenia kondensatora rozruchowego (wymieniałem go przynajmniej trzy razy w ciągu dwóch ostatnich lat) - może jest to spowodowane jakąś wadą silnika? Prawie zawsze taka sytuacja występowała podczas wirowania. Przypominam, że pralka przestała wirować podczas prób z prawidłowo podłączonym programatorem i nie zmieniałem wtedy jego ustawień/połączeń.

  Ze schematu, niestety, trudno mi jednoznacznie odczytać jak sprawdzić czy działa wirowanie, z pominięciem programatora. Jak powinienem podłączyć silnik do zasilania, aby sprawdzić czy brak wirowania jest spodowodany jego usterką?
 • #16
  movzx
  Level 39  
  Najprościej będzie jak ustawisz go na pozycję "wirowanie" i sprawdzisz (przy odłączonych przewodach od sekcji 3,9,10) czy zwarte są odpowiednie styki:
  10-10B (jeden koniec kondensatora)
  9-9B (drugi koniec)
  3-3B (właściwy włącznik wirówki)

  Oprócz tego sprawdź kostkę przy silniku (czy nie ma wypaleń) i wyłącznik wirówki. Może się też okazać że silnik jest uszkodzony, ale to zostaw sobie na koniec.
 • #17
  DXM
  Level 11  
  Po naprawie programatora oraz przeczyszczeniu kostki silnika i wyłącznika wirowania, pralka działa poprawnie: wykonuje obroty w przód i rewersyjne, właściwie nabiera, wypompowuje i grzeje wodę oraz wiruje.