Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KOMFORT ELSTER sterownik kotła CO

14 Lis 2007 22:22 8167 8
  • Poziom 24  
    Witam wszystkich .
    Mam problem z ww sterownikiem , mianowicie po włączeniu zasilania sterownik działa bez zarzutu,niestety po jakimś czasie - niezależnie od trybu pracy, diody ma przednim panelu zaczynaja pulsowac-mrugac,wyświetlacz też, wygląda to tak jakbyśmy podłączyli diodę swiecącą przez prostownik jednopołówkowy.ale efektem tego pulsowania jest to ,że nie działa przedmuch pieca , silnik dmuchawy delikatnie mruczy i nic wiecej, no i gdy dmuchawa juz wystartuje to nie zawsze się zatrzymuje po osiągnięciu zadanej temperatury-już raz prawie zagotowała mi się woda.
    Natomiast dopuki panel przedni nie zacznie pulsować sterownik działa jak nowy.
    Nie mam schematu więc go tutaj niestety nie dołączę,
    triak sterujący dmuchawą jest ok, wszystkie tranzystory i diody oraz rezystory też są ok,pozostają jeszcze kondensatory ceramiczne... elektrolity ok, acha na płytce jest jeszcze stabilizator napięcia , tez ok, ale niestety nie bardzo mam jak sprawdzić takich dwóch "cudeniek 8 nóżkowych" oraz LM374, może ktoś miał juz taki problem?? prosze o pomoc
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witaj , dobrze byłoby sprawdzić te cudeńka , to są elementy optyczne sterujące triakami , działają podobnie jak transoptory , głównie chodzi o galwaniczne oddzielenie napięcia sieci 230V od układu sterującego sterownika. Zdarza się że ulegają awarii , ale jeśli coś się dzieje z wyświetlaniem to zacząłbym od wymiany elektrolitów i stabilizatora ( wymiana , nie sprawdzanie , niewielki koszt a ogólnie dostępne) . Naprawiałem wiele i to różnych , niektóre mają charakterystyczne i powtarzające się usterki ,zazwyczaj były to triaki , sterujące nimi MOC lub podobne i niekiedy stabilizator. dobrze byłoby abyś zmierzył napięcie po stabilizatorze w momencie kiedy szwankuje.
  • Poziom 24  
    elektrolity przed i za stabilizatorem wymienione, stabilizator nie, ale mierzyłem za stabilizatorem napięcie w momencie szwankowania i wynosi ono 5,02V, nawet zastąpiłem oryginalny transformator mocniejszym, też to nic nie pomogło ale zauważyłem , że gdy wyświetlacz zacznie mrugać to stabilizator jest ciepły, dałem nawet na wyjściu stabilizatora( między masę a wyjście) diodę spolaryzowana zaporowo.
    moim zdnaiem to tak wygląda jakby napięcie sieci przedostawało się do układu, za stabilizatorem , może nie całe to napięcie , ale jakaś cząstka, co powoduje pulsowanie wyświetlacza. wymienie jeszcze satbilizator ale to jutro i zobaczymy co zacznie sie dziać, nie mam tego optotriaka MOC, ale widzę że tam są dwa, czy mogę je zamienić między sobą?? tylko że sa inne typy:(
    w sumie pompke i tak mam podłączoną bezpośrednio do sieci,wiec nie potrzebuje wyjscia na pompke, wiec czy moge zamienić miejscami te optotriaki??
  • Poziom 16  
    możesz zamienić , różnice między nimi są niewielkie , piszesz że jakby się przedostawało napięcie sieci , mało prawdopodobne aby pochodziło z układu MOC ( chyba że po burzy , wtedy wszystko możliwe) , ale możesz podmieić diody prostownicze w mostku , może coś puszczają a przy niskim napięciu nie pali bezpiecznika.
  • Poziom 24  
    nie nie wlasnie co dziwne to bezpiecznik sie nie przepala, a napiecie wychodzące na dmuchawę w monencie mrugania wyświetlacza i buczenia-mruczenia silniczka to 95V
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Może lepiej wpierw sprawdź kondensator rozruchowy w dmuchawie , może tu tkwi problem , chociaż nie widzę logicznego związku z tym że się nie wyłącza . 90 V może być gdyż jeśli ten sterownik ma regulację mocy dmuchawy to poda tyle ile jest nastawione.
  • Poziom 24  
    okok , te 90V jest wtedy gdy ten sterownik mruga i zalaczy sie funkcja przedmuchu,ale silniczek stoi w miejscu.
    bede później patrzył w ten sterownik, to wiecz orem jeszcze sie odezwe. pozdrawiam i dziękuję :)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Warto sprawdzić silnik tej dmuchawy spotkałem się z tym problemem gdzie właśnie szalał sterownik a wina leżała po stronie silnika właczał się raz niby normalnie drugim razem buczał.
  • Poziom 24  
    Sterownik naprawiony :)
    podziękowania dla kolegi andre41.
    Okazało się że opto traik był walnięty, kondensator rozruchowy w silniku miał wartość 0,6mikro Farada, a powinien mieć 2 mikro farady, zgodnie z tym co było na nim napisane.
    po wymianie tych elementów sterownik zaczął poprawnie działać, lecz jeszcze zdarzało mu się czasami mrugac, przed wymianą tych elementów sterownik mrugał po chwili.
    Zaryzykowałem i wymieniłem Mostek Prostowniczy, mimo tego że mierząc go miernikiem , wskazania miernika były ok.
    Po wymianie Mostka prostowniczego problem mrugania przedniego panela sterownika zniknął na dobre :)
    HURA udło się :) !!
    sterownik działa jak nowy :)
    Pozdrawiam