Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brzęczenie w domofonie po dołożeniu elektrorygla - Eltcrac

15 Lis 2007 07:19 3248 11
  • Poziom 10  
    Witam!

Czytałem trochę na forum, ale nie znalazłem podobnego problemu. Otóż instalowałem wujowi domofon firmy eltcrac, kaseta KEN, unifon TK6 Wekta, zasilacz EWD10. Kabel ekranowany, gruby 10 żyłowy, czarny do układania w ziemi. Wszystko działało pięknie przez 2 tyg az został dołożony rygiel otwierany elektrycznie z słuchawki unifonu. W słuchawce zaczęło brzęczeć.

Co sie dzieje? Czy jest jakieś zwarcie między żyłami elektrorygla a resztą systemu? Kabel ma długość ok 10m. Uszkodzenie zewnętrzne kabla nie wchodzi w grę... kabel trudno było uciąć cięciami bocznymi..

Proszę o pomoc i jakieś propozycje zdiagnozowania usterki..a może ten typ tak ma? :)

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Nie powinno nic buczeć jeśli nie załączy się zasilania na rygielw celu jego otwarcia.

Jeśli nie ma gdzieś przebicia z instalacji zasilania rygla to może można zmienić biegunowość jego zasilania lub przefiltrować napięcie jego zasilania montując już przy zasilaczu filtr przeciwzakłóceniowy z odpowiednich pojemności kondensatorów odpowiadających tentnieniom sieci zasilającej.
  • Poziom 10  
    Nie ma prawa brzęczeć jeżeli masz wydzielone przewody tylko do elektrozamka ,sterowanie po przez przekaźnik (przy długich odcinkach zalecam połączenie w parę przewodów do zasilania zamka) jeżeli jest podświetlenie to zasilać ze stałego,najlepiej stabilizowanego napięcia ze wspólną masą z mikrofonem i słuchawką ,jeżeli tak niejest to trzeba pokolei odłączać przewody aż do ustąpienia i sprawdzić połączenia jak zalecałem .powadzenia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny dla użytkowników
    Być może przyczyna nie jest związana z samym zamkiem. Podczas jego montażu mógł ktoś coś uszkodzić rykoszetem. Wystarczy, że masa mikrofonu przy furtce nieco straciła kontakt i efekt buczenia może brać się właśnie z tego.
  • Poziom 14  
    Ilo żyłowa instalacja ? 5+n Czy 4+n .Jeśli 5+ n to czy pod właściwe zaciski podłaczony zaczep .
  • Poziom 10  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Wszystkie połączenia jeszcze raz sprawdziłem - są zgodne ze schematem. Jest tak jak na schemacie. Elektrozaczep jest zasilany łącznie 4 żylami (dla mniejszego spadku napięcia po 2 żyły skręcone ze sobą ). Chwilowo nie miałem sprawnego multimetru żeby przedzwonić poszczególne żyly aby sprawdzić czy wszystko ok, ale jak już raz to robiłem to wydawało sie wszystko ok. Całość to znaczy zasilanie kasety, diody w kasecie, łącznosć między kasetą i słuchawką oraz zasilanie zaczepu jest puszczone jednym grubym czarnym kablem z porządnym mocnym ekranem. W kablu znajduje sie 10 żył.

Załączam schemat połączeń.

Ps. W mojej wersji jest zainstalowany 1 unifon
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Spróbuj zamontować w aparacie kondensator około 10-100µF(na odpowiednie napięcie oczywiście) między masą a plusem.

Dodano po 54 [sekundy]:

Spróbuj zamontować w aparacie kondensator około 10-100µF(na odpowiednie napięcie oczywiście) między masą a plusem.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Jaki jest kabel, parowy czy czwórkowy ???
    Czy obwody rozmówne są na oddzielnej parze/czwórce, czy żyły brane były losowo ??
    Czy kabel jest łączony gdzies w ziemi ???
  • Poziom 10  
    Kabel był parowy. Kolor + biały, kolor + biały, itd

Pięć kolorów + pięc białych. Zrobiłem tek że te pięć olorowych i jeden biały dałem na "transmisje" głosu, wywołania. Pozostałe cztery białe na elektrozaczep.

Kabel nie był łączony w ziemi, ani nigdzie po drodze.

W związku z tym nasuwa mi sie pytanie, ponieważ kolega Tracer2 dał mi do myslenia. Ja prwdopodobnie zrobiłem mix w tych parach żył ... np. rozmowa idzie z zasilaniem zaczepu w jednej parze przewodów.

Ma to jakieś znaczenie?
    Wiem np. ze jeśli kabel do głosnika bym położyl obok kabla zasilającego 230V to będzie w głosniku słychaćdelikatny przydzwięk. Czy przy niskich napięciach jak w domofonie też ma to znaczenie??

Wiem że skretka komputerowa jest zrobiona chyba po to żeby eliminowac jakieś zaklócenia.
  • Pomocny post
    Moderator - Telefony Stacjonarne
    Oczywiscie ,że ma :)
    Wybierz do transmisji głosu oddzielne pary.
    Ta samo z zasilaniem rygla ,oddzielne pary (zmostkowane )na biegun rygla.
    mam nadzieje ze kabel ma skrety ;)
  • Poziom 10  
    Dziękuje za wszystkie podpowiedzi! Na razie pada więc nic nie zrobie, ale jak tylko będzie to możliwe to zrobie tak jak napisał kolega Tracer2 i dam znać czy to rozwiązało problem.
  • Poziom 10  
    Połączyłem wszystko tak by rygiel był zasilany z 2 odrębnych skręconych par. Brzęczenie ucichło ale nie całkiem. Jest delikatnie słyszalne, nie przeszkadza w zaden sposób w rozmowie.

Problem rozwiązany temat zamykam