Witam
afterlife napisał: Witam, mam schemat laboratoryjnego generatora colpittsa (dołączam plik). Chciałbym przerobić go na 100 MHz i teraz pytanie, da się to zrobić z tym schematem? Zmiana C1, C2, L na odpowiednie dla częstotliwości 100 MHz nie pomaga i generator przestaje działać. Wszystko symuluje w programie PSpice. Dzięki za wszystkie podpowiedzi i wszelką pomoc, pozdrawiam.

przede wszystkim to nie jest klasyczny schemat generatora Colpittsa.
Co na temat generatów napisał praktyk poczytaj
TAM..
Skoro elementem wzmacniającym jest tranzystor polowy złączowy; J-FET, to na taką wartość generowanej częstotliwości lepszym układem jest układ ze wspólnym drenem (OD), zamiast pokazanego tu układu ze wspólnym źródłem (OS).
Symulacja za pomocą PSpice, czy w innym tego typu programie, jest tyle warta co dokładność odwzorowania modeli elementów w nim użytych w porównaniu z ich rzeczywistymi parametrami.
Układ generacyjny jest układem nieliniowym, a użyte modele w programie symulacyjnym są liniowe, więc generować (w programie symulacyjnym) wcale nie musi choć w rzeczywistości będzie, kiedy zostaną spełnione oba warunki wzbudzenia się i generacji.
Dlatego też zamiast, z uporem lepszej sprawy, sprawdzać czy będzie generować znacznie prościej jest rozciąć pętle sprzężenia zwrotnego i badać (symulować) w/w warunki generacji.
Pozdrawiam