Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EW876F Kody błędów

Wiech54 19 Lis 2007 07:26 15700 15
  • #1 19 Lis 2007 07:26
    Wiech54
    Poziom 20  

Witam.
    Co prawda pralki to nie moja dziedzina (zajmuję się sprzętem RTV) ale mam pralkę jak w temacie u bratowej na wsi.Parę dni stanęła i nie działa.To znaczy po załączeniu jakiegokolwiek programu zaczyna wypompowywać wodę i po chwili staje i nic nie daje się zrobić oprócz wyłączenia wyłącznikiem sieciowym.
    Znalazłem opis jak czytać kody błędów ale to już jak byłem u siebie w domu a pralka jest na wsi.Może któryś z kolegów poratuje tabelką z opisem co oznacza dany kod błędu i sposobem wejścia w tryb serwisowy (w serwis udało mi się wejść przez analogię do TV ale to szukanie po omacku mnie nie satysfakcjonuje) to może uda mi się zdiagnozować co jest uszkodzone.Pralka potrafi czasami zrobić połowę prania i dopiero wtedy staje więc podejrzewam że jest jakaś bzdurna usterka.Moduł elektroniki był jakby "okopcony" (był to najprawdopodobniej pył ze szczotek silnika albo coś podobnego ale jak się dostał do modułu to niewiem) ale po oczyszczeniu go wygląda jak nowy , nie widać przegrzań , nadpaleń itp i raczej podejrzewam uszkodzenie poza nim.
    Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

-1 15
  • #2 19 Lis 2007 20:20
    PBK
    Specjalista AGD

to jakiego kodu sie dopatrzyłes?
    opisz co ci mryga albo wyswietla bedzie prosciej
    poza tym sprawdz grzałke na upłynnosc do masy
    wyczysc wezyki na hydrostatach jak i sitko na pompce
    sprawdz silniczek pompy magnetycznej jak i szczotki na silniku
    posusz moduł suszarką i komutaor silnika przelameluj go pumeksem docierajac szczotki
    uszczelnij górna rure deflagmatora - tam gdzie pralka sie odpowietrza

to standartowe operacje jak nie pomoze napisz

0
  • #3 19 Lis 2007 22:42
    Wiech54
    Poziom 20  

W sumie do końca nie wiem jak wejść w tryb odczytu kodów.Jutro będę musiał gonić na wieś i znowu spróbować odczytać błędy i spróbuję zrobić to co opisałeś i dam znać o wynikach.Sitko na pompce to już bratowa wypolerowała do połysku wcześniej , do mycia płyty mam specjalny środek do tego celu (wypiera wilgoć , spłukuje zanieczyszczenia i odparowuje bez zostawiania śladów , na 100% nie szkodzi delikatnej elektronice).Spróbuję poczyścić co się da i zobaczymy.

0
  • #4 21 Lis 2007 00:55
    Drops26
    Poziom 17  

witam podaj nr PNC 9 cyfrowy to załatwie ci kody błedów
    najczesciej zaczyna sie od cyfry 9

poz drops

1
  • #5 21 Lis 2007 22:38
    Wiech54
    Poziom 20  

Wróciłem ze wsi.Moduł elektroniki ma program EA0B1080137B9EF to jest na nim napisane i po sprawdzeniu w trybie serwisowym zgadza się.
    Wyczyściłem to co się dało bez zdejmowania tylnej blachy.W trybie serwisowym wyświetla kod 34 czyli licząc diodki od góry na dół to 3,4,6.
    Pytane co oznacza Error 34.
    Czy bez skasowania tego błędu po usunięciu usterki pralka normalnie ruszy?
    Ewentualnie proszę o sposób skasowania wskazania błędu.
    To na razie na tyle.

0
  • #7 24 Lis 2007 00:37
    Wiech54
    Poziom 20  

Dalsze problemy z praleczką.Rozebrałem wężyki i resztę hydrauliki.Rzeczywiście było conieco pozapychane , szczególnie przy łączniku rurek od hydrostatów ale po złożeniu i uruchomieniu dalej E34 czyli wskazanie na uszkodzenie hydrostatu analogowego.Ponieważ nie posiadam takowego chociażby w celu podstawienia dla próby , może któryś z kolegów wie jak go sprawdzić (mam oscyloskop i conieco wiedzy elektronicznej ale nie wiem jak powinien ten hydrostat zachowywać się przy zmianie ciśnienia).Próbowałem mierzyć napięcie na wyjściu hydrostatu przy nabieraniu wody w trybie serwisowym i nic na wyjściu się nie zmienia.Zasilanie mam 5V a na wyjściu jest 3V.

0
  • #8 24 Lis 2007 08:26
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!
    Hydrostat analogowy działa na zasadzie zmiany częstotliwości,która informuje elektronikę o poziomie wody więc pomiar napięcia odpada.

0
  • #9 24 Lis 2007 12:58
    mrhari
    Moderator AGD

PBK napisal zebys sprawdzil grzalke. Sprawdzona?
    Poszukaj jeszcze zimnych lutow na module (przekazniki)

0
  • #10 24 Lis 2007 22:04
    Drops26
    Poziom 17  

witam może rzeczywiście być walnięty zdarza się zazwyczaj kody pokazują prawdę
    pozdro drops

0
  • #12 25 Lis 2007 11:33
    Wiech54
    Poziom 20  

Grzałka sprawdzona na przejście i upływność do uziemienia.Na zakresie omomierza 20MOhm nie wykazuje upływności.Jeżeli chodzi o dmuchanie w hydrostat to akurat zdaję sobie sprawę że w wężykach nie panuje ciśnienie rzędu kilku atmosfer więc wystarczy lekko dmuchnąć aby stwierdzić czy rdzeń porusza się w cewce.Dzisiaj mam chwilkę czasu to podłączę na stole zasilanie do tego hydrostatu i obejrzę na oscyloskopie co będzie się działo przy dmuchaniu w hydrostat.O wynikach dam znać.
    Jeżeli chodzi o zimne luty na płycie elektroniki to podczas czyszczenia obejrzałem ją dokładnie przez lupę.Akurat z zimnymi lutami mam często do czynienia (sprzęt RTV) więc wiem co i jak należy oglądać.

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

Wracam do tematu i ręce mi opadły.Sprawdziłem hydrostat.Bez ciśnienia na wyjściu mam impuls H o czasie trwania około 10ms i L około 7ms.Po podaniu ciśnienia (dmuchnięciu ) długość impulsów zmienia się płynnie odpowiednio do 20 i 14 ms.Pomiary nie są super dokładne ale chodziło mi o to żeby sprawdzić czy w ogóle to urządzenie działa.Wynika z tego że tak.
    Stąd wniosek że wyrywam jeszcze raz płytę elektroniki i dokładnie ją przejrzę.O wynikach powiadomię.
    Chyba że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł.

0
  • #13 25 Lis 2007 19:34
    jmk
    Poziom 28  

Hydrostacik- "CHYBA" powinno się go nazywać cyfrowy, ma jedno zadanie- ZGŁOSZENIE BŁędu polegającego na zbyt wolnym wzroście poziomu wody podczas napełniania, lub ZBYT wolnym SPADKU poziomu podczas opróżniania pralki- i tutaj jego rola sie kończy- on niczego nie przełącza TYLKO SYGNALIZUJE, ale pozbycie sie go z układu raczej wykluczone -chyba że ktoś ma możliwość zmiany oprogramowania w pralce - samo odłaczenie blokuje sterownik.

0
  • #14 25 Lis 2007 22:26
    mrhari
    Moderator AGD

Wiech54 napisał:
    E34 czyli wskazanie na uszkodzenie hydrostatu analogowego.

Ja bym szukał w elektronice, w zasilaniu grzałki.
    Pralka Electrolux EW876F Kody błędów

0
  • #15 29 Lis 2007 15:51
    Wiech54
    Poziom 20  

Wraca temat pralki.Wypaprałem elektronikę i mam problem.A mianowicie z zasilacza impulsowego zbudowanego na TOP209 mam -5V około i +6,7V .Problem w tym że to napięcie 6,7V jest raczej za niskie bo zasilana jest z niego m.in. cewka przekaźnika (chyba od grzałki zresztą to chyba nie ważne w tej chwili) a cewka ta jest na 12V.Stąd chyba cały mój problem wynika.Rutynowo sprawdziłem kondensatory w przetwornicy i mimo że ich pojemność i ESR były w normie (-10%) to wstawiłem nowe (oczywiście Low ESR).Nie zmieniło to nic.Sprawdziłem rezystory w okolicy przetworniczki - wyglądają OK.Nie podejrzewam uszkodzenia TOPa bo z reguły jego uszkodzenie polega na zwarciu klucza co w moim wypadku nie występuje.Nie dopatrzyłem się co się dzieje w obwodzie CTL tego scalaczka - czy jest tam jakaś gałąź kontrolująca napięcie bo jakaś ścieżka leci w okolice procka.Jeżeli ktoś aż tak głęboko wgryzał się w ten temat to może coś podpowie?Jeżeli nie to będę zdany na mrówczą pracę rozrysowania w miarę dokladnie tego zasilacza a bratowa może w międzyczasie brudem zarosnąć.

0
  • #16 02 Gru 2007 20:32
    Wiech54
    Poziom 20  

Witam na finiszu mojej walki z pralką.
    Najpierw dziękuję wszystkim kolegom za konstruktywne podpowiedzi w temacie które pomogły znaleźć usterkę chociaż główną przyczyną usterki było uszkodzenie płyty sterownika którą nawiasem mówiąc naprawiłem.Napęcie na przekaźniku nie mierzy się względem punktu masy zasilacza a względem napięcia -5V czyli 5V+6,7V daje w sumie około 12V do zasilania cewki przekażnika.Uszkodzenie modułu polegało na podtrawieniu ścieżki łączącej kolektor tranzystora kluczującego przekaźnik na skraju płyty co nie było widoczne bo ścieżka była pod przekaźnikiem.Przy okazji znalazłem jeszcze dwie ścieżki jako kandydatki do przetrawienia pod lakierem.Po dokładnym wyczyszczeniu tych fragmentów druku , wysuszeniu i zalakierowaniu całej płytylakierem PLASTIC(oprócz złączy oczywiście) zamontowałem moduł na miejsce i pralka ruszyła w końcu.

Temat zamykam i do miłego .

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo