A o czym rozmawiamy? Sygnał wyjściowy z dzielniko-prostowniko-integratora podajesz na wejście analogowe mikroklocka, a wszelki operacje arytmetyczne realizujesz w programie. Wyświetlacz LCD zazwyczaj też podłącza się do mikrokontrolera...
Jak zrobisz w/g schematu to weź pod uwagę:
- rezystancja wejściowa dzielnika - moc rezystorów
- rezystancja wejściowa drugiego dzielnika - rezystancja wyjściowa pierwszego dzielnika
- stała czasowa dwójnika RC (na wyjściu układu ze schematu) - czas przetwarzania A/D w mikroklocku
Pamiętaj również o skalowaniu sygnału. Dajesz w programie dwie stałe - wynik mnożysz przez jedną, dzielisz przez drugą i dopiero wyświetlasz (nie biorę pod uwagę tutaj arytmetyki zmiennoprzecinkowej). Mierzysz fabrycznym przyrządem napięcie np. 230V i jednocześnie urządzeniem DIY - wyniki porównujesz i wprowadzasz za pomocą dwu stałych odpowiednie poprawki. Biorąc pod uwagę pomiar 1,5kV ac możesz przyjąć jako niepewność pomiaru : klasa fabrycznego miernika * (1500V/230V).