Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniki prądu stałego (DC) - zabezpieczenia, użycie uK8051

28 Lis 2007 16:38 1913 4
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie
  Sprawa wygląda następująco. Czy ktoś uprzejmie mógłby podać mi wiadomości na temat:
  jakie zabezpiecznia należy zamontować (są montowane) przy silnikach DC

  domyślam się że są to zabezpieczenia prądu, temperatury. Co jeszcze :?:
  Ale jak technologicznie jest to rozwiązane:?::?:[/b]
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam. Najogólniej silniki DC zabezpiecza się standartowo przed skutkami przeciążeń i przed skutkami zwarć. Przed przeciążeniem zabezpiecza się: wyzwalaczami termicznymi, bocznik + elektronika, czujnik Halla + elektronika, transduktor + elektronika, czujniki temperatury itp, itd. w zależności od potrzeb. Przed skutkami zwarć zabezpiecza się bezpiecznikami topikowymi lub wyzwalaczami elektromagnetycznymi lub elektroniką. Są to moje ogólne spostrzeżenia, które spotkałem w praktyce i pewnie są jeszcze inne zabezpieczenia o których niewiem, a wszystko zależy od mocy tych silników i ich zastosowania. Pozdrawiam.
 • Spec od GSM
  Można dodać jeszcze czujniki zadziałania (np. czujnik ciśnienia w wentylatorze), wtedy brak sygnału 'zadziałania' urządzenia, również służy jako zabezpieczenie.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam.
  Podobnie jak dla silników prądu przemiennego, rodzaj i ilość zabezpieczeń zależy od mocy silnika. Inne zabezpieczenia dla 1W a inne dla 1 MW.Dla większych mocy - oprócz zabezpieczenia od zwarć i przeciążeń stosuje sieę np zabezpieczenia termiczne zabudowane wewnątrz uzwojeń, czy zabezpieczenia różnicowe ( nie mylić z różnicowo-prądowymi) - polegające na porównaniu prądu wpływającego i wypływającego z uzwojeń.
  Jeżeli chodzi o silnik małej mocy ( do ok 100 kW) ,nie wyposażony w czujniki pomiaru temperatury uzwojeń, to wystarczą zabezpieczenia od przeciążeń i zwarć
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  bardzo dziękuje wszystkim za informacje