logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu

mrxx 29 Lis 2007 14:58 4276 15
REKLAMA
  • #1 4533727
    mrxx
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    witam mam nastepujący problem z tv 14 w postaci poziomyh białych pasków na górze ekranu, tv był po wymianie kineskopu oraz padnięnty był tranzystor odchylania poziomego, pasy widać jedynie gdy obraz jest jasny (dominuje biały kolor) , jak np filmy lecą z czarnym polem na dole i na górze to jest wszystko ok, niestety nie wiem jaki to model tv,jest w nim potencjometr vheight lecz regulacja nic nie daje jak zwęze obraz to i paski sie zwęza gdy rozciągne i te się rozciągna,potencjometr jest w poblizu ta8403k,
    druga sprawa jest taka że ekran jest zielonkawy w prawym dolnym rogu jakby byl namagnesowany kineskop lecz nie moge sie tego w żaden sposob pozbyć
    proszę o pomoc/wskazówki w tej sprawie dziękuje za wszelkie porady

    Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu
  • REKLAMA
  • #2 4534234
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Dociśnij cewki odchylające do kineskopu , powymieniaj elektrolity koło tego scalaka .
  • REKLAMA
  • #3 4546228
    mrxx
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    niestety sprawa nie jest taka prosta. w.w wskaźówki zastosowałem już przed napisaniem postu,cewki rozmagnesowujące dociskałem i układalem na różne sposoby bez efektu, podmiana elektrolitów w okolicy układu odchylania pionowego także nic nie dała, czy ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?..:/

    Moderowany przez Mirek Z.:

    Przypominam - stosuj się do zasad pisowni, również do pozostałych wskazówek p.15 regulaminu.

  • #4 4546355
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Czy wymieniłeś elektrolity w zasilaniu tego scalaka , może jakiś pominąłeś .
    Próbowałeś rozmagnesować pętlą rozmagnesowującą .
  • #5 4546390
    rusiek
    Poziom 15  
    Posty: 219
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Wymień elektrolit 100 micro przy układzie ramki.
  • #6 4554373
    mrxx
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Elektrolity wymieniłem wszystkie wokół scalaka a nawet i dalej,zasilanie układu jest prawidłowe (26V) , zielonkawego koloru pozbyłem się za pomocą lutownicy (pętla). Tak więc pozostaje nadal problem z białymi paskami
  • #7 4554565
    miloon
    Poziom 19  
    Posty: 404
    Pomógł: 15
    Ocena: 18
    Jeśli wszystko sprawdziłeś wokół scalaka pionu i jest ok, to może układ jest uszkodzony, spróbuj podstawić. Zakładam, że napięcia na układzie są w normie.
    pozdr

    spróbuj jeszcze delikatnie ruszyć dolnym potencjometrem na trafopowielaczu
  • REKLAMA
  • #8 4556271
    rusiek
    Poziom 15  
    Posty: 219
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Masz prostą sprawę, brak lub nieprawidłowe impulsy gaszące ramki. Napisz co to za telewizor i podejdź do tematu "naukowo" weź schemat i do roboty. Nie ma co "doktoratu" pisać.
  • #9 4557149
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19085
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2924
    Jak elektrolity powymieniałeś to pozostaje wymiana układu. Mógł się uszkodzić przez elektrolity. Zalecana pasta przewodząca ciepło pod radiator.
  • REKLAMA
  • #10 4561687
    mrxx
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Witam ponownie, wymienione elektrolity mierzylem i wszystkie miały swoją pojemność, w tej chwili nie dysponuje tym scalakiem jak kupię to podmienię.
    Nie bardzo kojarzę co znaczą nieprawidłowe impulsy gaszące ramki, gdzie znaleźć elementy odpowiedzialne za to, niestety modelu nie ma tu podanego napiszę jakie półprzewodniki występują: TDA3551A ; PCA84C440P jest tu także pamięć 24c01 oraz w przetwornicy siedzi STR54041, odchylanie na BUH315D.
    Zauważylem też że w starym kineskopie były 2 przewody więcej idące na cewki- w nowym ich nie bylo wiec pozostaly 2 wolne "bolce":
    Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu

    Poniżej zdjęcie plytki gdzie pozostały 2 wolne bolce (nie widać ich bo są po stronie druku-1 zdjęcie)

    Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu

    Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu

    Może to jest przyczyną powstałych pasków.
  • #11 4561800
    skorbi
    Poziom 27  
    Posty: 1233
    Pomógł: 85
    Ocena: 33
    Witam.Jeśli paski te wędrują z góry na dół ,to proszę wymienić elektrolit sieciowy ( np. 100 uF/385 V ).Pozdrawiam.SKORBI.
  • #12 4562956
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19085
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2924
    Z tego co czytałem to te paski stoją jak drut w górnej części obrazu tak jak na zdjęciu.
  • #13 4565100
    rusiek
    Poziom 15  
    Posty: 219
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Telewizor masz trochę nietypowy, i tu jest cała trudność tej naprawy.
    Jednak cały czas namawiam cię na szukanie w obrębie odchylania pionowego. Musisz opisać na czym zbudowana jest "ramka", wtedy dostaniesz konkretną podpowiedź a nie teorie.
  • #14 4567516
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19085
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2924
    mrxx napisał:
    potencjometr jest w poblizu ta8403k,


    Tv 14 cali - poziome białe paski i zielonkawy róg ekranu po wymianie kineskopu
    Na nim jest ramka.
  • #15 4567961
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32494
    Pomógł: 2881
    Ocena: 6597
    skorbi napisał:
    Witam.Jeśli paski te wędrują z góry na dół ,to proszę wymienić elektrolit sieciowy ( np. 100 uF/385 V ).Pozdrawiam.SKORBI.

    To nie chopdzi o te ciemniejsze i jaśniejsze szerokie pasy wynikłe na zdjęciu tylko z przekłamania fotografii a o cieniutkie białe linie u góry.
  • #16 5002508
    mrxx
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Witam ponownie. Tv trafił do właściciela, usterka nie rozwiązana niestety, temat mozna zamknąć, dziękuję za wszelkie sugestie.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telewizora 14 cali po wymianie kineskopu i tranzystora odchylania poziomego, objawiającego się poziomymi białymi paskami u góry ekranu widocznymi przy jasnym obrazie oraz zielonkawym przebarwieniem w prawym dolnym rogu ekranu. Zielonka została usunięta za pomocą pętli rozmagnesowującej. Wymieniono elektrolity wokół układu odchylania pionowego (TA8403K) oraz sprawdzono zasilanie (26V), jednak problem pasków pozostał. Sugerowano sprawdzenie i docisk cewek odchylających, wymianę układu scalonego odchylania pionowego, a także kontrolę impulsów gaszących ramki. Autor zauważył różnicę w liczbie przewodów do cewek kineskopu między starym a nowym kineskopem, co może mieć wpływ na usterkę. Próby regulacji potencjometrem vheight nie przyniosły efektu. Ostatecznie usterka nie została rozwiązana i temat został zamknięty.
REKLAMA