Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Resety komputera podczas grania w gry 3d

sinksink 04 Dec 2007 00:50 2376 16
    sinksink
    Level 13  
    Witam.
    Mam następujący problem, normalnie komputerek sobie chodzi mogę robić co tylko chcę.
    Lecz uruchamiam sobie gierkę i tu zaczynają się schody.
    Ponieważ pojawiają mi sie resety komputera, ( tylko przy grach 3d).
    Dzieje sie to juz przy grach nawet niezbyt wymagających i w różnym czasie.
    Czasem mogę grac wiele godzin i nic sie nie dzieje, a czasem co 5 min...
    Jeszcze niedawno nie miałem takiego problemu chodziło nawet tygodniami i nic sie nie działo.
    Może ma ktoś jakąś poradę?
    vacpan
    Level 19  
    Sprawdź czy nie masz zakurzonych radiatorów i zatartych wentylatorów, jak nie pomoże to uruchom jakiś program co obciąża procesor a grafikę raczej nie (np SuperPI ) jak wszystko będzie w porządku to szukaj czegoś do przetestowania pamięci ( MemTest ) i karty graficznej ( np. 3DMark ) i zobacz dokładnie co powoduje reset.

Pozdrawiam.
    sinksink
    Level 13  
    Radiatorki i wentylatorki są czyste bo dbam o to regularnie. ponieważ komp chodzi w trybie 24/7 . przetestuje wszystko... obawiam sie tylko, że to zasilacz...
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kolego sinksink, tyle czasu na Forum a kolega nie wie, że wypadałoby podać konfigurację sprzętu w miarę dokładnie?
    sinksink
    Level 13  
    Konfiguracja chyba w miarę dokładna:
    Płyta Gigabyta 7va soket A rev1.0
    procesor Athlon xp 1,7ghz
    Ram 3x 256mb
    grafa: HIS radek 9550 256mb 128bit
    karta TV pixelview
    sb audigly 2
    sieciowa pentagrama :P
    dyskietka 3,5 Nec :P
    nagrywarka 4kus ( odmiana liteona) 48x24x48
    nagrywarka dvd liton oznaczeń nie pamiętam... w każdym razie w miarę nowa.
    WD Caviar 80gb
    Seagate 320gb
    + 2 dodatkowe wentylatory 8cm jeden obok procka na wyciąg, drugi zasysanie zimnego na dyski
    z USB zasilane jedynie reciver od myszki Logitecha i hub usb.
    to podpięte do zasilacza Codgena 350W
    Interno
    Level 22  
    Witam!
    Sprawdź zasilacz, napięcie +12V powinno być między 11,4 a 12,6.
    Jeśli OK!
    To następny ruch, odpal kartę w innym zestawie.
    Jeśli OK!
    To zaczyna się dłuższa droga poszukiwań, którą musisz pokonać sam.
    Jeśli coś konkretnego to pisz.
    Życzę szybkiej lokalizacji usterki.
    xray81
    Level 22  
    sinksink wrote:

to podpiete do badziewnego codgena ala 350W

Masz już prawie rozwiązanie, wypróbuj sprzęt na jakimś lepszym zasilaczu.
    sinksink
    Level 13  
    Dodatkowo dzisiaj pokazał mi się blue scren ...
    Quote:
    Page_fault_in_nonpaged_area
    stop: 0x00000050
    ati2dvag.dll

Przeinstaluje sterowniki od karty graf może pomoże.
    kitor
    Level 34  
    U mnie ten bluescreen właśnie występował od driverów karty grafiki (coprawda gf5600), wgranie innych pomogło
    sinksink
    Level 13  
    Wgrałem najnowsze sterowniki i dalej zawieszenia.
    Spróbuje na nowo Windowsa wgrać i jakieś starsze sterowniki może poleci.
    Jak nie to poleci coś innego ;)
    krzyżak
    Level 19  
    Znalazłem to na innym forum :
    Stop 0x00000050 (PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA)

Komunikat ten, nazywany także Stop 0x50, informuje o nieznalezieniu żądanych danych w pamięci niestronicowanej. Przyczyną może być błąd w usłudze systemowej, błąd w programie antywirusowym lub uszkodzony wolumin NTFS.
    Interpretacja komunikatu

Komunikat ten zawiera cztery następujące parametry:

Adres wirtualny, pod którym wystąpił błąd

Typ dostępu (0 = odczyt, 1 = zapis)

Wartość niezerowa oznacza adres instrukcji, z której pochodziło odniesienie do adresu zawartego w parametrze 1

Informacje o błędzie interpretowane przez jądro
    Rozwiązywanie problemu

Uszkodzony sprzęt. Komunikat Stop 0x50 zwykle występuje po instalacji uszkodzonego sprzętu lub w przypadku awarii zainstalowanego sprzętu (problem najczęściej wiąże się z głównym RAM, z buforem RAM L2 lub z video RAM ). Jeśli sprzęt niedawno dodano do systemu lub istniejący sprzęt uległ awarii, to należy go usunąć i sprawdzić, czy problem się powtarza. Należy uruchomić narzędzia diagnostyki sprzętu dostarczone przez producenta systemu (informacje o tych procedurach powinny znajdować się w dokumentacji komputera).
    Błąd w usłudze systemowej. Należy wyłączyć usługę w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście jest ona przyczyną problemu. Jeśli tak jest, należy skontaktować się z producentem usługi i uzyskać zaktualizowaną wersję. Jeśli błąd występuje podczas uruchamiania systemu, należy nacisnąć klawisz F8 w celu otworzenia menu opcji zaawansowanych i wybrać opcję Ostatnia znana dobra konfiguracja. Opcja ta jest najskuteczniejsza wówczas, gdy dodawany jest tylko jeden sterownik lub usługa jednocześnie.
    Programy antywirusowe. Jeśli po wyłączeniu programu antywirusowego błąd zniknie, to należy skontaktować się z producentem programu i pobrać zaktualizowaną wersję.
    Uszkodzony wolumin NTFS. Należy uruchomić Chkdsk /f /r w celu wykrycia i usunięcia błędów na dysku. Przed rozpoczęciem skanowania partycji systemowej należy powtórnie uruchomić system. Jeśli błąd uniemożliwia uruchomienie systemu, należy uruchomić Chkdsk /r z Konsoli odzyskiwania (opisanej w rozdziale „Narzędzia i strategie rozwiązywania problemów”). Jeśli dysk twardy jest dyskiem SCSI, to należy sprawdzić, czy nie ma problemów pomiędzy dyskiem a kontrolerem SCSI.

Ostrzeżenie Jeśli partycja systemowa jest sformatowana jako FAT16, to uruchomienie narzędzia dyskowego, takiego jak Scandisk, z MS-DOS może spowodować utratę długich nazw plików używanych w systemie Windows 2000. W przypadku dysków Windows 2000 należy zawsze zastosować wersję Chkdsk przeznaczoną dla Windows 2000.

Przydatne może być także przeczytanie ewentualnych komunikatów zapisanych w dzienniku systemowym (dostępnym w Podglądzie zdarzeń) lub wyłączenie buforowania BIOS.
    Firma Microsoft regularnie udostępnia zestawy Service Pack zawierające udoskonalenia produktu i rozwiązania problemów. Zalecane jest instalowanie wszystkich nowych zestawów Service Pack. Aby sprawdzić, który Service Pack jest aktualnie zainstalowany na systemie, należy uruchomić winver i otworzyć okno dialogowe Windows 2000 – informacje. Informacje o instalacji najnowszego Service Pack znajdują się na końcu tego rozdziału pod hasłem „Zasoby dodatkowe”.
    Oprócz zestawów Service Pack Microsoft udostępnia bieżące aktualizacje nazywane hotfix, mające na celu rozwiązanie określonego problemu. Instalacja hotfix jest zalecana tylko w przypadku występowania problemu, który hotfix ma rozwiązać. Zestawy Service Pack zawierają wszystkie aktualizacje typu hotfix wydane od momentu wydania poprzedniego zestawu. Informacje o zainstalowanych aktualizacjach tego typu nie są dostępne w winver. Więcej informacji znajduje się na końcu tego rozdziału pod hasłem „Zasoby dodatkowe”.
    Więcej informacji o błędzie Stop 0x2E znajduje się w Microsoft Knowledge Base – należy podać słowa kluczowe winnt i 0x0000002E.
    Więcej informacji o błędzie Stop 0x50 znajduje się w Microsoft Knowledge Base – należy podać słowa kluczowe winnt i 0x00000050.
    jonnyB
    Level 16  
    Witam
    Mierzenie napięć na zasilaczu niewiele może pomóc z tego względu że dzieje sie to przy większym obciążeniu a dodatkowo bardzo nieregularnie. Powinna pomóc wymiana zasilacza ( podstawienie) lub tez naprawa samego zasilacza (wymiana elektrolitów). Osobiście miałem taki sam przypadek jeśli chodzi o objawy a usterka ustąpiła po wymianie CE w zasilaczu.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    xray81
    Level 22  
    Sprawdziłeś komputer na innym zasilaczu, pisałem o tym wcześniej. Po zmianie zasilacza sprawdź pamięci programem Memtest 86+ bo mogły zostać uszkodzone.
    sinksink
    Level 13  
    Oczywiście przypuszczenia były słuszne co do wahania napięcia na linii +12V ...
    Wymiana zasilacza na firmowy Chieftec pomogła, działa, aż miło popatrzeć.
    zearid
    Level 15  
    A ja mam pytanko do krzyżak.
    Znalazles opis bledu 0x50 stop. Wiesz co go moze powodowac ? Zasilacz ma calkiem znosne parametry a i sprzet przechodzi wszelakie testy poprawnie. Co ciekawsze blad mi sie pojawia tylko przy pierwszych uruchomieniach kompa (po tym jak dluzej byl wylaczony).
    Np. Jak rano wlaczam kompa po tym jak w nocy nie chodzi toprzez pierwsze ... powiedzmy 5min pojawia sie ten komunikat w roznych wersjach, pozniej wszystko chodzi cacy.
    Puki co konfigu sprzetu nie podaje.
    thrower
    Level 23  
    Bardzo różne błędy i anomalie w zachowaniu komputera mogą pojawiać się w wypadku złej jakości zasilacza, zbyt słabego zasilacza, awarii zasilacza, uszkodzonych elektrolitów na płycie głównej.
    User removed account
    Level 1