Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja energetyczna jednofazowa przed liczn.

robson_s-ec 09 Dec 2003 20:44 7250 26
Wago
 • #1
  robson_s-ec
  Level 15  
  Witam wszystkich i prosze o moc bo strona SEP odmawia wspolpracy gdyz jest nastawiona tylko i wylacznie na kozysci materialne w calosci prep... na alkochol bez ktoregoz to ta galaz przemyslu nie moze pracowac...

  propblem: instalacja elektryczna w kamienicy sprsed ok 100lat
  przyczyna: zmiana lokatora, koniecznosc ponownego przepiecia licznika
  istota: energetycy powiedzieli zze podepna le do tak cienkich kabli trzeba wymienic na grubsze - nie problem bo sa w rurce ale jakie?? teraz za grubosci ok 1,4 w sklepie gosciu zarekomemdowal dokladnie takiej samej grubosci. tu miedz i tu miedz...

  pytanie: jakiej grubosci powinny byc kable instalacji elektrycznej jedno fazowej przed licznikiem i czy mozna je wymienic samemu - oczywiscie oni podepna je. ja tylko je kupie, przeciagne przez rurke i nie wzbogace elekrykow.
 • Wago
 • #2
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Instalacje przed licznikiem należą do Zakładu Energetycznego.
  Przekroje dobiera się w zależności od mocy jaka została przyjęta przy projektowaniu.Zasada jest taka,że przekroje przyjmuje się o stopień więcej.Jeżeli masz w domu instalację 2,5mm2 Cu to przewody przed licznikiem nie powinny być nie mniejsze od 4mm2 Cu.
 • #3
  Telex
  Level 28  
  Sądzę po przekroju, który podałeś to 1,5mm2 - odpowiada średnica 1,4mm. powiesidsz na nim na max. 10-15A ciągłego prądu (oczywiście przewody muszą być miedziane) czyli 3,5KW. Co do instalacji za licznikiem (t.z.n. po twojej stronie to se mogą co najwyżej zażyczyć 1m przewodu za licznikiem (tak dla zasady by instalatorzy byli czyści ) aby jakoś to wyglądało - ale alej może być cokolwiek abyś norm i zdrowego rozsądku nie przekroczył. Gadają tak bo ktoś im tak powiedział że od razu na gniazdko musi być 2,5mm2 a ktoś tam tylko połącza lampkę nocną na chinskim przewodzie 0,5 lub jeszce mniej. Po proszu olej ich i wymagaj aby oni wykonali przyłącze oraz pomiar we własnym a to co ty masz na chacie to nie ich sprawa.
 • #4
  lechm56
  Moderator
  Instalację tę może wymienić tylko zakład(firma)elektryczny.Znajdz taką firmę która jest zgłoszona w zakładzie energetycznym i pogadaj . :wink:
 • #5
  stasiekm
  Level 30  
  kwestia jest skomplikowana
  jeżeli nie dokonałeś przeniesienia umowy z poprzedniego własciciela na siebie to występujesz jako odbiorca nowowłączany do sieci i musisz spełnić wszystkie wymagania zawarte w warunkach technicznych przyłączenia
  w przypadku kamienicy jednak granicę stron ustala sie zwykle na zaciskach odpływowych złącza kablowego a wlz i rozdzielnice wewnątrz budynku pozostają w gestii administratora
  proponuję udać sie na www.ise.pl i zapytać tam z podamiem dokladnych informacji nt problemu
 • #6
  ice73
  Level 14  
  Jeśli to jest WLZ do licznika - instalacje wykonuje administrator budynku za pośrednictwem odpowiedniej firmy,natomiast jeśli chodzi o instalacje za licznikiem wykonuje ją użytkownik jeśli posiada uprawnienia lub za pomocą odpowiedniej firmy,a instalacja Zakładu Energetycznego kończy się na ZK-reszta należy do administratora budynku-no chyba że jest wspólnota,a to już inna sprawa
 • Wago
 • #7
  macher
  Level 15  
  Instalację w domu (za licznikiem możesz puki co zrobić paprając ją bardziej lub mniej sam), ale sądząc po twojej znajomości tematu - za instalację wokół licznika i przed lepiej się nie bierz, bo tam już w grę wchodzą przepisy. Grubość przewodów powinna być w dokumentacji i zależna jest w dużej mierze od przydziału mocy, a nie od tego jakimi przewodami masz zrobioną instalację wewnętrzną. Ludzie ,którzy się na tym znają niektórych rzeczy nie ruszają żeby nie robić sobie problemów z ZE.
  :roll:
  macher
 • #9
  akserwis
  Level 12  
  Witam
  Minimum 4mm2 -względy mechaniczne.
 • #10
  Raaf
  Level 22  
  Jakie względy - chyba u kasjerki w RE po godzinach. ;) Decyduje obciążenie( moc zainstalowana) Rzadko zgadzają się na sznurowanie licznika mniejszym niż LgY 6mm2, czasem przy 1- fazowym i małej mocy. Powinna być LgY10 mm2. Zakończone pasowaną końcówką tulejkowa, oczywiście.
 • #11
  waldekel
  Level 28  
  Tak jak napisał stasiekm "kwestia jest skomplikowana
  jeżeli nie dokonałeś przeniesienia umowy z poprzedniego własciciela na siebie to występujesz jako odbiorca nowowłączany do sieci i musisz spełnić wszystkie wymagania zawarte w warunkach technicznych przyłączenia"
  Najlepiej żeby sprawą zajeli się fachowcy mający odpowiednie uprawnienia elektryczne. Problem jest natury prawnej i technicznej.
  Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to wbrew pozorom instalacja elektryczna jest stosunkowo skompilkowana.Bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie warunków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej.
 • #12
  atim47
  Level 11  
  Witam;
  widze że trafiłem na ciekawy temat, a może ktoś mi odpowie czy nie lepiej zlecić pracę jakiemuś Rzemieślnikowi posiadającemu uprawnienia do wykonywania takiej pracy, który wszystko załatwi w Energetyce oraz dokona stosownych pomiarów instalacji i wykona niezbędne przeróbki.

  Wiem wiem ale gdzie takiego znaleź?

  a może podadzą adres w Cechu albo popytać znajomych.
  Nigdy nie polecam pracy na urządzeniach osobą bez stosownych kwalifikacji a i tak Energetyka może sobie zarządać protokołów badań instalacji i co wtedy?
 • #13
  lechm56
  Moderator
  W Zakładzie Energetycznym jest lista zakładów które są zgłoszone i mają prawo zgłaszać instalacje elektryczne do odbiuru .Tam też dostaniesz adres firmy,rzemieślnika. Pozdrowienia :wink:
 • #14
  atim47
  Level 11  
  lechm56 wrote:
  W Zakładzie Energetycznym jest lista zakładów które są zgłoszone i mają prawo zgłaszać instalacje elektryczne do odbiuru .Tam też dostaniesz adres firmy,rzemieślnika. Pozdrowienia :wink:

  mam pytanie ? Czy kolega specjalnie nagania osoby nieświadome do firm współpracujących z energetyką , czy sam został wpuszczony w maliny.
  Polskie prawo nie zabrania wykonywania prac na urządzeniach energetycznych nikomu, kto posiada stosowne uprawnienia i zgłosi w danym zakładzie energetycznym potrzebę wyłączenia napięcia lub zerwanie plomb na czas remontu. Oczywiście po dokonanych przeróbkach podlega instalacja sprawdzeniu i oplombowaniu ( w zakresie do licznika)a płatne jest to zgodnie z cennikiem zatwierdzonym przez URE
 • #15
  michalakmiroslaw
  Level 12  
  atim47 ma rację ale użytkownik niemoże robić tego sam na zasadzie że "to jego dom lub przyłącze"
  uprawnienia trzeba mieć
 • #16
  waldekel
  Level 28  
  miluśnapisał:
  "atim47 ma rację ale użytkownik nie może robić tego sam na zasadzie że "to jego dom lub przyłącze"
  uprawnienia trzeba mieć"

  Dodam do tego, że warto skorzystać z firmy która jest sprawdzona w takich robotach. To, że w Zakładzie Energetycznym jest lista zakładów które wykonują takie usługi świadczy o tym, że firmy te zgłosiły się do Zakładu Energetycznego zdały dodatkowo egzamin, i jest to poświadczone na liście Z. E. Nie jest to żaden interes Z. E.
  Cena usługi nie musi być wyższa od "Innego z uprawnieniami"
 • #17
  atim47
  Level 11  
  miluś wrote:
  atim47 ma rację ale użytkownik niemoże robić tego sam na zasadzie że "to jego dom lub przyłącze"
  uprawnienia trzeba mieć


  Myślałem że na Forum Elektryka sprawę posiadania uprawnień i zasady wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych można sobie darować, ale widze że nie, w takimprzypadku przyznaję racje że samemu nie ma co manipulować przy urządzeniach energetycznych .

  pozdrawiam
 • #18
  atim47
  Level 11  
  napisał:
  Dodam do tego, że warto skorzystać z firmy która jest sprawdzona w takich robotach. To, że w Zakładzie Energetycznym jest lista zakładów które wykonują takie usługi świadczy o tym, że firmy te zgłosiły się do Zakładu Energetycznego zdały dodatkowo egzamin, i jest to poświadczone na liście Z. E. Nie jest to żaden interes Z. E.
  Cena usługi nie musi być wyższa od "Innego z uprawnieniami"[/quote]

  Jeśli mogę coś wyjaśnić!
  Zakłady Energetyczne nie specjalizują się w remontach WLZ-tów (czytaj : wewnętrznych lini zasilających) działalność zakładów Energetycznych sprowadza się do przetwarzania, przesyłania i sprzedaży energii elektrycznej oraz budowy, remontów, obsługi, eksploatacji, urządzeń będących ich własnością oraz na podstawie zleceń odbiorców na wykonywaniu usług w ww. zakresie..
  Co zaś się tyczy uprawnień to wydają je Państwowe Komisje Egzaminacyjne działające przy różnych zakładach i organizacjach np. SEP
  Natomiast co do fachowości i staranności wykonania są różne kryteria sprawdzenia np. dyplom Cechu " Mistrz, czeladnik" dyplom Uczelni czy szkoły ale to wcale nie znaczy że ta osoba potrafi to wykonać właśnie tak jak sobie to umyśliliśmy i za cenę jaką możemy zaoferować.

  Właśnie dlatego nadal ostrzegam przed psełdo fachowcami.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  Raaf
  Level 22  
  ...A odbierze tylko od człowieka z uprawnieniami budowlanymi(energetycznymi), bo on musi tą budowę podpisać...To i załatwi w RE
 • #21
  lechm56
  Moderator
  Odpowiadając koledze atim47
  1.Nikogo do niczego nie namawiam, podałem tylko jeden sposób rozwiązania problemu.
  2.I tak sprawa musi się oprzeć o zakład energetyczny.(zwiększony przydział mocy, uzgodniona dokumentacja, wykonanie instalacji,pomiary,odbiór.)
  :wink: Pozdrawiam
 • #22
  HenryK3
  Level 29  
  Witam
  Robson
  1 - czy istotne jest na jakie imie i nazwisko sa rachunki za en. el.?
  Dla ZE istotne jest czy sa na biezaco oplacone.
  Moze nie musisz nic zmieniac.
  2 - w RE jest lista uprawnionych firm, czesto sa to firmy jednoosobowe, ktore nie utrzymuja sie z tej dzialalnosci i nie zdzieraja skory z klientow (wystarczy zadzwonic i zapytac).
  3 - jezeli masz aktualny SEP sam mozesz zdobyc uprawnienia instalatora zdajac stosowny egzamin (ja kiedys tak zrobilem).
  Pozdrawiam
 • #23
  kursant
  Level 18  
  Przewody przed licznikiem mają mieć przekrój 10 mm2.
  Jak masz uprawnienia SEP-u to można próbować pisać pismo do kierownika rejonu w Zakładzie Energetycznym o samodzielne wykonanie takowego przyłącza, ale tylko we własnym domu.
  Ja dwa lata temu wymieniałem a teściów, więc musiałem prosić kolegę z koncesją i z listy w ZE o pieczątkę, sam wszystko wykonałem całą instalacją przed i za licznikiem, bo jeszcze były przewody w izolacji bawełnianej, więc jak to zobaczyli ci z kontroli to wysmarowali protokół i dali dwa miechy na wykonanie ich zaleceń, więc musiałem się sprężać najgorsze było przyłączenie do samej lini, bo musiałem to robić pod napięciem w dodatku na długiej drabinie, ale miałem rękawice dielektryczne na 6 kV, więc się nie obawiałem porażenia prądem elektrycznym, można było zrobić to inaczej po prostu zadzwonić po pogotowie energetyczne no To by przyjechali ze zwyżką wyłączyli napięcie w transformatorze i podłączyli budynek do sieci zdejmując stare przyłącze, ale za to śpiewali ponad 100 PLN. Dokumentację do odbioru przygotowałem sam a kolega przywiózł tylko gościa z Zakładu Energetycznego, aby zaplombować licznik i pion no i było spoko gościu bez słowa zaplombował, co trzeba sporządził protokół odbioru i na tym sprawa się zakończyła.
 • #24
  vvolt
  Level 12  
  Takich pierdoł to dawno nie czytałem przypadkowo tu zajżałem i widze że wszyscy jesteście laikami że boli prowadze firme elektryczną 20 lat ale takich bzdur nie spotkałem
 • #25
  Robert B
  Level 43  
  vvolt wrote:
  Takich pierdoł to dawno nie czytałem przypadkowo tu zajżałem i widze że wszyscy jesteście laikami że boli prowadze firme elektryczną 20 lat ale takich bzdur nie spotkałem

  No to rzeknij Kolego mądre słowo, bo krytykować to i laik potrafi.
 • #26
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.


  Gadają tak bo ktoś im tak powiedział że od razu na gniazdko musi być 2,5mm2 a ktoś tam tylko połącza lampkę nocną na chinskim przewodzie 0,5 lub jeszce mniej. Po proszu olej ich  Nie wiem czy kolega Telex wie,że w razie awarii (zwarcia) instalacji powinno nastąpić samoczynne wyłączenie w czasie 0,2s!!! Instalacja ma zapewnić przepływ prądów zwarciowych i przekroje są w ten sposób dobierane. W załączniku przesyłam charakterystyki pasmowe wyłączników serii S300. Pod uwagę bierze się najgorsze okoliczności tzn. największy prąd.


  Pzdr.
 • #27
  wieju
  Level 1  
  witam temat troche stary ale mam pytanie

  w lokalu wynajmowanym na magazyn podłączamy zasilanie el.
  1 faza do 5 kw
  po dzisiejszym spotkaniu z pracownikiem Z E okazuje sie ze mój pracownik (elektryk) musi wykonać prace w rozdzielni podłaczenie przed licznikiem

  czy ten załącznik do umowy jest standardowy

  instalacja energetyczna jednofazowa przed liczn.
  chodzi o pkt. 5.2 instalacja energetyczna jednofazowa przed liczn.

  z tego co wyczytałem na forum to takie prace należą do Z E