Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumny głośnikowej i wybór wzmacniacza

11 Gru 2007 15:23 19180 97
  • Poziom 9  
    A więc tak. Postanowiłem zbudować samodzielnie kolumny. Ale niebardzo się znam na rzeczy(a raczej wcale, dlatego proszę o wyrozumiałość) a chciałbym się poznać, bo robić kolumny na "pałe" to raczej bez sensu, bo mogą lipnie grać. Dodam, że kolumny będą grać w domu, muszą mieć potężny bass no i oczywiście być głośne. No to zaczynam:

Czy lepsze są głośniki 4Ohm czy 8Ohm ? I czym to się różni

Domyślam się że moge zrobić kolumne z 3 głośników(niskie średnie i wysoki) lub z 2 (niskie i dobre gwizdki które uzupełnią pasmo). Który typ kolumn lepiej wybrać? Wiadomo zależy mi na jakości dźwięku. Jakie pasmo przenoszenia powinny mieć poszczególne typy głośników ?

Jaką marke głośników polecacie ? (cena za 1 głosnik basowy żeby nie przekroczyła 100 zeta)Na jakie parametry zwracać uwage podczas wyboru ? Czy coś z tego co ja wybrałem się nada na bassowy(wybierałem z 8Ohm ale odpowiedniki są też w 4Ohm) ??
    http://www.allegro.pl/item280338809_nowa_jakosc_super_bass_dibesi_600w_8ohm_30cm_1241.html
    http://www.allegro.pl/item279383785_1010_tytan_wysoka_jakosc_2_4_8_ohm_dwucewkowy.html
    http://www.allegro.pl/item279356271_altronic_aluminium_30cm_450w_8ohm_wentylacja_cewki.html
    czy może są znacznie lepsze w podobnej cenie ?

Warto wkładać do jednej kolumny 2 takie same głośniki niskotonowe czy raczej nie da to większej przyjemności z słuchania i lepszego basu ?? czy ja włoże dwa bassowe to będę musiał dać też 2 np. wysokotonowe?

Jaki wzmacniacz kupić ? Żeby obsłużył głośniki dużej mocy

Zapewne będę potrzebował zwrotnicy. Czy musi być przystosowana do głośników (pasma przenoszenia mocy itp.) ?

Macie jakieś programy albo gotowe projektu do tego jak zrobić kolumne, gdzie poumieszczać głośniki aby jakoś to grało ?

Jak coś sobie jeszcze przypomne to będę pisał. Proszę się nie przestraszyć, ale jak już wyżej pisałem jestem laik.

Moderowany przez andre1979:

Przeniesiono z Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy

• Pomocny post
    Poziom 29  
    Poszukaj w necie głośników, parametrów do nich, potem do basów oblicz obudowę, zwrotnic e do całości policzyć, zaprojektować, możesz zrobić na 3 ch głośnikach bas, średni, wysoki lub bas, bas, wysoki lub bas, bas, średni, wysoki, albo szerokopasmowy, wysoki itp.... to już w zależności od Ciebie ile na to masz pieniędzy, co Ci sie podoba itd. Wzmacniacz moim zdaniem to powinien mieć ok 70-80% mocy kolumn, oczywiście w znamionowej ;-), a nie jakieś PMPO ;-) . Tutaj można gdybać i gdybać i dyskutować na ten temat wiele. Wzmacniacz musi być przystosowany do współpracy z głośnikami o odpowiedniej dla niego impedancji kolumn. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Po pierwsze to zapomnij o tych głośnikach z linków. Na pierwszą konstrukcję nadały by się chyba głośniki TVM Acoustics (tesla) w konfiguracji dwudrożnej (niskotonowiec i wysokotonowiec). Przejrzyj dział DIY na tym forum, znajdziesz tam sporo godnych zainteresowania konstrukcji.
    Tutaj przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic808917.html
  • Poziom 9  
    obudowę liczy się tylko do basowych, reszta niema znaczenia ?? mogę wysokie i średnie tony umieścić "byle jak" i nie będzie to miało znaczenia w ich graniu ?

Czy za mocne głośniki basowe nie zagłuszą reszty tonów? trzeba to jakoś dopasować ??

czy 2 głośniki basowe zwiększą jakość i siłe dźwięku czy nie ??

Shanleaf, dlaczego mam zapomnieć o tych głośnikach ? trudno do nich zrobić obudowe, czy co ? bo nie bardzo rozumiem?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Tak-dla basów, a średniotonowe są z reguły fabrycznie zabudowane koszem lub też się to robi samemu-budując szczelną obudowę wewnątrz kolumny, i wysokotonowy nie ma wpływu na obudowę.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Altronic, Dibeisi, i ten BLG, to głośniki, które mają dobrze wyglądać (dla mnie to kicz, ale to subiektywne odczucie) w rozpadającym się czarnym BMW, z naklejką pioneer na tylnej szybie, a nie przyzwoicie grać. Na pewno wielką przeszkodą w projektowaniu obudowy dla tych "przetworników" będą fałszywe parametry podawane przez producenta (94dB? ;). Jeżeli zaś, zależy Ci na jakości dźwięku, to głośnik TVM za 40 złotych zagra o wiele ładniej niż to to za 50-80. Dwa głośniki niskotonowe w porównaniu do jednego (zasilamy tą samą mocą) rzeczywiście wytworzą głośniejszy dźwięk. Jednym z parametrów określających przetworniki jest SPL (mierzone przy mocy 1W, z odległości 1 metra) ten właśnie parametr nam mówi, jak głośno jest w stanie zagrać dany głośnik. Rzadko występuje sytuacja, żeby niskotonowce zagłuszały wysokie tony, znacznie częściej jednak ma się do czynienia z odwrotną sytuacją, stosuje się wtedy tłumik w torze gwizdka.

Przykładowo: TVM XW165-1398
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=112&l=3&catg=1

Pojedynczy, zasilany mocą 1W wytworzy 86 dB (zależy jeszcze od obudowy, ale na razie pomińmy ten fakt). Dwa takie same przetworniki, nadal zasilane 1W wytworzą 89dB.

"3 dB to najmniejszy wyraźnie rejestrowany przez ludzkie ucho wzrost głośności dla którego osiągnięcia należy dostarczyć do przetwornika 2 razy większą moc czyli zwiększyć napięcie 1,4 razy." - cytat z serwisu audiomania.info, artykuł autorstwa Questera
  • Poziom 9  
    bardzo dziękuje bo mnie oświeciłeś :) dlatego podałem te głośniki bo miały zarąbiste parametry, w porównaniu nawet do droższych, ale jeśli to ściema to teraz już będę szukał czegoś "normalnego"
    Jeszcze jedno pytanie dla upewnienia: czy podzielacie opinię Shanleaf'a ??

Czym różnią się głośniki 4Ohm od 8Ohm ?

Czy trzeba dobierać jakoś głośniki względem ich mocy ??

Nie wiem do końca jak mam rozumieć ten cytat: czy wychodzi na to że 2x głośnik prawie nic nie da ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Shanleaf tutaj niewątpliwie ma dużo racji ;-), natomiast nie ma się co puszczać na byle g.... za parę groszy, lepiej dozbierać pieniążki ze spokojem i kupić lepsze głośniki np. Tonsila, JBLa, i ewentualnie STXa ;-) , tam bynajmniej są bardzo wiarygodne podane parametry ;-) . 4 Ohm, a 8 Ohm różnią się impedancją, a dobieranie głośników względem mocy jest moim zdaniem pojęciem dość ważnym-bo nie zaleca(nawet moim zdaniem nie można) załadować do jednej kolumny : 100W basu, 50W średniaka i 30W wysokotonowca i inaczej mieszając- te słabsze będą dostawać po tyłku, zaś 100W średnie i wysokie i 50W bas to już troszkę inna historia ;-) .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nie doczytałem założeń w pierwszym poście, za co przepraszam : ] Jeżeli zależy Ci na niskim zejściu, to polecam któregoś z 12" Tonsilów, np. GDN30/80, przekracza on troszkę zakładaną cenę (110zł) ale wydaje mi się, że powinien być dobrym wyborem. Dobrze by było, żebyś określił dokładnie, jaką kwotę możesz przeznaczyć na całość. Pamiętaj, że koszt głośników to nie wszystko, koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę ceny elementów zwrotnic (które rosną wraz z ilością przetworników, i ich mocą, ze względu na cewki nawijane grubszym drutem na przykład). Czysto teoretycznie zakładając, że zdecydujesz się na tego 30cm Tonsila, w zasadzie można rozpatrywać jedynie trójdrożną konstrukcję (moim zdaniem), co podnosi koszta (dodatkowy głośnik, oraz bardziej rozbudowana zwrotnica).

3dB to wcale nie jest tak mało, jak Ci się wydaje. Pomyśl sobie tak: 3dB to zysk głośności jaki uzyskasz zwiększając moc dostarczaną do głośnika 2 razy, czyli np. z 70W do 140W. Czy nadal wydaje się mało?

Pozostaje jeszcze sprawa mocy poszczególnych sekcji:
    Generalnie, im większa częstotliwość, tym mniejsza moc jest potrzebna do wytworzenia danego natężenia dźwięku. Czyli 50W średniotonowiec nie będzie wcale się stresował pracując ze 100W niskotonowcem (zakładam, że jest zastosowana odpowiednia zwrotnica). W przypadku głośników wysokotonowych sprawa jest jeszcze ciekawsza, gdyż głośniki o mocy 10W, są przeznaczone do pracy z zestawami o mocy znamionowej 160W (przykład: GDWK11/100)
  • Poziom 9  
    ja niemam pojęcia dlatego mi się wydaje mało :) może jest to dużo. po to założyłem temat aby się dowiedzieć

właśnie z budrzetem jest problem, mam zaledwie 15 lat i moje dopływy gotówki są niestałe, dlatego sam chce robić głośniki bo nie muszę od razu wywalić całej kasy(pierw kupie głośniki, potem zbiore na budowe kolumny i wytłumienie, potem zwrotnice itd.) ja mam taką tendencje że mi szybko się rozchodzi, dlatego zanim bym zebrał na jakieś całe kolumny to bym to 10x stracił
    aktualnie mam dostępne 500-600 zeta(cud że się trzyma) no i licze że chociaż na głośniki mi starczy(przez to że nie jest dużo tej kasy to tak bardzo się waham na kupnem dwuch basowych, możliwe że jeszcze dozbieram kasy) nie określe ile moge wydać bo jeśli będzie trzeba to wydam nawet 2 patyki tylko że wszystko będzie trwało

skąd bierzesz ceny ?

wychodzi na to że basowy ma być najmocniejszy, czy najsłabszy ?? bo jeśli dobrze zrozumiałem to macie odmienne zdania ? no chyba że coś pokręciłem :?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ceny z różnych sklepów, np:

www.e-tonsil.pl (tonsile)
    www.aphelektra.com (TVM Acoustics)
    www.stx.pl (STX)
    http://grelton.mycom.pl/ (Visaton)

Konfiguracja, nad która ja bym się zastanawiał, będąc na Twoim miejscu to pewnie ów Tonsil GDN30/80/2 (2x110), TVM ARX-150-25/08 (2x40) oraz pewnie Visaton SC10N (2x50). To jest tylko delikatna sugestia, poczułbym się znacznie lepiej, gdyby ktoś bardziej ode mnie doświadczony ocenił ten dobór przetworników, ew. zaproponował inne, lub zasugerował zmiany. Wydaje mi się, że jeden 12" głośnik na kolumnę spokojnie wystarczy.
  • Poziom 9  
    ok czekam na kolejne opinie

Malas1984 piszesz że 4Ohm i 8Ohm to różne impedancje, tyle to ja wiem ale co mi to daje w odsłuchu takiego głosnika ?

jak polioczyć wymiary kolumny jeśli włoże do niej 2x bass? bo do 1 basowego to bez problemu bo jets moc programów na necie ale z dwoma to już gorzej
  • Poziom 9  
    ciągle czekam na więcej wypowiedzi ! :)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Z tego co wiem to różnicy dźwiękowej 4 Ohm od 8 Ohm nie usłyszysz ;-), jest różnica troszkę w pracy 4 Ohm ,a 8 Ohm ;-), z tym, że jak chcesz dać dwa basy do kolumny to jak dasz 2 x 4 Ohm w szereg to uzyskasz 8 Ohm (jak wiesz ) i do 8 Ohm wzmaka będzie w sam raz, no chyba, że masz wzmak 4 Ohm to wtedy możesz je dać równolegle ;-) . Ja liczyłem zawsze dla dwóch basów takich samych x2. Może to błędne, ale tak robiłem ;-), przydałoby się jakoś oddzielić je od siebie-by bezpośrednio ciśnieniem na siebie nie oddziaływały ;-) .
  • Poziom 9  
    to teraz jeszcze kalkulacja co lepsze ?? ułóżcie w kolejności od najlepszego do najgorszego :)(wg literek)(zestwy wychodzą w podobnej cenie)
    a)1x http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=359&vItemDB=itemdb
    b)2x http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=56&vItemDB=itemdb
    c)1x http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=59

z dibesi itp. już zrezygnowałem na 100% rozejrzałem się po necie i wiem że to badziew
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Według mnie to : c) GDN30/80, a) STX, b) STX. To tak tylko moja sugestia i zdanie ;-) .
  • Poziom 9  
    spox, standardowo czekam na więcej opini :)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Pamiętaj, że Tonsil to Tonsil, a nie jakiś wymysł technologiczny ;-) (made in china.), osobiście nie miałem okazji się spotkać i używać STXa, ale z Tonsilem miałem doczynienia przez troche lat i różne typy głośników Tonsila używałem, słyszałem, używam i słucham ;-) i wiem, że są dobre ;-), chociaż napewno mają swoje wady gdzie-niegdzie, ale nie wiem czy to poprostu ich oszczędność czy poprostu tak ma być z założenia technologii by otrzymywać z nich odpowiednie parametry ;-). Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    a jakiej muzy słuchasz ??
  • Poziom 11  
    Podczepię się do tematu ;)
    Jaka powinna być objętość budy (ile litrów) do Tonsila GDN 30/100?
    Jaki BR?
    W kolumnie będzie jeszcze siedzieć GDN 16/80/1 i GDWK 9/80/2.
    Co sądzicie o takim doborze głośników?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Dostałeś wzory i nic nie policzyłeś ? ;-) . Ten GDN 16/80/1 jak nie będzie odseparowany od GDN30/100 do zostanie wydmuchnięty ;-), wzory były podane przezemnie już nie raz tutaj i na innych tematach ;-) , muzyki słucham różnej ;-) .
  • Poziom 9  
    to teraz już nie na temat głośników, tylko wzmacniacza.

ogladałem na allegro wzmacniacze i przykładowo pisze moc 2x70W
    np. http://www.allegro.pl/item286991634_nowe_wzmacniacze_av_698_bk_sklep_gwarancja_raty.html
    czy to oznacza że do tego wzmacniacza można podpiać maksymalnie głośniki o mocy 70W? bo wydaje mi się że źle to rozumiem, tylko nie wiem jak powinno być poprawnie ?
    zakładając że kupie http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=59
    i do tego jeszcze jakieś wyskotonówki to znaleźć wzmacniacz o wystarczającej mocy będzie straszenie ciężko i drogo :/

Edit: pomyliłem linki, teraz już są ok :)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    to że na wzmacniaczu pisze 2x70W tzn. że może dostarczyć taką moc a to co pod niego podłączysz to już twoja sprawa (o ie impedancja głośnika jest równa lub wyższa) i możesz do tego podłączyć kolumienki od około 80W - 99999999999999W :P wzmacniacz na pewno bedzie sie mial dobrze :P
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Podobnie stwierdzam to co michal.rogaczewski, ta moc podana to jest moc wzmacniacza, tylko ciekawe czy jest to moc znamionowa, muzyczna czy też PMPO ;-) heheh, możesz do niego podłączyć kolumny np: 200W i ok ;-) , nic się nie stanie, no i najlepiej o takiej samej impedancji do jakiej jest przystosowany znamionowo-ponieważ wtedy moc z niego będzie najwyższa i nic mu nie grozi, gdy dasz więcej omów kolumny to moc zmaleje odpowiednio, a mniejszej niz znamionowej nie wolno podłączać-bynajmniej nie powinno-bo często się to źle kończy ;-) .
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    To, że pisze 2x70W to nic nie znaczy. Jak dokładniej doczytać to nie 2x70W, a 2x35W/4Ω + 3x10W/4Ω. Dodatkowo nie ma pewności, czy RMS.

W przypadku zastosowania głośników Tonsil GDN20/xx - można zrobić ładnie grającą kolumnę dwudrożną w obudowie zamkniętej około 25 litrów. W zasadzie zwrotnica to 1 kondensator. Oczywiście ma to swoje wady. Ponadto może pozostać niedosyt (basu), zależy od upodobań słuchacza, pomieszczenia i typu muzyki.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    A faktycznie-niedopatrzenie i błąd ;-), sorry- jest 2x35W + 2x10W niby RMS, ale możliwa ta moc ;-) .
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Malas1984 w PDF-ie nie pisze, że RMS.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Marcin_1972, ale ja to wyczytałem na stronie z allegro podanej przez autora, strona sprzedaży. O jakim pdfie piszesz?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jest link w aukcji do PDF'a.