logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy można zmostkować TDA7560 (4x45W) do 2x90W?

masteriusz 12 Gru 2007 15:56 1477 9
REKLAMA
  • #1 4579985
    masteriusz
    Poziom 21  
    Posty: 579
    Pomógł: 3
    Ocena: 37
    Witam, mam problem z kostką TDA7560...
    Codzi o to ze kosta jest 4 kanałowa 45W na kanał (max) szukałem aplikacji ale nie ma 2 kanałowej :/
    Czy można z tego zrobić 2 kanały o większej mocy??
    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 4580031
    Chyllus
    Poziom 17  
    Posty: 237
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    Niestety nie ma takiej opcji. Końcówka ma moc 4x23W prz 1% THD i napięciu zasilania 14,4V i zostało to osiągnięte poprzez wcześniejsze zmostkowanie wiec nie można mostkować kanału dwa razy celem osiągnięcia większej mocy.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 4581305
    masteriusz
    Poziom 21  
    Posty: 579
    Pomógł: 3
    Ocena: 37
    szkoda:/ miałem to wykorzystaś do zasilania małego suba w aucie:/
    chciałem zrobić przetwornice ale koszty:/ ma to być nisko budżetowe :/
    a pod radiem zaczyna charczeć zamiast tąpać :/
    Masz jakis pomysł co z robić za 12V??
    jakis mostek?? moze jakies tranzystory polowe?? ale chyba na 12V to tranzystory odpadają:/
  • #4 4581485
    Chyllus
    Poziom 17  
    Posty: 237
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    Nic więcej z napięcia instalacji elektrycznej w aucie się nie wyciśnie, 25W to maksimum. Jedyną alternatywą jest zastosowanie przetwornicy napięcia, jednak tak jak piszesz koszty wzrosną. Istnieje jeszcze TDA1562Q pracujące w klasie H. Tam chwilowo podnoszone jest napięcie i da się wycisnąć około 35W przy rozsądnych zniekształceniach. Zdania odnośnie tej końcówki są jednak podzielone więc lepiej poczytać trochę na jej temat. Na elce jest o niej mnóstwo informacji. No i czy ta moc jest dla Ciebie wystarczająca..?
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 4581667
    masteriusz
    Poziom 21  
    Posty: 579
    Pomógł: 3
    Ocena: 37
    kazdy wat mocy sie liczy;) tak jak mówie ze radio nie dawało rady wiec kazdy wat mocy wiecej nim ma radzio czyli 4x45W co daje rms 18W (tak pisze w instrukcji) jest na wage złota ;) to ma grac tylko basem wiec zniekształenia występujące poyżej 160-200Hz mnie nie interesują ;)
  • #6 4582467
    Chyllus
    Poziom 17  
    Posty: 237
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    To w takim razie zastosuj TDA1562Q. To jedyne wyjście jeśli nie chcesz stosować przetwornicy. A co to za sub? Jaki jest w nim głośnik?
  • #7 4582998
    masteriusz
    Poziom 21  
    Posty: 579
    Pomógł: 3
    Ocena: 37
    Buda BR na głosniku STX GDN-30-300-4-AP głosnik strasznie mocny jak na kostke bez przetwornicy;/ ale taki miałem "pod ręką"
  • REKLAMA
  • #8 4583582
    Chyllus
    Poziom 17  
    Posty: 237
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    No to bez przetwornicy sie nie obędzie
  • #9 4583627
    czacha01
    Poziom 21  
    Posty: 612
    Pomógł: 24
    Ocena: 10
    Daj sobie spokoj na aukcji mozna wyrwac
    Solinga sl-109 który ma 100rmsu w mostku.
    Za bagatela 70zl.
  • #10 4583753
    Chyllus
    Poziom 17  
    Posty: 237
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    A ja dysponując 70PLN zrobiłbym przetwornice opisaną w EdW z części od jakiegoś spalonego ATXa i jeszcze na pewno cos by zostało. A skoro sub zrobiony własnoręcznie to jako dopełnienie wypadałoby go zasilić czymś zrobionym przez siebie. :)

Podsumowanie tematu

✨ Nie jest możliwe zmostkowanie wzmacniacza TDA7560 (4x45W) do konfiguracji 2x90W, ponieważ układ ten jest zaprojektowany na 4 kanały o mocy maksymalnej 23W przy 1% THD i napięciu zasilania 14,4V, a wcześniejsze zmostkowanie jest już wykorzystane. Próba zwiększenia mocy przez kolejne mostkowanie kanałów jest nierealna. Alternatywą jest zastosowanie wzmacniacza TDA1562Q pracującego w klasie H, który pozwala na chwilowe podniesienie napięcia i uzyskanie około 35W mocy przy rozsądnych zniekształceniach, jednak opinie o nim są podzielone. W przypadku zasilania subwoofera 12V bez przetwornicy napięcia, moc wyjściowa jest ograniczona do około 25W. Rozwiązaniem może być zastosowanie przetwornicy napięcia, choć wiąże się to z wyższymi kosztami. Alternatywnie można rozważyć zakup gotowego wzmacniacza mostkowego, np. Solinga SL-109 o mocy 100W RMS w mostku, dostępnego w niskiej cenie. Subwoofer używany w projekcie to Buda BR z głośnikiem STX GDN-30-300-4-AP, który jest mocny jak na wzmacniacz bez przetwornicy. Wskazane jest, aby do zasilania takiego subwoofera zastosować odpowiednią przetwornicę lub dedykowany wzmacniacz o wyższej mocy.
REKLAMA