Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus P2B-F kradnie pamięć .

15 Gru 2007 22:51 1519 8
  • Admin grupy komputery
    Witam. Spotykam się z takim problemem pierwszy raz i nie mam pojęcia jak to naprawić .
    W/w płyta gł z Pentium III 650Mhz , po włożeniu dowolnych kości pamięci 100Mhz nie ma problemu , jednak gdy chcę zmienić kości pamięci na 133Mhz to zawsze mi brakuje 50% wielkości jednej tylko kości pamięci .
    Zamieniałem kości slotami , modelami , zmieniałem Timingi , resetowałem BIOS - zero poprawy.
    Wkładam jedną kość 256Mb 133Mhz - bios ją widzi jako 128Mb , dokładam drugą kość 256Mb i nadal brakuje 128Mb , wyciągam tą pierwszą i znów mam 128Mb.
    Nie ma różnicy jaki slot i ile jest kości pamięci , zawsze brakuje połowę jednej z tych kości .
    Gdzie szukać przyczyny ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    A co w manualu piszą na temat konfiguracji i obsługiwanych pamięci ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Admin grupy komputery
    Wedle Manuala ta płyta gł działa z P II 233-450 Mhz , pamięci PC100 SDRAM i 100Mhz FSB , maxymalnie 1GB ram po 256 na slot.
    Ale jak mam ufać danym z manuala , skoro jak widać mam procesor P III , FSB 133Mhz , i podobnie działają pamięci .
    Dziwi mnie tylko ,że jeśli już kradnie połowę , to dlaczego tylko jednej kości , a nie wszystkich .
    Podczas gdy robiłem ten screen miałem 2x256 i 2x128 133Mhz. ukradło tylko połowę jednej z tych 256Mb .
    No ale jeśli to normalka (a nie jestem biegły w starszych komputerach) i nie mam się czym martwić, to znaczy że wszystko OK .

Edit - Mam obok drugą identyczną płytę gł. Zaraz na niej sprawdzę .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Admin grupy komputery
    Timingi mają jednakowe , ale zupełnie inny producent.

Właśnie wsadziłem 4x128M 133Mhz , ukradło oczywiście tylko 64Mb.
    Niestety nie mam ani jednej pary jednakowych kości ram , wszystkie mam z takimi samymi timingami , ale inni producenci.
    Co nie zmienia faktu że jak osadzę tylko jedną kość to też zabiera jej połowę.
    W biosie już zmieniałem timingi , ustawiałem na wolniejsze , ale to zupełnie nie ma znaczenia w wykrywaniu pojemności .

Na drugiej płycie gł. jednakowo się zachowują .

Edit.
    Przeanalizowałem wszystkie kości pamięci , wybrałem 4 kości 100Mhz , które działają też z częstotliwością 125Mhz . Wydają się najlepszą opcją , co umożliwiło mi uzyskanie OC jak na screnie .
  • Poziom 34  
    Jakie to są moduły, jedno stronne czy dwustronne ?
  • Admin grupy komputery
    Jednostronne - ale to już teraz bez znaczenia .
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Do wyszukiwarki można wpisać "BX dwustronne" i wyjdzie np:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=208817

Dodam że na P2B-F też siedzi i82443BX który ma zintegrowany kontroler DRAM:

— 8 to 512 Mbytes or 1GB (with registered DIMMs)
    — Supports up to 4 double-sided DIMMs (8 rows memory)
    — 64-bit data interface with ECC support (SDRAM only)
    — Unbuffered and Registered SDRAM (Synchronous) DRAM Support (x-1-1-1 access @ 66 MHz, x-1-1-1 access @ 100 MHz)
    — Enhanced SDRAM Open Page Architecture Support for 16- and 64-Mbit DRAM devices with 2k, 4k and 8k page sizes

Marcin230 napisał:
    Normalka przy płytach z SDRAM gdy wkładasz nowsze moduły.

Są płyty "z SDRAM" które nie mają takich problemów :wink: