Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha AX-500

11 Gru 2003 20:49 7102 10
  • Poziom 16  
    Dostałem wzmacniacz Yamaha AX-500 z uszkodzonym jednym kanałem. Spalone prawie wszystkie tranzystory. Końcówka jest na 2SA1302 i 2SC3281. Wymieniłem wszystkie uszkodzone tranzystory i spalone opory, załączyłem- chodził pare minut i wywaliło wszystko od nowa.Tranzystory końcowe dałem niesparowane. Czy od tego mogło polecieć a jeśli tak to gdzie można kupić te tranzystory parowane. Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 32  
    Parowanie nie może być przyczyna spalenia się całej końcówki.
    Ja bym raczej stawiał na jakieś wzbudzenie. Wymień wszystkie uszkodzone elementy i bez sygnału porównaj pobór prądu przez oba kanały, sprawdż napięcie stałe na wyjściu, sprawdź kondensatory (szczególnie te o małej pojemności).

• Poziom 18  
    zrób tak jak mówi kolega wyżej, a zamiast bezpiecznika lub bezpieczników (mówie tu oczywiście o tym lub o tych które zabezpieczają zasilanie końcówki mocy) wstaw sobie żaróweczke taką mniej wiecej na napięcie jakim dysponuje zasilacz od końcówki. Bo jak znowu coś bedzie nie tak to odnowa wszystko wywali.
    A i nie uruchamiaj wszystkiego na raz bo szkoda pieniędzy, nie lepiej robić to stopniowo.
  • Poziom 16  
    Dziękuję koledze IrekKo i waldix za sugestie. Przypomniałem sobie, że opory wyrównawcze nie poleciały to też ciekawe.Czy ktoś z kolegów nie posiada schematu tego wzmacniacza, będę bardzo wdzięczny.Wstawiłem wszystkie oryginalne tranzystory i skoro to samo poleciało to rozumię, że nie zlikwidowałem przyczyny a ona jest w innym miejscu. Podpowiedzcie gdzie szukać.
  • Poziom 15  
    Witam~!
    Potrzebuje wszystkie informacje na temat wzmacnizcza YAMAHA A520. Min/MAX impedencja. Czy ma wyłączniki termiczne. Moc dla 4Ohm i 8. I wogóle wszystko!
    Z góry dzięki!
    POZDRO!
  • Poziom 13  
    Witam

Wszystko o Yamaha AX 500.

Załączam instrukcje serwisową, nie czytałem jej całej, ale chyba wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w pliku.
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Chciałbym poznać opinie znawców i doswiadczenia z użytkowania tego wzmacniacza.

Interesuje mnie również do czego służą i jak można korzystać z:

Tone Bypass
    CD Direct
    Phono MM/MC
  • Poziom 10  
    Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mogł mi podać jakie ma ten wzmacnicz napięcie zaraz za transformatorem bo chciałbym założyć wiarak... Abo czy możecie mi poradzić jak go skuteczniej chłodzić bo podczas pracy wydziela baaaardzo wysoką temperature;/ byłbym wdzięczny za odpowiedz
  • Poziom 17  
    waldix napisał:
    zamiast bezpiecznika lub bezpieczników (mówie tu oczywiście o tym lub o tych które zabezpieczają zasilanie końcówki mocy) wstaw sobie żaróweczke taką mniej wiecej na napięcie jakim dysponuje zasilacz od końcówki

Jeżeli wstawisz żarówki w obwód zasilania wzmacniacza to przy odrobinie szczęścia zrobisz generator.
    Przy zwiększaniu poboru prądu przez końcówkę mocy, zwiększa się spadek napięcia na żarówce i tym samym obniża napięcie zasilania widziane przez końcowkę mocy, a co za tym idzie zmienia się punkt pracy tranzystorów.
    W ten sposób wzmacniacz na pewno nie będzie dobrze działał nawet przy wszystkich sprawnych elementach.

• Poziom 18  
    Nie no oczywiście że nie będzie sprawnie działał przy pełnym wysterowaniu (nawet przy 1/4 głośności), wzmacniacz będzie właśnie "pulsował" (i nie potrzebuje wcale do tego szczęścia, to jest pewne) ale nie o sprawne granie nam chodzi w tej metodzie tylko o zabezpieczenie stopnia końcowego (będącego w trakcie naprawy) przed ponownym spaleniem zanim uruchomimy wzmacniacz w całości.