Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha AX-500

tel12 11 Dec 2003 20:49 7366 10
 • #1
  tel12
  Level 16  
  Dostałem wzmacniacz Yamaha AX-500 z uszkodzonym jednym kanałem. Spalone prawie wszystkie tranzystory. Końcówka jest na 2SA1302 i 2SC3281. Wymieniłem wszystkie uszkodzone tranzystory i spalone opory, załączyłem- chodził pare minut i wywaliło wszystko od nowa.Tranzystory końcowe dałem niesparowane. Czy od tego mogło polecieć a jeśli tak to gdzie można kupić te tranzystory parowane. Dziękuję za pomoc.
 • #2
  IrekKo
  Level 32  
  Parowanie nie może być przyczyna spalenia się całej końcówki.
  Ja bym raczej stawiał na jakieś wzbudzenie. Wymień wszystkie uszkodzone elementy i bez sygnału porównaj pobór prądu przez oba kanały, sprawdż napięcie stałe na wyjściu, sprawdź kondensatory (szczególnie te o małej pojemności).
 • #3
  waldix

  Level 18  
  zrób tak jak mówi kolega wyżej, a zamiast bezpiecznika lub bezpieczników (mówie tu oczywiście o tym lub o tych które zabezpieczają zasilanie końcówki mocy) wstaw sobie żaróweczke taką mniej wiecej na napięcie jakim dysponuje zasilacz od końcówki. Bo jak znowu coś bedzie nie tak to odnowa wszystko wywali.
  A i nie uruchamiaj wszystkiego na raz bo szkoda pieniędzy, nie lepiej robić to stopniowo.
 • #4
  tel12
  Level 16  
  Dziękuję koledze IrekKo i waldix za sugestie. Przypomniałem sobie, że opory wyrównawcze nie poleciały to też ciekawe.Czy ktoś z kolegów nie posiada schematu tego wzmacniacza, będę bardzo wdzięczny.Wstawiłem wszystkie oryginalne tranzystory i skoro to samo poleciało to rozumię, że nie zlikwidowałem przyczyny a ona jest w innym miejscu. Podpowiedzcie gdzie szukać.
 • #6
  djville
  Level 15  
  Witam~!
  Potrzebuje wszystkie informacje na temat wzmacnizcza YAMAHA A520. Min/MAX impedencja. Czy ma wyłączniki termiczne. Moc dla 4Ohm i 8. I wogóle wszystko!
  Z góry dzięki!
  POZDRO!
 • #8
  Lukas_P
  Level 12  
  Chciałbym poznać opinie znawców i doswiadczenia z użytkowania tego wzmacniacza.

  Interesuje mnie również do czego służą i jak można korzystać z:

  Tone Bypass
  CD Direct
  Phono MM/MC
 • #9
  Neon222
  Level 10  
  Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mogł mi podać jakie ma ten wzmacnicz napięcie zaraz za transformatorem bo chciałbym założyć wiarak... Abo czy możecie mi poradzić jak go skuteczniej chłodzić bo podczas pracy wydziela baaaardzo wysoką temperature;/ byłbym wdzięczny za odpowiedz
 • #10
  Jectiv
  Level 17  
  waldix wrote:
  zamiast bezpiecznika lub bezpieczników (mówie tu oczywiście o tym lub o tych które zabezpieczają zasilanie końcówki mocy) wstaw sobie żaróweczke taką mniej wiecej na napięcie jakim dysponuje zasilacz od końcówki

  Jeżeli wstawisz żarówki w obwód zasilania wzmacniacza to przy odrobinie szczęścia zrobisz generator.
  Przy zwiększaniu poboru prądu przez końcówkę mocy, zwiększa się spadek napięcia na żarówce i tym samym obniża napięcie zasilania widziane przez końcowkę mocy, a co za tym idzie zmienia się punkt pracy tranzystorów.
  W ten sposób wzmacniacz na pewno nie będzie dobrze działał nawet przy wszystkich sprawnych elementach.
 • #11
  waldix

  Level 18  
  Nie no oczywiście że nie będzie sprawnie działał przy pełnym wysterowaniu (nawet przy 1/4 głośności), wzmacniacz będzie właśnie "pulsował" (i nie potrzebuje wcale do tego szczęścia, to jest pewne) ale nie o sprawne granie nam chodzi w tej metodzie tylko o zabezpieczenie stopnia końcowego (będącego w trakcie naprawy) przed ponownym spaleniem zanim uruchomimy wzmacniacz w całości.