logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Yamaha AX-500 - uszkodzony kanał, napięcie stałe na wyjściu wzmacniacza

tomekkk20 11 Lis 2013 12:26 4551 16
REKLAMA
  • #1 12939073
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Witam!
    Od niedawna posiadam wzmacniacz Yamahy model AX-500. Wzmacniacz miał uszkodzony jeden tranzystor końcowy 2SA1301. oraz diody Zenera D125, D126. Po wymianie uszkodzonego tranzystora, diod zenera oraz sprawdzeniu przedzespołów wzmacniacz w jednym kanale ma poprawne napięcia lecz w drugim na B: 31,5V E: 31,5V (tranzystory końcowe są odlutowane). Czym może być spowodowane takie zachowanie się wzmacniacza? Proszę o rady sugestię.
  • REKLAMA
  • #2 12939151
    Shadowix
    Poziom 31  
    Posty: 1400
    Pomógł: 191
    Ocena: 268
    Sprawdź tranzystory sterujące i elementy w ich okolicy.
    Powinno się sprawdzać wzmacniacze z wlutowanymi tranzystorami końcowymi.
  • #3 12939211
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Sprawdziłem te tranzystory porównując wartości z tymi w sprawnym kanale, te które miały nie zgodne wartości wymieniłem.
    Jeśli wlutuje tranzystory końcowe najprawdopodobniej je spale, skoro są takie napięcia.
  • #4 12940285
    Shadowix
    Poziom 31  
    Posty: 1400
    Pomógł: 191
    Ocena: 268
    Żeby uniknąć spalenia tranzystorów końcowych, stosuje się rezystory szeregowo z zasilaniem. Poczytaj, a na pewno znajdziesz odpowiedź ;)
  • REKLAMA
  • #5 12940895
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Masz racje, dzięki.

    O jakiej wartości i mocy zastosować mogę rezystor który wlutuje szeregowo szeregowo pomiędzy zasilanie a kolektor tranzystora końcowego?
  • #6 12951414
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Czy ktoś jeszcze by mi mógł coś doradzić w temacie mojego wzmacniacza? Ponieważ sprawdziłem go tylko jak mogłem i efekt jest ten sam 31,5V stałego napięcia na wyjściu wzmacniacza.
  • #7 12952175
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Masz schemat to tego wzmacniacza? Opory, kondensatory sprawdzałeś?
  • #8 12952612
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Opór rezystorów sprawdziłem, pod względem przebicia sprawdziłem kondensatory, oraz czy nie jest wizualnie uszkodzony czy wylany.

    Niestety żadnej usterki nie mogę się dopatrzeć, jednakże stawiam na wadliwe kondensatory lecz nie wiem które dokładnie na których się skupić.
    Załączniki:
    • YAMAHA_AX500.pdf (3.21 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #9 12952824
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    We wzmacniaczach, które naprawiałem z napięciem stałym na wyjściu winne były tranzystory różnicowe, lub ich obwody. Diody Zenera, które wymieniłeś zasilają te tranzystory przez R165 Q105 Q107 i Q109, są sprawne, jak je sprawdzałeś w układzie.
  • REKLAMA
  • #10 12952969
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Sprawdzają opór rezystora oraz porównując wartości tranzystorów do tych sprawnych nie będąc pewnym odlutowałem te tranzystory i sprawdziłem je miernikiem.

    Uszkodzony kanał to jest ten drugi: R166, Q106, Q108, Q110
  • #11 12953894
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Prawy tak, luty sprawdzałeś, może ścieżka gdzieś przerwana, masz wszystkie tranzystory wlutowane. Za uszkodzony tranzystor dałeś taki sam jak był, napięcia na tranzystorach porównywałeś ze sprawnym kanałem.
  • #12 12955206
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Luty sprawdziłem, ścieżki także pod względem ciągłości ścieżki jak i czy nie ma zwarcia z inna ścieżką lub elementem. Mam wszystkie tranzystory wlutowane oprócz końcowych tranzystorów. Za uszkodzony tranzystor dałem taki sam tranzystor 2SA1301 oczywiście sprawny. Tak porównywałem i starałem się dopatrzyć po przez co może być uszkodzony kanał, starałem się wymienić elementy które według mnie mogą być uszkodzone lecz bez skutku.
  • #13 12955357
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Konkretnie to, które masz nie wlutowane, podaj numery, może to jest przyczyną, powinny być wszystkie wlutowane.
  • #14 12956142
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16713
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    Jeśli masz wylutowane tranzystory końcowe to ta końcówka bez nich może się zachowywać dziwnie ponieważ nie jest ona wówczas objęta pętlą sprzężenia zwrotnego. Takie zachowanie może być spowodowane również uszkodzeniem jakiegoś elementu ale na razie tego nie wiemy. Możesz przeprowadzić prosty test wlutowując tranzystory końcowe ale pomiędzy ich kolektory a szyny zasilające wlutuj oporniki 33 lub 47 Ohm, 0,5 lub 1W. Tranzystory będą wówczas bezpieczne a w najgorszym wypadku stracisz oporniki. Dowiemy się wówczas czy szukać dalej czy też to zachowanie spowodowane było brakiem tych tranzystorów.
  • #15 12966615
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Wlutowałem tranzystory końcowe, w lewym jak i w prawym kanale sytuacja ta sama, te same napięcia i żadnej rekcji.
  • #16 12966828
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16713
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    Ok, to jeśli się tam nic nie dymi to pozostaje spróbować ustalić uszkodzenie na podstawie pomiaru napięć w tej końcówce. Potrzebne będą zmierzone względem masy napięcia w tych punktach układu które oznaczone są czerwonymi kropkami. Rysunek przedstawia ten kanał który jest sprawny ponieważ ten drugi jest narysowany odwrotnie a ja nie bardzo potrafię sobie to w głowie odwrócić. Numery elementów w drugim kanale różnią się o jeden, tak więc robiąc pomiary będziesz to musiał uwzględnić.
    Yamaha AX-500 - uszkodzony kanał, napięcie stałe na wyjściu wzmacniacza
  • #17 12982981
    tomekkk20
    Poziom 8  
    Posty: 27
    Wzmacniacz działa, powodem była uszkodzona ścieżka.
    Dziękuje za rady.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z wzmacniaczem Yamaha AX-500, w którym po wymianie uszkodzonego tranzystora 2SA1301 oraz diod Zenera D125 i D126, na jednym kanale występuje stałe napięcie 31,5V. Użytkownik sprawdził tranzystory sterujące, rezystory oraz kondensatory, ale nie znalazł uszkodzeń. W odpowiedziach zasugerowano sprawdzenie tranzystorów różnicowych oraz wlutowanie rezystorów szeregowo z zasilaniem, aby uniknąć uszkodzenia końcowych tranzystorów. Po dalszych testach i pomiarach, użytkownik odkrył, że problemem była uszkodzona ścieżka, co zostało naprawione, a wzmacniacz zaczął działać poprawnie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA