Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec CO/CWU Torus 23.23 XWT - awaria CWU

swiatal 18 Dec 2007 08:39 7017 11
 • #1
  swiatal
  Level 19  
  2 pytania:
  1. czy można "ręcznie" wymusić zapłon pieca przy poborze CWU?

  Ciepła woda po ok 30 sekundach w końcu zaczyna płynąć, ale przez ten czas zimna spływa sobie do szamba co nie podoba się skąpcom, bo podnosi koszty oraz "zielonym" bo to wbrew ochronie środowiska. Zadałem to pytanie kilka dni temu na Początkujących Serwisantach, gdyż zdaję sobie sprawę, że tam powinien trafić mój problem, ale tam chyba nikt z Zaawansowanych Serwisantów nie wpada, a Początkujący widocznie nie wiedzą.

  Jeśli tak, w co wierzę - to jak to zrobić, bom ja przecie pocz. serw.  Przez te parę dni, które minęły od nadania tematu po raz pierwszy, poszperałem trochę w Elektrodzie i już wiem, że to wina "membrany", ale nadal nie wiem jak fachowo nazywa się ta część i gdzie ją kupić. Jeszcze parę dni i będę wiedział, ale gdyby któryś z Szanownych Kolegów zechciał podzielić się tym drobniutkim ułamkiem Swojej Wiedzy to byłbym wdzięczny.

  2. Po włączeniu się CO ciśnienie w układzie wzrasta przekraczając dopuszczalne wartości.
  Do tej pory broniłem się ustawiając temperaturę pieca na min. i zapowietrzając układ, sprawdza się to jednak do temp. ok. 0 stopni.
  Od kilku dni więc: włączam CO, po osiągnięciu max. ciśnienia spuszczam nieco wody z układu, tak żeby ciśnienie spadło, potem kiedy piec wyłączy się ciśnienie spada poniżej minimalnego roboczego więc dopuszczam nieco wody do układu, CO włącza się, ciśnienie rośnie .... i tak dookoła Wojciech.

  Po paru dniach szperania wiem również, że to wina tego "czerwonego naleśnika", do którego praktycznie nie ma dostępu, więc z powodu trudności w dostępie, a tak naprawdę z braku kasy, nauczony doświadczeniem Kolegów z forum chciałbym zainstalować dodatkowy, zewnętrzny zbiorniczek wyrównawczy.
  Pytania:
  - z czego?
  - jakiej pojemności?
  - są może na rynku takie gotowe, a tanie?
  - jakie ciśnienie powinno panować wewnątrz zbiorniczka?

  Licząc na łaskawą pomoc Kolegów Fachowców,
  Pozdrawiam,
  Świątal
 • #2
  ochus
  Level 16  
  Ad.1.
  To nie jest wada a raczej cecha że ciepła woda leci po jakimś czasie(30 sec)
  Zapłon następuje natychmiast ale ...kocioł
  pracuje na maxa dopiero po jakimś czasie.
  Zimna woda musi zostać "wypchnięta" przez ciepłą.
  Ad.2.
  Naczynie można próbwać reanimować jeśli mambrana nie jest uszkodzona.Trzeba się przyjrzeć wentylkowi w zaworze(wymienić i dopompować powietrza do ok.1,5 atm)Dojście jest fatalne.Rączki można pokaleczyć.
 • #3
  swiatal
  Level 19  
  Dzięki, ale:
  Taki głupi to ja nie jestem. Kiedy słyszę z góry: Andrzej, do (interwencja cenzury obyczajowej) znowu zimna woda!, to biegnę do pieca i spokojnie potwierdzam: Zgadza się! Poczekaj jeszcze chwilę to jak zwykle się załączy! I po kilkunastu sekundach, zwłaszcza jak pomóc przepływowi dodatkowym odkręceniem kranu w kuchni piec załącza się i po kolejnych 10 sekundach (wiem ile czasu potrzebuje ogrzana woda na wypchnięcie z rury zimnej wody) uszami duszy słyszę z łazienki na górze westchnienie ulgi. Piec skończył w październiku 10 lat to ma prawo do takich fanaberii. Membrana nie Lenin, nie żyje wiecznie. Chciałbym jedynie dowiedzieć się czy zanim nie zastąpię zdechłej membrany świeżo narodzoną nie mógłbym przypadkiem ręcznie sterować zaworem (trójdrożnym (?)) aby zapłon następował natychmiast a nie wtedy kiedy łaskawie zechce.

  Co do czerwonego naleśnika. Dostęp do niego jak nie przymierzając do Busha w Iraku czy w Afganistanie. Taki, że nawet mimo wnikliwej obserwacji wnętrza 10-letniego staruszka nie mogłem zlokalizować zaworu do podniesienia ciśnienia powietrza. Dlatego, a przede wszystkim ze względu na chronicznie chwilowy brak szmalu zdecydowałem się na łatwiejsze i zapewne tańsze rozwiązanie czyli dodatkowy zbiornik z łatwym dostępem (środek salonu ?) i zaworkiem do opon samochodowych, gdyż jestem szczęśliwym posiadaczem elektrycznej pompki do kół samochodowych w związku z czym nie musiałbym ustnie dodmuchiwać takiego cudeńka.
  Serdeczne pozdrowienia.
 • #4
  dziubek102
  Heating systems specialist
  mozesz zrobic zdiecie tego kotła i wstawic na forum? cos mi sie kojazy ze tam jest głowica termostatyczna czasem pada i leje zimna wode powinno byc tak ze wpierw leci mniej a puzniej wiecej i cieplej
 • #5
  swiatal
  Level 19  
  Dzięki za rady. Zdjęcie zrobić mogę, ale w tzw. międzyczasie sam (z niewielką pomocą moich przyjaciół, chociaż spoza Elektrody) znalazłem rozwiązanie problemu CWU. Otóż z "obudowy membrany" wychodzi "tłoczek",
  który po odkręceniu kranu powinien "natychmiast" unieść się do góry załączając za pomocą zamontowanego nad nim wyłącznika zapłon gazu. Aktualnie najprawdopodobniej z powodu uszkodzenia lub naturalnego zużycia się membrany (a może z powodu zbyt niskiego ciśnienia wody w układzie) trzeba odczekać chwilkę zanim ów tłoczek zechce się unieść, ale wystarczy palcem (chociaż wygodniej choćby wkrętakiem) wcisnąć "pipek" na wyłączniku i gaz "bucha" aż miło.

  Natomiast nadal oczekuję na praktyczne informacje i sugestie dotyczące zbiornika kompensacji ciśnienia w układzie CO.

  Pozdrawiam.
 • #6
  buma
  Level 14  
  Witam przypadkowo trafiłem na ten temat. Mam również tego typu piec i 2 pytania w związku z tym.
  1/ Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie powietrza w zbiorniku wyrównanwczym (czerwonym baniaku z tyłu pieca). Pytam ponieważ spotkałem się już z trzema wersjami
  1wersja 1,5 bara
  2 wersja od 0,8 do 1 bara
  3 wersja 0,5 bara i zgupiałem jaka jest właściwa.
  2/ jakie powinno być ciśnienie wody w instalacji. Dotychczas miałem 1,5 bara. Problem w tym, że po okresie jednego roku eksploatacji pieca to ciśnienie wody na manometrze spada do 1-0,9 bara i wówczas piec już nie odpala, muszę dogibać wody do instalacji. Co może być przyczyną tego spadku ciśnienia wody? Całą instalację sprawdzałem pod względem szczelności i nigdzie nie widać wycieków wody. Podobno przyczyną może być właśnie ubytek spadku ciśnienia powietrza w czerwonym baniaku.
 • #7
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ciśnienie w czerwonym baniaku ustawia się do instalacji.Fabrycznie jest to z zasady 1,5 bar.Jeżeli jest dużo mniej,to należy go dopompować(najlepiej azotem).Brak odpowiedniej poduszki w naczyniu przeponowym,objawia się z reguły wzrostem ciśnienia na rozgrzanej instalacji.
 • #8
  buma
  Level 14  
  Dzięki za info a czy coś przychodzi ci do głowy co może być przyczyną tego spadku ciśnienia w instalacji wodnej? Czy nie będzie właśnie taki objaw jak ubędzie ciśnienia powietrza w baniaku czerwonym?
 • #9
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Istnieje taka możliwość,jeżeli z naczynia ujdzie powietrze,to w to miejsce cofnie się woda.Ale sprawdzenie (dokładne) instalacji pod kontem szczelności jest bardzo wskazane.
 • #10
  buma
  Level 14  
  Dzięki wydaje mi się, że szczelność instalacji sprawdziłem w miarę dokładnie czyba że ubytki wody są bardzo znikome (niewidoczne) ponieważ muszę uzupełniać stan wody po okresie około 1 roku.
 • #11
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To dopompuj naczynie przeponowe i powinno być ok.
 • #12
  darq2
  Level 10  
  Witam!
  Mam ten sam stały juz problem z cisnieniem w układzie CO. Układ jest w 100% szczelny, nigdzie nie ma wycieków jednak dwa, trzy razy w sezonie musze interweniować. Staram się znaleść kompromis i ustawić średnie wartości na manometrze dopompowując baniaczek wyrównawczy lub nieco dopuszczając wody.
  Baniaczek pompuję zwykłą pomka rowerową z węzykiem z końcówką do tego wentyla w baniaku. To chyba nawet jest wentyl samochodowy.Azot, jak sugeruje kolega byłby najlepszy ale jak to tam napompować?Butla z azotem... mieszkam na trzecim piętrze:(

  Mam jednak pytanie dot membramy????
  Kupując to w Torusie w Poznaniu cena jest zaporowa bo to jakieś 50zł/sztuka. Nie macie może jakiegoś zamiennika?Za jakiś namiar będę bardzo wdzięczny.
  kontakt gg 3990066
  Pozdrawiam
  Darek