logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

PDS 585 – bęben nie obraca się, pralka pobiera wodę, wymieniony programator

gucio27 19 Gru 2007 10:02 7649 40
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego pralka pobiera i wypuszcza wodę, ale nie obraca bębna ani nie wchodzi w wirowanie po wymianie programatora, i co powinienem sprawdzić najpierw?

Najpierw sprawdź kondensator silnika — w tym modelu ma 16 µF i może być zastąpiony innym o tej samej pojemności, byle miał co najmniej 400 V [#4603189] [#4605103] [#4605113] Po wymianie programatora upewnij się też, że trzy duże wtyki są wpięte dokładnie jak trzeba; kostki powinny zgadzać się z kolorowymi kropkami, a luźny zielony wtyk potrafi powodować takie objawy jak brak grzania, wirowania czy problemy z pracą [#4605744] [#4606239] Jeśli pralka nie chce wejść w wirowanie, sprawdź, czy nie jest wciśnięty przycisk „stop woda”, bo wtedy nie będzie wypuszczać wody i nie zacznie wirować [#4607096] [#4608788] Gdy nadal ma problemy z wypompowaniem, obejrzyj pompkę pod kątem zablokowania [#4607045] Warto też skontrolować układ hydrostatu i jego kubek, bo od tego zależy poprawna ilość wody i przejście do kolejnych faz prania [#4610560] [#4619820]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 4603177
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    Witam, jestem nowy i raczej uczę się dla siebie . Mam pralkę jak w temacie . Kupiłem ją jako niesprawną ( czyli programator do wymiany bo nie grzeje ) ale kiedy kupiłem inny programator do tego modelu okazało się że nie chce się włączyć wirowanie i nie obraca bębna , ale widać ze wode ciągnie i wylewa. Przekładałem programator patrząc jak jest oryginalnie więc o pomyłce nie moze być mowy. W poprzednim programatorze na zielonym wtyku pinowym z dołu ( 2 od dołu ) widać cos przypalonego , ale przecież wymieniłem. Jak dam pranie słychać że idzie ,ale nie obraca, odkręciłem plecy i za pomocą ręki ruszyłem delikatnie koło z paskiem i zaczeło się wolno obracać , ale nie tak jak powinno . Coś jest nie tak , a ja się głowię co , a widzę Tu tyle mechaników ze cho cho. :D
    Dajcie poradę co zrobić i sprawdzić najpierw .
  • REKLAMA
  • #2 4603189
    TomekCarlos
    Poziom 26  
    Posty: 550
    Pomógł: 89
    Ocena: 585
    Sprawdz kondensator silnika, moze jest uszkodzony. Najlepiej podstaw drugi jak masz
  • #3 4603283
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    a sorki ze zapytam , czy to jest ten z tyłu z góry po prawej - przykręcony do pleców pralki na 1 śrubie ? :|
  • #4 4603754
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    Pisze na nim 16µF.
  • #5 4604813
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    ok jutro polece i kupie. jak nie to oddam , a mam pytanie jeszce inne , widzę i czuję że pasek dobrze jest naciągnięty - silnik suchy i nic po nim nie widać . Jak sprawdzic sam silnik ?? i jak sprawdzic sterowanie ?? oraz co to są na foto za cuda :D grzałka z prawej na 99% a te dwa z lewej ? A i jeszcze jedno , czy próbować mogę jeśli pralka nie jest podłączona do wody ?? na sucho ??

    PDS 585 – bęben nie obraca się, pralka pobiera wodę, wymieniony programator
  • REKLAMA
  • #6 4604888
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    Od lewej - termostat regulowany, termostat stykowy, grzałka. Na sucho, to możesz sprawdzić tylko czy wiruje.
  • #7 4604889
    ANDYW6
    Poziom 24  
    Posty: 630
    Pomógł: 39
    Ocena: 303
    Pierwszą czynnością jaką robi pralka(oprócz blokowania drzwiczek)to nabranie wody.Bez wody to możesz posprawdzać miernikiem przejścia na elementach.Te dwa cuda to czujniki temperatury.Silnik możesz podłączyć na krótko sposób opisany na forum.
  • #8 4605091
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    nares napisał:
    Od lewej Na sucho, to możesz sprawdzić tylko czy wiruje.


    OK tylko spróbuje

    a mam jeszcze jedno pyt : ta cewka rozruchowa ma oznaczenia
    MKP 16yf _+5% 25/85/21 DB 400V AC HPF.NT 500V AC HFP.QV

    a czy mogę dac inną podobną ??

    MKP 16yf _+10% 450V AC 1000h/kl D 400V AC 3000h/kl.C 25/85/21 TC 886 JS made in Czech Republic :D
  • #9 4605103
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    To kondensator rozruchowy - może być.
  • #10 4605113
    TomekCarlos
    Poziom 26  
    Posty: 550
    Pomógł: 89
    Ocena: 585
    To nie cewka tylko kondensator. Moze byc kazdy aby tylko bylo na nim 16 mikrofaradow i nie mniej jak 400V
  • #11 4605223
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    OK lecę zobaczyc ...coll

    Choinka no :( teraz i ta druga dobra mi nie chodzi w 100% jak przedkładałem panel :cry: załączam zdjęcie jak mam podpiętą , bo po schemacie jestem tępy jak trup - powiedzcie mi co sie dzieje jak nie wypąpowuje wody - nie wiruje - wyprała ale nie wylała brudnej i nie nabrała czystej :( chyba cos popieprzyłem - jak mają iść kable na99% dobrze są a programator ma takie 3 duże wtyki jakie kolory mają iść od góry i czy jest róznica jak obróce ? o na opak o 90 stopni. zaraz sie potne...

    PDS 585 – bęben nie obraca się, pralka pobiera wodę, wymieniony programator
  • #12 4605502
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    Jaki panel? Co przekładałeś? Miałeś tylko zmienić kondensator.
  • #13 4605667
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    powiem tak miałem taką samą pralkę w domu , a zakupiłem zepsutą ( padł programator ) a że kolega miał panel i programator to wziąłem. Panel przełożyłem do mojej bo był brzydki i porysowany i chciałem przełozyc i dupa :( pierze ,ale nie wiruje i nie spuszcza wody ! patrząc po kablach w dwóch pralkach jest ok , ale martwie sie ze podczas przekładania 3 dużych wtyczek do programatora mogłem pomylić kolory z 1 do 3 i na opak lub obrucić o 180 stopni czyli górą do dołem . Jestem juz trup :( moja mnie wywaliz domu .

    w góry dodałem fotke nr 3 tam jest pokazane programator z wtykami - sądząc po schemacie mam dobrze , ale czy nie dałem góry do dołu a dołu do góry :/ CZY COS SIE MOZE STAĆ ?? uueee
  • #14 4605744
    eeban
    Specjalista AGD
    Posty: 6425
    Pomógł: 385
    Ocena: 1497
    kolory na kostkach powinny sie pokryć z kropkami na programatorze >>są też kolorowe >>>>czyli czerwona kostka do czerwonej kropki :D
  • REKLAMA
  • #15 4605749
    TomekCarlos
    Poziom 26  
    Posty: 550
    Pomógł: 89
    Ocena: 585
    Musisz sprawdzic czy dochodzi napiecie do pompy wypuszczajacej wode na wirowaniu, inaczej jak nie wypusci wody to i wirowac nie bedzie
  • #16 4605876
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    eeban napisał:
    kolory na kostkach powinny sie pokryć z kropkami na programatorze >>są też kolorowe >>>>czyli czerwona kostka do czerwonej kropki :D


    A Jestes pewny że są na każdym programatorze ??? Bo ja mam dwie te same i na żadnej nie ma kropek.

    JEDNA już działa :D ta co wymieniałem kondensator - tez popie.... wtyki te 3 duże , jedna na opak :/

    człowiek uczy się całe życie , ale tez dzięki takim ludzią jacy tu są .
  • #17 4605967
    TomekCarlos
    Poziom 26  
    Posty: 550
    Pomógł: 89
    Ocena: 585
    JEDNA już działa :D ta co wymieniałem kondensator - tez popie.... wtyki te 3 duże , jedna na opak :/

    człowiek uczy się całe życie , ale tez dzięki takim ludzią jacy tu są .[/quote]

    Czyli wymiana kondensatora byla zbedna?
  • #18 4606239
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    Czyli wymiana kondensatora byla zbedna?

    NIE NIE jak pisałem mam takie dwie :P i w tej 1 pomogło w 100% zmieniłem kondensator czy jak to sie zwie , a potem w 2 zaczeło się coś dziać po wymianie panelu.

    hula i pierze

    Druga juz tez chodzi - 3 wtyki tez były dobre , ale luźny zielony :/

    DZIĘKI za wszystko , do usłyszenia ..!!
  • #19 4607014
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    CDN tego co myslałem ze już zrobione :|

    rano wstałem napiłem się kawy i ładuje pranie :D zadowolony i załączam na 7 . No pierze .... po 45 min wchodzę i co widzę :/ woda z pianą nie wypłukana , brudna i nie wywirowane nawet. Odczepiłem wąż i dałem na niski poziom - wyleciało coś i potem znów próbuje . Wiruje , ale jak :/
    wiruje około 5 sekund i staje i po 5 sekundach znów to samo wiruje na 5 sekund i staje . a woda nie zlatuje :/ co mogłem uszkodzić - zle podłączyć itd
    czuję tak jak by nie chciała pąpka wypychać wody , a tam nic nie zmieniałem , tylko ten pnel zmieniałem :cry:

    Moderowany przez skryn:

    Tematy scaliłem.

  • #20 4607045
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    Może pompka zablokowana?
  • #21 4607077
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    Jak to sprawdzić ? przed wymianą wszystko szło dobrze ?
  • Pomocny post
    #22 4607096
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    A może masz wciśnięty przycisk "stop woda", ten pod wył. głównym?
  • #23 4607529
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    Wiecie zapewne jak pisałem pierwszego posta że jestem laik i się dopiero uczę :) poiwiedzcie mi gdzie znajduje się i jak wygląda hydrostat oraz czy chodzi o przełącznik główny na panelu ?

    PDS 585 – bęben nie obraca się, pralka pobiera wodę, wymieniony programator

    Moderowany przez skryn:

    Proszę przeczytać instrukcję ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

  • REKLAMA
  • #24 4608402
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    po próbie czyszczenia każdego zakamarka - filtrów- węża itd , puściłem małe pranko ( 6 ręczników ) . no i z poczatku OK , ale wydaj mi sie jak by za mało wody sobie nabierała , czy moze mi sie zdaje. Bęben sie delikatnie kręci i woda leci jakies 5 sekund , przestaje i po chwili znów leci jakies 5 sekund ? zaczeło prać , ale nie widziałem wody przez okienko :)

    P.S spróbowałem wirować idzie :) i wylewa wodę .


    Czy pralki się jakoś odpowietrza ??
  • #25 4608493
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    Odpowietrzenie ma zbiornik - gum-rurka nad kołem pasowym.
  • #27 4610219
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    Mirku , ale ja zawsze prałem z tymi dwoma guzikami i było ok , a po zmianie panelu cos sie porobiło . Przycisk 4 jest aby pralka nie wirowała. Nawet jest tam zaznaczone.

    Teraz wylewa mi wodę i płucze ok , ale chyba nie grzeje :( mać no ... i jakos dziwnie z przerwami wiruje ? oraz na początku jak by za mało wody sobie lała , ja juz nie wiem co może tam się kryć.
  • #28 4610560
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    No to jeszcze ukł. hydrostatu sprawdź - jest wszystko w "szukaj"
  • #29 4611826
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    chodzi o to że jak dmuchne w niego to cyknie , a jak puszcze to tez , więc jest sprawny. Zobacze jeszcze podczas prania od tyłu czy grzałka jest chodz troszkę ciepła i kable od grzałki do programatora ? Bo jak mam to inaczej sprawdzić czy dobra czy padła :(
  • #30 4614140
    gucio27
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 1
    :cry: chyba programator a raczej w 99% - dzis go ponownie zdemontowałem i w zielonym wtyku - 2 rząd od góry widzę na obkoło wtyku czarne lekko :| i to raczej jest to od grzałki. A juz myslałem że jest ok. Moja mnie zbeształa :/...

    szukam narazie programatora bo chyba nie da sie wymienic samego tego wtyku lub listwy ??

    WESOŁYCH ŚWIĄT :D

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada pralkę model PDS 585, która pobiera wodę, ale bęben się nie obraca, a wirowanie nie działa. Wymieniono programator, jednak problem pozostał. W dyskusji zasugerowano sprawdzenie kondensatora rozruchowego silnika (16 µF, minimum 400V), który po wymianie poprawił działanie jednej z pralek. Omówiono lokalizację i funkcję elementów takich jak termostaty, grzałka, hydrostat oraz pompa wypompowująca wodę. Zwrócono uwagę na prawidłowe podłączenie wtyczek do programatora, zgodnie z kolorami i oznaczeniami, aby uniknąć błędów w sterowaniu. Wskazano, że niewypuszczanie wody blokuje wirowanie. Hydrostat i jego kubek zostały oczyszczone i sprawdzone, a także uszczelnione silikonem, co jest prawidłowe. Użytkownik złożył programator z dwóch uszkodzonych, wymieniając segmenty styków, co przywróciło funkcjonalność grzania i wirowania. Pralka wymaga odpowiedniego poziomu wody, aby hydrostat mógł przełączyć styki i umożliwić pełny cykl prania. Odpowietrzenie zbiornika odbywa się przez gumową rurkę nad kołem pasowym. Problemy z wirowaniem i wypompowywaniem wody mogą wynikać z zablokowanej pompki lub błędów w podłączeniu panelu sterującego. Zalecane jest sprawdzenie napięcia na pompie oraz poprawności działania przycisków sterujących, zwłaszcza „stop woda”. Wymiana kondensatora była kluczowa dla poprawy działania silnika, a prawidłowe podłączenie programatora i czyszczenie elementów hydraulicznych zapewniło prawidłową pracę pralki.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA