Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zabezpieczenie różnicowo-prądowe .... wspólne zero ?

19 Dec 2007 20:53 13681 13
 • Level 2  
  Witam, pytanko brzmi: czy poprawnym będzie połączenie trzech takich zabezpieczeń ze wspólnym zerem..... Problemik polega na tym, że mamy jeden przewód pięciożyłowy którym chcemy zabezpieczyć trzy oddzielne obwody. Projekt uległ zmianie i stąd taki problem. Nie jestem z wykształcenia elektrykiem więc pytam :D
  zabezpieczenie różnicowo-prądowe .... wspólne zero ?[/img]
 • User removed account  
 • Level 32  
  Jeżeli połączysz przewody N za różnicówką od strony odbiornika razem to będzie wyrzucało róznicówki.
  W przypadku obwodu 3 fazowego musisz zainstalować różnicówke 3 faz, przy obwodach 1 fazowych 3 oddzielne róznicówki na każdą fazę.
 • Level 23  
  Witam.
  Przewód niebieski-neutralny musisz pociągnąć jako osobny do każdego obwodu, natomiast brakuje Ci przewodu PE - żółto-zielonego. Ten musi być podłączony przed różnicówką do listwy uziemiającej - jeśli masz sieć TN-C - i musisz pociągnąć trzy przewody do trzech obwodów - nie można ich łączyć poza listwą uziemiającą. Oczywiście PE musi być w jednym kawałku ciągniony do każdego obwodu.
  Podsumowując - rozdziel przewody niebieskie a sprzed różnicówki wyprowadź żółto-zielone do każdego obwodu osobne. Masz mieć do każdego punktu trzy przewody.

  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Nie jest to poprawne rozwiązanie.Jeśli będą 3- 1F wył.RCD muszą być 3 niezależne obwody z przewodem N.Czyli z każdej RCD osobny przewód L oraz N./nie mogą być razem złączone przewody N/Mam tu na myśli odpływy.
 • Level 2  
  Dzięki za wskazówki, tak właśnie sobie myślałem że nic z tego nie będzie. Po prostu do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja, w której miałbym przewód 3-fazowy (w rozdzielnicy oczywiście, a właśnie taki mam ) do trzech osobnych obwodów. Ale zapytać przecież można... prawda ? :)

  Dodano po 7 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że nie ja "tworzyłem" tą instalację. To tak w ramach usprawiedliwienia mojego pytanka ;) :) :)
  Z reguły nie mam aż (!) takich dylematów.
 • Level 20  
  A jaki masz problem odpowiednio rozdzielic N po roznicowych i bedzie dzialalo. Sa przeciez listwy zerowe montowane na szynach , kilka przepiec i bedzie dobrze (zakladam ze masz instalacje 3 przewodowa na odplywach).
 • Level 39  
  A ja nieśmiało spytam, czy oznaczenie B16 to rozłącznik różnicowo-prądowy napewno?
 • Level 17  
  B16 To wygląda raczej na wyłącznik nad prądowy o charakterystyce B i maksymalnym prądzie 16A
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  maciejsony:
  Quote:
  B16 To wygląda raczej na wyłącznik nad prądowy o charakterystyce B i maksymalnym prądzie 16A
  Przecież na schemacie jest napisane-różnic. B16,czyli różnicówka z członem nadprądowym B16
 • Level 17  
  Jest tak jak mówisz. Sorry!
 • Level 2  
  Witam ponownie. Widzę, że niezbyt mocno zaakcentowałem problem z w/w instalacją. Chodzi przede wszystkim o to, ze w rozdzielni znajduje sie kabel pięciożyłowy (5x2,5mm) którym są zasilone trzy osobne obwody (jednofazowe), a więc mają wspólne zero(!)- i to jest właśnie problem z którym miałem się zmierzyć. Zastosowanie "różnicówki trójfazowej odpada i chodziło właśnie o to czy jest może jakiś "myk" który pozwoliłby rozdzielić te obwody na trzy osobne "różnicówki". I w tym drzemie cały dowcip :D . Ale z tego co wiem przynajmniej do tej pory , to nic z tego nie bedzie :sm37: . Tak czy inaczej dzięki za odzew.
 • User removed account