Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka w kuchni i łazience

04 Wrz 2008 21:49 6591 13
  • Poziom 9  
    witam,
    zakupiłem niedawno mieszkanie w bloku, instalacja 1-fazowa. 2-przewodowa z bezpiecznikami topikowymi. Ponieważ chciałem wymienić bezpieczniki to znalazłem elektryka, który oddzielne obwody do kuchni i łazienki (ciagnął nowe kable 3x2.5), a w pokojach zostało po staremu (instalacja miedziana). Mam teraz 5 obwodów: oddzielnie kuchnia i łazienka (bezpieczniki 16A) i reszta (gnaizdka el. w pokojach + światło na 10A). W łazience 2 gniazda pojedyncze a w kuchni 3 gniazda podwójne (z ramką czyli 2 oddzielne puszki), 1 podwójne (góra - dół) i 1 pojedyncze.

Problem polega na tym, że gdy w kuchni włączona jest lodówka i czajnik to wyłącza bezpiecznik od łazienki (choc nic nie ma w gniazdach) albo oba jednoczesnie. Jeżeli chcę cos włączyc w łazience np. suszarkę, to znwou jest problem w kuchni.

W ogóle nie wiem dlaczego, ale gdy chcę wyłączyć dowolny bezpiecznik 16A poprzez naciśnięcie guzika (a nie opuszczenie klapki w dół) to wyłączają się oba (kuchnia i łazienka). Czy to normalne???

Wszystkie gniazdka zakładałem sam (nie wszędzie przewód fazowy jest po lewej stronie ale to chyba nie istotne). Gniazda w pokojach są zmostkowane (połaczony przewod 'niefazowy' z bolcem) ale to chyba nie ma znaczenia bo to przeciez inny obwód.

A tak poza tym to próbując kiedyś podłączyć komputer przez przedłużacz i listwe z kuchni *w pokojach nie było założonych gniazek) wywalało mi bezpiecznik jeżeli włożona była antena do tunera TV.

Co jest nie tak z tą kuchnią?

Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 26  
    Byc moze przewody N z roznicowek zostaly wyprowadzone na wspolna szyne, co powoduje takie niespodzianki. Latwo to sprawdzic, zdejmij sobie oslone z rozdzielnicy i popatrz czy przypadkiem niebieskie przewody z roznicowek nie schodza sie w jedno miejsce (z jednej strony maja byc polaczone - tam gdize zasilanie).
  • Poziom 9  
    marian_em napisał:
    Byc moze przewody N z roznicowek zostaly wyprowadzone na wspolna szyne, co powoduje takie niespodzianki. Latwo to sprawdzic, zdejmij sobie oslone z rozdzielnicy i popatrz czy przypadkiem niebieskie przewody z roznicowek nie schodza sie w jedno miejsce (z jednej strony maja byc polaczone - tam gdize zasilanie).

Sprawdzę po pracy.
    A czy to że przewód fazowy jest raz po lewej a raz po prawej w gniazdku może miec jakiś wpływ? Gdzieś na tym forum wyczytałem, że powinien byc zawsze po lewej.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 39  
    Jak napisałeś "gniazda łączyłem sam" i pewno tutaj jest problem. Inaczej mówiąc gdzieś jest zamieniony lub połączony N z PE. Inna opcja to uziemienie N w obszarze instalacji domowej (za włącznikiem różnicowo-prądowym). Rozumiemy, że gniazda w pokojach (instalacja dwuprzewodowa) nie są zabezpieczone wyłącznikami różncowo-prądowymi?
    Ponieważ ciężko będzie prowadzić dyskusję jeśli niekoniecznie o tym samym piszemy to proponuję tak. Wyłączamy owe wyłączniki RCD oraz nadprądowe i sprawdzamy czy jest jakiś niski opór miedzy N i PE lub N i jakąkolwiek ziemią/uziemieniem. Oczywiście nic nie podłączamy do gniazd oraz oświetlenia. Jest opcja, że N są połączone za RCD ale to byłby błąd wykonawcy.
  • Poziom 9  
    mczapski napisał:
    Jak napisałeś "gniazda łączyłem sam" i pewno tutaj jest problem. Inaczej mówiąc gdzieś jest zamieniony lub połączony N z PE. Inna opcja to uziemienie N w obszarze instalacji domowej (za włącznikiem różnicowo-prądowym). Rozumiemy, że gniazda w pokojach (instalacja dwuprzewodowa) nie są zabezpieczone wyłącznikami różncowo-prądowymi?

Mam tylko różnicówki - kuchnia i łazienka na 16A (oddzielnie) i trzy różnicówki (10A) do reszty (światlo i gniazdka w pokojach).
    Przy nowych kablach do kuchni i łazienki kabel żółto-zielony zawsze do bolca, pozostale dwa obojętnie.
  • Poziom 28  
    Ze względu działania, połączenie L i N w lewą / prawą dziurkę w gniazdku nie jest problemem, jest tylko niezgodne ze sztuką :)

Natomiast co do wyrzucania różnicówek, zapewne zera (czyli przewody N) za różnicówkami kuchni i łazienki są połączone - to muszą być dwa osobne zera, tak samo jak dwa osobne przewody fazowe.

Co do stosowania różnicówek na instalację dwuprzewodową - trochę dziwne, ale będzie działać, natomiast jeśli dałeś tam 10A, to musisz o tym pamiętać, podłączając w pokoju np 2kW odkurzacz i mając w tym obwodzie telewizor i sprzęt grający z następnym 1kW poboru prądu :)
  • Specjalista elektryk
    Ty nie masz różnicówek, to są wyłączniki nadprądowe.
    Różnicówkę masz jedną albo wcale nie masz.
    Różnicówka jednofazowa ma szerokość dwóch modułów, ma dźwignię i przycisk TEST.

Jeśli jest różnicówka, to obwody dwuprzewodowe nie mogą przez nią przechodzić, ponieważ nie wolno stosować RCD w sieci TN-C. Po podłączeniu czegoś do gniazda z mostkiem, część prądu która ma przepłynąć przewodem neutralnym ucieka przez mostek w gniazdku na obudowę urządzenia a tym samym do podłogi, jakiejś rury, ściany, przy komputerze do uziemionej pewnie anteny/kablówki...

Także stara instalacja podłączona do sieci przed różnicówką.
  • Poziom 26  
    michcio napisał:
    Ty nie masz różnicówek, to są wyłączniki nadprądowe.
    Przeciez napisal, ze moze 16A wylaczyc przyciskiem, wiec w srodku jest rowniez rcd.
    Cytat:
    Jeśli jest różnicówka, to obwody dwuprzewodowe nie mogą przez nią przechodzić, ponieważ nie wolno stosować RCD w sieci TN-C.
    Jesli obwod zawiera wylacznie gniazda bez stykow ochronnych, to roznicowka bedzie dzialac poprawnie. Jesli sa gniazda ze stykiem to oczywiscie masz racje.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jeśli jest różnicówka, to obwody dwuprzewodowe nie mogą przez nią przechodzić, ponieważ nie wolno stosować RCD w sieci TN-C.
    Jesli obwod zawiera wylacznie gniazda bez stykow ochronnych, to roznicowka bedzie dzialac poprawnie. Jesli sa gniazda ze stykiem to oczywiscie masz racje.[/quote]

czy możecie to opisać prostszym językiem :D
    Co to są te styki ochronne? mój problem jeszcze nie rozwiązany ... dzwoniłem do elektryka (uprawnienia, 30 lat praktyki) ale dopiero przyjedzie w przyszłym tygodniu. Był nieco zdziwiony - twierdzi ze może różnicówka "padła".
  • Poziom 9  
    witam,
    tak jak napisał marian_em problem tkwił w błędnym połączeniu w skrzynce. Przyjechał elektryk, poprawił, przeprosił i wszystko gra.
    Teraz mam jeszcze problem z anteną zbiorczą w moim mieszkaniu ale o tym zaraz napisze na innym forum.

Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Witam!
    Zastanawiam sie nad instalacja w domku u babci który sobie kupiła. Inastalacja wyglada tak iż przewody są 1,5mm² instalacja 1 fazowa z bezpiecznikiem 16A. mieszkanie posiada 2 pokoje, kuchnie, i łazienke i piwnice. W kuchni ma stać Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym, lodówka, zamarażarka i czajnik elektryczny, a w piwnicy pralka. Wydaje mi sie że ta instalacja nie udżwignie tego, Czy mozna jakieś zmiany przeprowadzić, żeby to działało.
    Bardzo dziekuje z góry.
  • Poziom 16  
    Na początek proponuję zmienić przewody na 2,5 przynajmniej od tablicy do tych duzych odbiorów i gniazd, daj osobne B16 dla poszczególnych odbiorów typu piec, pralka, piwnica, oświetlenie i gniazda wtykowe, przed to wsadź różnicówkę 1 fazową i wszystko będzie ładnie działać.

pozdrawiam
    Danda
  • Poziom 11  
    A przed licznikowe zabezpieczenie to wkładka topikowa 25A. Czyli proponyjesz aby zrobic oddzielne 5 obwodów: na Piekarnik, lodówke ,zamrażarke , czajnik i na pozostale gniazdka wtykowe.
  • Specjalista elektryk
    Lodówka i zamrażarka to tylko dla wygody, żeby można było wyłączyć wszystko oprócz tych urządzeń np. z powodu wyjazdu, a nie z powodu obciążenia, które jest znikome.

Obwody:
    -Jeśli chcesz, to dla tej lodówki i zamrażarki
    -Gniazda w kuchni uzytkowe
    -Piekarnik
    -Zmywarka (nawet jeśli nie ma)
    -Gniazda w pokojach i przedpokoju
    -Gniazda w piwnicy
    -Gniazdo pralki
    -Zasilanie C.O. w piwnicy
    -Oświetlenie piwnicy
    -Oświetlenie pokoji
    -Oświetlenie kuchni i łazienki
    -Oświetlenie przedpokoju.

RCD dla gniazd i drugie RCD na oświetlenie.