Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa 6H2Π-EB

13 Gru 2003 16:59 5906 25
 • Poziom 14  
  Chiałem kupić na giełdzie lampy ECC-82 a sprzedawca zamiast nich dał mi lampy 6H2Π-EB mówiąc że to są ECC-82. I mam problem bo nie umię znaleźć parametrów takiej lampy. CZY JEST TO ROSYJSKI ZAMIENNIK ECC-82 ALBO FACET WCISNĄŁ MI ZUPEŁNIE COŚ INNEGO.
  Jeżeli jest to zamiennik ecc-82 to czy nózki są w tej samej kolejności?
  Jeżeli to nie jest zamiennik ecc-82 to do czego służy taka lampa i gdzie mogę znaleźć jakieś schematy urządzeń na tych lampach?
  :cry: :(
 • Poziom 14  
  To znaczy że da się zrobić wzmacniacz na tych lampach?
  Jaką moc mógłby mieć taki wzmacniacz?
  :?:
 • Poziom 20  
  wzmacniacz raczej nie ale przedwzmacniacz - tak
 • Poziom 14  
  A gdzie mogę znależć schemat przedwzmaczniacza na tych lampkach?
  A tak pozatym to nawet dokładnie nie wiem do czego służy przedwzmacniacz. Czy jest to urządzonko którym można rególować siłę głosu lub służy do czegoś innego?

  Jakie lampy mógłby mi pan polecić które nadawały by się na
  wzmacniacz? (lampy z których z których dałoby się zrobić dobrej jakości wzmacniacz ok 15-30W na kanał)
 • Poziom 14  
  Równierz nie wiem co to za kondensatory 0,1 , 180 , 0,01 , 0,5 czy chodzi o pF, nF a może o uF? I na jakie napięcie?
  Aha jeszcze jedno, w powyższego schematy wynika że transformator głośnikowy jest niepotrzebny, albo po prostu autor schematu pomyślał, że zawsze we wzmacniaczach lampowych są takie trafa i nie trzeba ich rysować bo jest to zbyt oczywiste?
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Końcówka mocy na lampach 6П18П jest zrealizowana jako układ szeregowo-przeciwsobny. Układ taki charakteryzuje się tym, że wymagana rezystancja obciążenia może być mniejsza niż w tradycyjnym układzie lampowym. Oznacza to, że niekiedy stosowanie transformatora jest zbędne. Niestety wiadomość przykra : Głośnik tu przyłączony powinien być pewnie 800-omowy. Takich już raczej nie dostaniecie.
  Co do sposobu wytwarzania radzieckich literek- wklejam je z worda.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Naniosłem Wam te wartości na schemat, który załączam.
  I jeszcze jedno 6P18P to zbliżona lampa do EL82.
 • Poziom 14  
  To jaki głośnik mogę do niego podłączyć?
  (opłaca się go wogóle robić)
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Jeśli nie masz głośnika 800-omowego to raczej się nie opłaca. Bardzo mi przykro.
 • Poziom 14  
  Chciałem zrobić ten wzmacmiacz poniewarz nie wymaga transformatora głośnikowego, którego zdobycie w moich okolicach graniczy z cudem. A jeszcze słyszałem że nie każdy teansformator pasuje do każdej lampy- jest to prawda? Tzn. że do jakiegoś tam transformatora nie mogę podłączyć np. lampy 6P1P. Czyli transformatory produkowane były pod konkretną lampę i nie nadają się dla innych lamp?
 • Poziom 14  
  Czy ktoś mógłby mi przysłać jakiś nieskomplikowany schemat wzmacniacza lampowego z dokładnym opisem, który nie wymaga użycia transformarora głośnikowego, do którego można podłączyć głośnik 4-8 ohm? Nigdy wcześniej nie miałem kontaktu z urządzieniami lampowymi a bardzo się napaliłem na taki wzmacniaczyk.
  Dołączam dwa schematy i proszę o jakiekolwiek informacje na ich temat, a w szczególności jakie głośniki można do nich podłaczyć (impedancja, moc) i czy wogóle jest sens je robić. Jeżeli opłaca się je robić to proszę o ich opis ewentualnie jakieś uwagi, poprawki i opisanie elementów.
  Z góry dziękuję.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Przykro mi jest niewymownie, ale nie ma możliwości podłączenia głośnika 8 omowego w żadnym z tych układów. To muszą być głośniki kilkusetomowe. W ogóle budowa układu lampowego beztransformatorowego na tak małe oporności obciążenia jest niesłychanie problematyczna. Należałoby tu rozmyślać raczej nad układami z lampą 6S33S.

  Co do transformatorów głośnikowych-muszą to być transformatory przeznaczone dla danej lampy. To nie może być dowolny transformator.
  Ważna jest choćby jego przekładnia. Niedopasowanie odbija się na zawartości zniekształceń nieliniowych.
  Indukcyjność główna-odpowiada za prawidłowe przenoszenie tonów niskich
  Pojemności rozproszenia, nasycanie rdzenia i inne efekty w tych transformatorach mają fundamentalne znaczenie dla jakości wzmacniacza.
 • Poziom 14  
  A gdzie mogę dostać transformatory głośnikowe w rozsądnej cenie i pod jakie lampy najlepiej kupić taki tramsformator.
  Jakie lampy doradziłby mi pan do budowy wzmacniacza (jakie są najbardziej popularne i jaką moc można z nich uzyskać). Oczywiście jak już wspomniałem w rozsądnej cenie.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Będę optował za rodzimą Zatrą SA, choć niektórzy będą mieli mi to za złe.
  Jest taka lampa EL84 (produkowana przez JJ i do nabycia za pośrednictwem firmy fonar (www.fonar.com.pl). Z tej lampy mozna uzyskać około 5W przy zniekształceniach 10% w pojedynczej klasie A.
  W PP w klasie AB można wycisnąć z 11W.
  Transformator głośnikowyTG5/323/01 (chyba) produkowany jest przez zatrę i jest pomyślany dla tej lampy pracującej w pojedynczej klasie A.
  Radzę wejść na stronę zatry i przejrzeć ofertę.
  Co do lampy EL84 produkcji JJ, to kosztuje ona około 35 zł. To może być dla kogoś sporo, ale można dostać radziecki odpowiednik 6P14P za znacznie mniejsze pieniądze, zarówno przez Allegro jak i na bazarach.
  Tam także można niekiedy dostać EL84 jeszcze ze starych zapasów np Telamu albo Polamu za symboliczną złotowkę lub trzy.
  Znajdzie się zaraz szerokie grono doradzaczy, którzy będą polecać budowę przeciwsobnego wzmacniacza na EL34 albo 6P3S. Dla początkującego polecam jednak coś prostszego jak pojedynczy wzmacniacz w klasie A na EL84. Konstrukcje na ECL82 lub ECL86 należy raczej odrzucić ze względu na małą moc wyjściową (ze 2-3W przy h=10%)
  i trudność z nabyciem transformatorów (jedynie ze starych odbiorników lub na zamówienie).
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Pierwszy z zamieszczonych (wzm4) na lampach 6N2P i 6P14P jest z pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego, obejmującego transformator wyjściowy, stopień wzmocnienia napięciowego i końcówkę mocy.
  Jako, że końcówka mocy jest przeciwsobna, da zapewne coś koło 10-11W.
  Końcówka mocy jest ultraliniowa więc będą małe zniekształcenia nieliniowe. Filtr zasilacza z dławikiem. mimo stosunkowo małych pojemności filtru przy dobrym dławiku nie będzie przydźwięku.
  Posiada regulator siły głosu. W pewnych okolicznościach może mieć za małą czułość.

  Drugi z tych układów (wzm3) z racji tego, że lampy są zrównoleglone w końcówce mocy da zapewne wiekszą moc wyjściową, coś koło 20 watów.
  Ujemne sprzężenie zwrotne obejmuje stopień wzmocnienia napięciowego, końcówkę mocy i trafo. Przypuszczalnie ma za biedny filtr zasilacza, co może objawiać się przydźwiękiem sieci, mimo, że prostownik jest lampowy pełnookresowy. ale to tylko moja sugestia" na czuja." Dałbym filtr z dławikiem.
  Nie ma ultraliniowej końcówki mocy. Wymagać będzie starannego sparowania lamp. Brak regulatora siły głosu, co nie jest problemem. Warto chyba byłoby dołożyć jeden lub dwa stopnie wzmocnienia napięciowego.

  Trzeci (wzm2) ma błąd na schemacie. Ale nieważne. Ma pojedynczą końcówkę mocy i da zapewne jakieś 4-5W. Regulator barwy na wejściu. Ja bym dał za pierwszym stopniem wzmocnienia.

  Czwarty(wzm1)-wysokiej klasy jak zapewnia podpis -może być naprawdę niezły. Ultraliniowa końcówka mocy i jeszcze dodatkowa pętla usz obejmująca wszystko od drugiego stopnia wzmocnienia począwszy.
  To sprzyja małym zniekształceniom nieliniowym.
  Regulacja barwy tony niskie i wysokie. Czułość zapewne znaczna. Dla pełnego wysterowania wystarczy zapewne 20-50mV sygnał na wejściu. Potencjometr dla równoważenia niewielkiej asymetrii lamp końcowych. Dość prosty, ale skuteczny inwerter fazy. Jaką da moc? Nie chce mi się patrzeć na dane lampy. W ciemno rzucę, że coś koło 10-12W.
  Wymaga parowania lamp.

  Który układ wybrać? Nie wiem przyjacielu. Do układu trzeciego możesz dać wspomniany trafo głośnikowy. Układ prosty i na dobry początek dobry do eksperymentów.
  Chcesz coś lepszego? Wybierz ostatni wariant.

  Zresztą inni doradzą ci pewnie jeszcze coś innego. Tyle zdań ilu Polaków.
 • Poziom 14  
  Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Z tego co pan tu napisał ja byłbym za wzm3. Tylko jest taki mały problem:
  Na wzmacniaczach się zabardzo nie znam a pan napisał żeby dołożyć filtr z dławikiem(gdzie i jaki-nie znam się na tym), regulator siły głosu i stopnie wzm. napięciowego(o tym to nawet nie na mowy żebym coś takiego sam wymyślił i nałożył na schemat-nawet nie wiem co to)
  A jeszcze jedno: o co chodzi z tym parowaniem lamp?

  A tak na marginesie jestem na tym etapie (w dziedzinee elektroniki oczywiście) że jeżeli dostanę schemat (z opisem) jakiegoś urządzenia to według niego zrobię sobie płytkę, polutuje wszystkie potrzebne elementy i go uruchomię. Ale jeżeli na schemacie jest jakikolwiek nawet najbanalniejszy błąd to ja go nie znajdę. Chcę nawiązać do tego, że jeżeli ktoś opisałby mi schemacik, naniósł ewentualnie poprawki lub dodał coś nowego podnoszącego walory danego urządzenia, to byłbym niezmieernie wdzięczny. Wtedy dopiero mógłbym zrobić sobie wzm. lampowy o którym ciągle marzę ale bez pomocy ani rusz.
  Moja propozycja to wam3

  opis kondensatorów, rezystorów(ich moce), naniesienie na schemat poprawek jakie zaproponował pan AlekZ
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Parowanie lamp-to dobieranie ich po dwie (lu niekiedy po cztery) o identycznych parametrach. Błąd na schemacie polega na tym, że katoda drugiej lampy nie jest podłączona dla prądu stałego. Opornik 1 k tam się znajdujący powinien mieć łączenie z masą układu. Co do regulatora barwy-może zostać jak jest na tym schemacie. Ja bym jednak dał go za pierwszym stopniem wzmocnienia. Mozna ten układ złożyć tak, by można go było łatwo modyfikować. Ułatwi to zabawę z nim. Układ pewnie będzie realizowany jako stereofoniczny? Należy wtedy dać cały identyczny układ dla drugiego kanału i odpowiednie potencjometry podwójne.
  Wróżę trochę kłopotów z ich dostaniem, ale są to trudności do pokonania.
  Co do zasilacza- jest taki transformator TS 40/4539 produkowany obecnie przez zatrę. Filtr z dławikiem (niestety trzeba będzie go zamówić albo skądś wymontować). Indukcyjność przynajmniej kilka henrów.
  Potem może narysuję ten układ z proponowanymi zmianami.
 • Poziom 13  
  Witam
  Nie doczytałem się w poprzednich wypowiedziach, czy ktoś skorygował informację z pierwszego postu. Ja tego nie znalazłem, więc gwoli formalności koryguję, że lampa 6N2P to odpowiednik lampy ECC83 a nie ECC82.

  Pozdrawiam
  gsmok
 • Poziom 14  
  Jeszcze raz bardo dziękuję za odpowiedź i rozpatrzenie prośby dotyczyczącej przeróbki schematu.
 • Specjalista - lampy próżniowe
 • Poziom 14  
  Przesytłam jeszcze dokument dotyczący mocy rezystorów.

  Moze robię się powoli nudny, ale mam jeszcze parę pytań?

  Czy mogę przyłączyć dwa identyczne układy do jednego transformatora sieciowego? Ile w rzeczywistości jeden taki układ pobiera prądu?

  Czy mogę połączyć równolegle wszystkie 4 lampy (2 kanały) i żarzyć że z jednego (odzielnego) transformatora? Jeśli tak to czy transformator 6.3V 1.4A wystarczy?

  Jak pan wcześniej pisał jeden taki układ może dostarczyć max 4-5W?
  (wzm2)
 • Specjalista - lampy próżniowe
  1.4A trochę będzie za mało dla 4 lamp. 6P14P mają chyba po 760 mA żarzenia, 6N2P pewnie ze 300. Myślę, że powinno być ze 2,2-2,5A z zapasem. Co do reszty wypowiem się, ale jutro lub pojutrze.