Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Logitech Z-680 - centralny kanał nie działa

26 Dec 2007 16:28 2208 3
  • Level 10  
    Początkowo umieściłem te zapytanie w innym dziale, ale chyba błędnie. Oto link do pierwszego postu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic900590.html

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=trzy_zestawy_audio tu można zobaczyć te głośniki.

Więc tak: komputer jest podłączony do panelu zarządzajęcego za pomocą 3 zwykłych kabli z końcówkami mini-jack. Wszystkie są sprawne i dobrze podłączone. Panel jest podłączony do subwoofera ze wzmacniaczem. Ogólnie wątpie, żeby cokolwiek się stało na tym odcinku. Teraz panel jest podłączony za pomocą jedneg kable ze wzmacniaczem, dekodery znajdują się w panelu. Wzmacniacz posiada standardowe dla sprzętu audio zatrzaski do przytwierdzania kabli od głośników.

http://twojepc.pl/html/trzy_zestawy_audio/z680-sub2.jpg

Widać z jakiegś powodu, gdy kable miały ze sobą styczność jakieś za duże napięcie lub coś musiało pójść do wzmacniacza i coś przepalić. Nie działa tylko centralny i jak na teście ma grać centralny to słysze takie "łyłu", które nie leci z głośnika tylko z suba. Trudno opisać ten dźwięk, ale jest bardzo cichy i coś jakby ktoś miał żygąć ale nie mógł. Gdy ścisze kanał centralny to tego dziwnego dźwięku w ogóle nie słychać, jak pogłośnie to słychać.

Ogólnie mam punkt naprawy pod nosem i tam zaniose wzmacniacz. Ale może ktoś zna punkt naprawy z warszawy z dojazdem i tak, żeby ta osoba miała styczność z takimi głośnikami. Nie mam samochodu, a wieźć zestaw ważący grubo ponad 20kg to raczej duży problem.

Dodano po 26 [minuty]:

właśnie przeglądam te forum i znalazłem, że takie końcówki mocy są we wzmacniaczu 5xTDA7294 + 2xTDA7293
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 38  
    Sprawdź samą satelitę czy nie jest padnięta. Jeżeli wszystko jest ok to przyczyny nalezy szukać w samym panelu gdyż elektronika w subie to 7 gołych wzmacniaczy z zasilaczem a tam w 99,9 przypadków się nic nie psuje. Ewentualnie pozostaje "przetrzaśnięty" kabel ze sterownika przy wtyku co jest częstą usterką tych zestawów oraz Z5500.
  • Level 10  
    Samą satelitę podłączałem do inny kanałów i działa bez zarzutu.
    Nie rozumiem do końca tego zdania z "przytrzaśniętym" kablem ze sterownika.

Jeżeli chodzi o panel to kable łączące go z komputerem są OK. Bo zmieniałem im gniazda i zawsze było nie tak tylko z centralnym. Podłączyłem także panel kablem optycznym i też bez problemu prócz kanału centralnego. Mnie się wydaje, że to iż kabel(przewody) łączący sub/wzamcniacz z satelitką się zetkneły, musiały coś pokaszanić we zmacniaczu. Może po prostu się przepaliła właśnie tak końcówka. Bo jak idzie ten kabel czarny i czerwony to przy końcach, które już zaczepiam do satelity, zdjąłem bardzo dużo izolacji z ok. 4 cm. I one powinny się nie stykać i iść równolegle, a jakby był izolacja to nawet ich zawinięcie nic by nie powodowało. Ale doszło do sytuacji, żę

[satelita]
    X <- tyle, że akurat tu nie było izolacji
    ||
    ||

Kable były tak zetknętę przez myślę tygodnie. Ogólnie byłem bardzo zajęty żeby to spradzić. Grałem na GameCube na Pro Logic II. Wtedy schodząć z łóżka nadepnąłem na konsole. Oczywiście ponieważ jest on "pancerna" nic jej się nie stało, ale wtedy nagle dźwięk się skaszanił. Po tym zajściu zmieniłem w panelu tryb Pro Logic II na stereo, bo ta gra na pudle nie miała napisanej obsługi PLII i było ok.Pomyślałem, że to przez to i ze zawsze tak było w tym trybie dla tej gry.

I tak głośniki sobie stały, a ja grałem na stereo. Później chciałem obejrzeć film (później, to pare tygodni). Na początku w porządku. Muzyka gra w menu, ale jak już sam film włączyłem to zupełnie nie słyszałem dźwięku, a przy dialogach takie ciche "łyjułyju" było słychać. Nie wiedziałem, co jest grane, więc włączyłem test kanałów z panelu dla Audigy 2 i dla centralnego kanału kaszanka ("łyju"). No ale, że serio byłem zajęty (pisanie mgr), to nic z głośnikami nie robiłem. Pewnego dnia idąc do sklepu pomyślałem, że może jednak za dużo izolacji zdjąłem przygotowując kable, ten głośnik sobie stoi swobodnie, a raczej leży i często jak coś pod telewizor wciskam, to głośnik jest przepychany i mogły się kable zetknąć. I rzeczywiście tak było.

Odczepiłem jeden od drugiego, ale nie pomogło. Później poprzełączałem głośniki do innych kanałów i okazało się, że na centralnym kanale nic nie gra. Początkowo myślałem, że też centralny głośnik padł, bo podłączyłem go pod któryś z tylnich i było podobnie. Zrobiłem drugą próbę, tym razem dałem go pod lewy przedni i dźwięk poleciał. Z powodu tego zwarcia się kabli podejrzewam się, że coś na końcówce we wzmacniaczu musiało się przepalić. Bo trudno, żeby przeszło do panelu. Choć musze powiedzieć, że w panelu do wejśćia centralny/sub miałem podłączony rozgalęziacz, aby mieć tam dwa źrodła (komputer oraz konsole). Jak konsola i komputer były jednocześnie włączone to dźwięk z konsoli był bardzo cicho. I ogólnie zawsze grając wyłączałem komputer, choć rozgałęziacz zostawiałem, aby nie przekładać kabli. Wtedy gdy to się stało prawdopodobnie komputer był wyłączony, bo w większości wypadków tak robiłem. Inaczej musiałem rozkręcać bardzo mocno głośniki, aby coś słyszeć. Chętnie bym sprawdził sam panel, ale nie wiem gdzie. Nikt ze znajomych nie ma tych głośników.

Dodano po 25 [minuty]:

A te końcówki są na układach dyskretnych czy układzie scalonym? Chodzi mi o prostote ewentualnej wymiany.

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Aha ten rozgalęziacz, aby jednocześnie podłączyć GameCube'a oraz komputer to był wetknięty w wejście front, a nie sub i centrer, więc wszystko wskazuje na uszkodzenie we wzmacniaczu. Po świętach lub nowym roku przejde się do serwisu.
  • Level 10  
    Jest ktoś z warszawy kto by mógł to zrobić. Mieszkam na mokotowie. Byłem w najbliższym serwisie, ale widocznie jest zamknięty do nowego roku, a z braku samochodu nie mam możliwości tachania tego suba.