Witam!
Zbudowałem odbiornik pasma lotniczego tzn. 118 - 136 MHz (mod. AM) wg. projektu zamieszczonego tu: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/aviarx/aviarx.html
Po ciężkich bojach udało mi się wreszcie coś usłyszeć ufff....
ale.... no właśnie...
W tym miejscu opiszę krótko moje modyfikacje względem oryginalnej konstrukcji, a także problemy:
Zamiast potencjometru R1=10k (tuning) zastosowałem 10obrotowy 1k, czy to ma znaczenie bo obecnie odbieram już od około 107MHz, a sygnał pochodzący z pobliskiego lotniska (122,7 lub 122,9MHz) odbieram przy nap. strojenia 4,13V. Licząc wszystko z prostej proporcji wychodzi mi że pokrywam zasięgiem częstotliwości do 141MHz. Docelowo mam zamiar to zawęzić poprzez dolutowanie rezystorów (+przełącznik) między wyprowadzenia potencjometru połączone z masą i plusem zasilania. Dobrze kombinuję??
Kolejna sprawa jest bardziej poważna. Nie miałem tej przyjemności kupienia transforamtora pośredniej częstotliwości. (ang. IF transformer, a po polsku na to mówią filtry 7x7, jak pokazywałem datascheet w sklepach elektronicznych to nawet nie wiedzieli co to jest) Wykonałem go sam bazując na jakimś innym ze starego radia - nawinąłem odpowiednią ilość zwojów bazując na notce 42IF122. Jako wewnętrzny kondensator dolutowałem na zewnątrz normalny 39pF - taki miałem, notka mówiła o 47pF, a ja zapomniałem go kupić. (50pF działa tak samo jak 39pF jednak trzeba dokonać niewielkiej korekcji rdzeniem) Podobnie sprawa wyglądała z diodą D2 - detektor - stosowałem już: AAP144, AAP155, AAP153 - przy tej pozostałem - ponieważ sygnał stacji FM nadającej na 107,4MHz był nieco głośniejszy. W tym miejscu należało by zaznaczyć, iż stację tą odbieram bardzo dobrze! - ładnie głośno gra (nawet przy maksymalnym ustawieniu SQ) natomiast przekaz lotniczy jest nie wyraźny i ledwo słyszalny wśród szumów. Po dołączeniu woltomierza do szyny ARW napięcie się nie zmienia, natomiast przy odbiorze stacji podczas strojenia ładnie widać jak układ dopasowuje wzmocnienie wzmacniacza pośredniej częstotliwości. Co zrobić aby to naprawić? Czy może jest to wina filtrów wejściowych. Na stronie jest napisane tak:
"inductors (Aircoils) L1,L3,L5 can be made easily on a 5mm drill bit"
i tak: "L1,L3,L5 = 1.5 turns #28 gauge magnet wire (wound on #29 or 3.5mm drill bit, about 1mm spacing in between turns after installing to the pcb." Ja próbowałem zarówno cewek nawiniętych na wiertle 3.5mm jak i 5mm i nic. Odbiór nie zmieniał się. Cewki także rozciągałem i ściskałem również bezskutecznie. A może jest to wina detektora?
Czekam na sugestie i dobre rady!!
Zbudowałem odbiornik pasma lotniczego tzn. 118 - 136 MHz (mod. AM) wg. projektu zamieszczonego tu: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/aviarx/aviarx.html
Po ciężkich bojach udało mi się wreszcie coś usłyszeć ufff....
W tym miejscu opiszę krótko moje modyfikacje względem oryginalnej konstrukcji, a także problemy:
Zamiast potencjometru R1=10k (tuning) zastosowałem 10obrotowy 1k, czy to ma znaczenie bo obecnie odbieram już od około 107MHz, a sygnał pochodzący z pobliskiego lotniska (122,7 lub 122,9MHz) odbieram przy nap. strojenia 4,13V. Licząc wszystko z prostej proporcji wychodzi mi że pokrywam zasięgiem częstotliwości do 141MHz. Docelowo mam zamiar to zawęzić poprzez dolutowanie rezystorów (+przełącznik) między wyprowadzenia potencjometru połączone z masą i plusem zasilania. Dobrze kombinuję??
Kolejna sprawa jest bardziej poważna. Nie miałem tej przyjemności kupienia transforamtora pośredniej częstotliwości. (ang. IF transformer, a po polsku na to mówią filtry 7x7, jak pokazywałem datascheet w sklepach elektronicznych to nawet nie wiedzieli co to jest) Wykonałem go sam bazując na jakimś innym ze starego radia - nawinąłem odpowiednią ilość zwojów bazując na notce 42IF122. Jako wewnętrzny kondensator dolutowałem na zewnątrz normalny 39pF - taki miałem, notka mówiła o 47pF, a ja zapomniałem go kupić. (50pF działa tak samo jak 39pF jednak trzeba dokonać niewielkiej korekcji rdzeniem) Podobnie sprawa wyglądała z diodą D2 - detektor - stosowałem już: AAP144, AAP155, AAP153 - przy tej pozostałem - ponieważ sygnał stacji FM nadającej na 107,4MHz był nieco głośniejszy. W tym miejscu należało by zaznaczyć, iż stację tą odbieram bardzo dobrze! - ładnie głośno gra (nawet przy maksymalnym ustawieniu SQ) natomiast przekaz lotniczy jest nie wyraźny i ledwo słyszalny wśród szumów. Po dołączeniu woltomierza do szyny ARW napięcie się nie zmienia, natomiast przy odbiorze stacji podczas strojenia ładnie widać jak układ dopasowuje wzmocnienie wzmacniacza pośredniej częstotliwości. Co zrobić aby to naprawić? Czy może jest to wina filtrów wejściowych. Na stronie jest napisane tak:
"inductors (Aircoils) L1,L3,L5 can be made easily on a 5mm drill bit"
i tak: "L1,L3,L5 = 1.5 turns #28 gauge magnet wire (wound on #29 or 3.5mm drill bit, about 1mm spacing in between turns after installing to the pcb." Ja próbowałem zarówno cewek nawiniętych na wiertle 3.5mm jak i 5mm i nic. Odbiór nie zmieniał się. Cewki także rozciągałem i ściskałem również bezskutecznie. A może jest to wina detektora?
Czekam na sugestie i dobre rady!!