Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasmo,zwrotnice ,wzmaciniacz

10 Sty 2008 17:20 1265 6
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam , kolejne moje pytanie natury .... a czemu ...... ?
    Otóż chodzi mi o zasilenie przednich midwooferów za pomocą wzmacniacza który ma zamontowane filtry.
    Wiadomo ,że jak we wzmacniaczu ustawie sobie filtr LO-pass i odetne go na powiedzmy 400 Hz to "teoretycznie" tony wysokie nie zaatakują mi wofera skłoniło mnie to do rozważań budowy zwrotnicy . No bo coś trzeba wykombinować wiadomo , ze wzmacniacza z filtrem pasmowo przepustowym jaczej nie uraczę. A z tego co mi wiadomo to ponizej 100- 150 Hz takie basy tez dla midwofera niezdrowe . Więc prosiłbym o podsuniecie rozwiązania , przepraszam , że tak atakuję to forum moimi czasem dziwnymi pytaniami ale do tej pory lubowałem się w.. powiedzmy hi-fi ale teraz przymierzam sie do wyższej szkoły jazdy i nie chce odwalic popeliny.
    Czy w takim układzie potrzebna jest zwrotnica "pasmowo-przepustowa" czy wystarczy taka która puszcza pasmo powiedzmy od 100Hz w górę ?
    z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Moderator CarAudio
    Każdy ,tzn "prawie" każdy wzmacniacz ma filtr HPF (stały lub lepiej płynnie regulowany) ,więc po co pasywna zwrotka dla takiego podziału ?

PS: radia też powoli takie HPF maja na pokładzie i to w klasie popularnej
    Pomijam to , że nie ineresuje mnie odtwarzacz posiadający takowe "udziwnienia" w postaci kolejnych cyfrowych klocków , może pomagające w moim problemie ale wprowadzające niepotrzebny zamęt w torze audio, o obsłudze tego podczas jazdy nie wspomnę :D . Jestem konserwatystą ...2 kanały stereo bez zbędnych swiecidełek itd.
    Ale do rzeczy nie zrozumiałes mnie prawdopodobnie.
    Podaję najjaśniej jak mogę , interesuje mnie budowa systemu na midwoferach przenoszących (mających przenosić pasmo Od 100-400 Hz) połowa typowego separowanego zestawu , (tweetery na razie pomijamy) za pomocą wzmacniacza wyposazonego w aktywne zwrotnice.
    Analogicznie jezeli do układu z rys 1 (ustawienie low pass w okolicy 400Hz) jak rozwiazać sprawę tych tonów w okolicy 100Hz w dół ?
    Rys.2 ustawienie hi pass w okolicy 100Hz , odpowiednio co się będzie działo z tonami powyżej 400Hz ?
    Na mój elektroniczny rozum to do czego dążę czyli charakterystyka z rys.3 raczej jest nieosiagalna bez użycia zwrotnicy bo mając do dyspozycji filtr wzmacniacza i tak potrzeba skonstruować coś pasywnego przed tymi woferami czy dobrze myślę ? Interesuje mnie to bo chcę do mojego zestawu grającego podejść bardzo profesjonalnie.
    pozdrawiam i dziękuję.
    Pasmo,zwrotnice ,wzmaciniacz
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jednym słowem zmierzasz do budowy zestawu aktywnego - pomysł niezły, nie ma strat mocy i jakości na wysokoprądowych zwrotnicach. Może po prostu zostaw wzmacniacz na pełnym pasmie a przed nim dobuduj jako kolejny "klocek" zespół filtrów - dobrej klasy wzmacniacze operacyjne i prawidłowa konstrukcja zapewnią o niebo lepszy podział i jakość niż niby - filtr we wzmacniaczu.
    Do mida musiałbyś dać filtr dolnoprzepustowy do 400Hz i za nim górnoprzepustowy od 100 Hz. Pytanie czy te 400 Hz to nie za nisko? wyżej ma przenosić tylko wysoki?
    Nie no to takie przykładowe podałem :D myślę , że na tzw. kick basa można puścić spokojnie do 4 kHz . Na razie powiedzmy , że "nabieram doswiadczenia" jako załóżmy amator ;) i wybieram układ 2 drożny . Wydaje mi się ,że jak bym nabrał takowego z 2 drogami mógłbym się potem w przyszłości porwać na 3 drogi na przedzie.
    Wiem , że dobre 3 drogi wymuszaja inwestycję nie mniejszą niż min. 2 tysie dlatego na razie wole poprzestac na 2 drogach na poziomie około 800-1000 zł.
    Dzięki za odzew pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Niekoniecznie tak drogo.... W 3 drożnym zestawie masz mniejsze nieco wymagania stawiane głośnikom, ale zwrotnice bardziej zaawansowane - jeśli aktywne filtry to można to zrobić w miarę tanio.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witaj, Tu Marcin.

Odpowiadajac na pytanie, nie czytajac wnikliwie innych odpowiedzi. Polecam urzycie w Twoim systemie aktywnej zwrotnicy akustycznej np Alpine 3672 z lat 90tych super daje rade. szukaj tez innych Pioneer lub nakamichi lub ZAPCO. Ta pierwsza to koszt ok 200 - 300 na Allegro. Czesciej na Ebay.de lub co.uk. Moim zdaniem zabawa w filtry wejsciowe wzmacnaiczy mocy to rzezba w gownie. Lepiej zastosuj pasywna zwrotke dla tego glosnika. Stronka Lalena.com a cewki robi Polink kondensatory akkus.pl
    Niedawno poruszylem watek: akytwna czy pasywnwa. Lektura niezla ale koledzy z forum troszke nie daja rady. Mialem nadzieje na cos wiecej.
    Pozdrawiam, Marcin