Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik dozowania wagowego

16 Sty 2008 08:33 3570 8
  • Poziom 15  
    Witam.Jestem zielony w tym temacie,ale moze sie od Was Koledzy czegos dowiem:-).Moj problem polega na tym ze chcialbym zrobic dozowanie wagowe z uzyciem jakiegos sterownika.Mam wage ktora komunikuje sie poprzez RS232.Odbywa sie to na zasadzie transmisji ciaglej.Z miernika wysylana jest okreslona ramka sygnalu zawierajaca wartosc masy przedmiotu ustawionego na wadze.Chcialbym aby sterownik po otrzymaniu wartosci granicznej(ustawiona stala wartosc ciezaru na wadze np 500kg) wylaczy urzadzenia dozujace.Moje pytanie jest takie, jak to mozna zrealizowac i na jakim sterowniku?Prosze o jakas pomoc.
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    jeśli waga ma tylko wyjście rs232 to jakiś PLC z takim wejściem
  • IGE-XAO
  • Poziom 15  
    A moglbys mi jakis doradzic.Ten temat jest dla mnie nowosc i musze zapoznac sie z tym od podstaw(opis,program itd.)
  • Poziom 22  
    my często dajemy terminale wagowe AB-MICRO i komunikacja ze sterownikim jest poprzez 4-20mA a sterowniki dajemy Mitsubishi
    w dużych aplikacjach najczęściej Q
  • Poziom 12  
    Witam,

polecam sterownik FATEK. konkurencyjny cenowo, darmowy software, darmowe jednodniowe szkolenie w siedzibie firmy w Krakowie i Warszawie.

Bez problemu komunikuje się z systemami wagowymi (sam testowałem na RADWAG i TECHWAG jeśli dobrze pamiętam nazwę tą drugą).

Sterownik po RS232 (lub RS485) komunikuje się w trybie transmisji tzw. bezprotokołowej. producent nazywa to User's protocol. Ustawia się prędkość transmisji i co ma sterownik wysłać na RSa.

Ogólnie roboty przy tym mało. Odpowiedź trafia jako stringi do odpowiednich rejstrów, które się konwertuje na wagę i można od tego uzależnić jakąś akcję na sterowniku. lub np. wrzucić wartość na jakiś HMI.

Temat szkoleń organizowanych przez firmę MULTIPROJEKT:
    na www.multiprojekt.com.pl/szkolenia.php

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt:

Krzysztof Gołąb
    kgolab(malpa)multiprojekt.com.pl
    501 519 616
    0-12-413-90-58 wew. 22
  • Poziom 14  
    A czy ktoś próbował nawiązać komunikację przez modbus-rtu pomiędzy sterownikiem Fatek a procesorem wagowym abmicro MWE0517? W trzecim trybie pracy tego proceaora możliwa jest taka komunikacja poprzez rs485...ja próbowałem ale coś mi nie wychodzi... sterownik nie chce mi się skomunikować z wagą...Proszę o poradę i wyrozumiałość. Moja przygoda z PLC dopiero się zaczyna. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    witam,

proszę o kontakt bezpośredni w sprawie tej wagi.

co może być:

1. ustawienia numerów stacji (na FATEKu i w wadze)
    2. ustawienie parametrów transmisji (na FATEKu i w wadze)
    3. ustawienia adresów do odpytania (na FATEKu)

przy poprawnym ustawieniu parametrów na FATEKu powinnien FATEK bez problemu skomunikować się z oprogramowaniem MODBUS TESTER - można ściągnąć z sieci... jeśli zagada z oprogramowaniem, wtedy problemem są ustawienia od strony modułu wagowego...

pytania od razu na początek:

1. jaki FATEK (+ ewentualne moduły komunikacji lub tablice komunkacyjne)
    2. jaki firmware na FATEKu (można sprawdzić w PLC -> Status) jest to wartość w nawiasie przy nazwie PLC np. v4.53
    3. jakie adresy MODBUS są odpytywane z modułu wagowego
    4. jaki numer stacji ma mieć moduł wagowy?

pozdrawiam,

Krzysztof Gołąb

501 519 616

kgolab(małpa)multiprojekt.com.pl
  • Poziom 12  
    Wszystko zalezy od aplikacji. W wielu przypadkach prosty soft dla PC jest wielokrotnie lepszy od kombinowania ze sterownikami i procesorami wagowymi.
    Robilem kiedys system recznego dozowania mieszanek http://neuron.com.pl/wagi.html
    gdzie komputer "steruje" pracownikiem z łopata (jak na zdjeciu) ;-)
    W tej akurat aplikacji zastosowalem prosty interfejs do sterowania lampami i testowania przycisku gotowe, w innych stosuje male simatic'ki jako we/wy dla pcta z niskopoziomowymi procedurami sterowania - robilem np wezel betoniarski z 4 wagami i dodowaniem z kilkunastu silosow.

Najsmnieszniejsze jest to ze opisana wyzej aplikacja do dozowania mieszanek zostala "zaprojektowana" przez jedna firme z kilkunastu elementow typu procesory wagowe, sterownik etc Moi szanowni konkurenci na sile probowali polaczyc to co mnieli zamiast poprostu napisac kawalek dedykowanego programu

wojtek
  • Poziom 14  
    Poradziłem już sobie z problemem komunikacji, ludzie z firmy Multiprojekt bardzo mi pomogli, objaśniając krok po kroku co należy zrobić aby sterownik komunikował się z procesorem wagowym. Według mnie korzystniejsze jest łączenie sterownika z takim właśnie procesorem wagowym.A dlaczego? Zajmuję się projektami automatyki mieszalni materiałów sypkich. W wielu przypadkach na obiektach nie ma pomieszczeń sterowniczych i całym procesem produkcji zajmują się pracownicy, ogólnie środowisko jest niekorzystne ze względu za dość spore zapylenie. Łacząc taki układ załatwiam na raz kilka spraw tj. upraszczam sposób sterowania. Sterownik oprócz dozownika wieskładnikowego steruje jeszcze procesem produkcji,a ten procesor wagowy załatwi mi jeszcze sprawę panela operatorskiego. Dodam że są to naogół proste linie produkcyjne, najczęściej dwa lub trzy komponenty plus cykl mieszania i przetransportowanie gotowego produktu do maszyn pakujących.
    Proponuję kontynuować wątek.
    Jeszcze raz podziękowania za okazaną pomoc firmie Multiprojekt.