Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bulgotanie i popiskiwanie w piecu CO

luka870 03 Feb 2008 19:44 30055 20
 • #1
  luka870
  Level 10  
  Witam.mam pewien problem.W piecu CO od pewnego czasu słychać bulgotanie i popiskiwanie przy temp. powyżej 60 stopni C. Czym to może być spowodowane?? I czym to może grozić??
  Z góry dzięki.
 • #2
  adams987
  Level 35  
  W jakim piecu?
  Gazowym (a jak tak to jedno czy dwufunkcyjny) węglowym , z wymuszonym obiegiem czy grawitacyjnym itp.
  Od czego się to zaczęło (dołożyłeś grzejnik , dolałeś wody, itp) , jak wiekowa jest instalacja i piec . Napisz więcej.
 • #3
  luka870
  Level 10  
  Jest to piec węglowy (18 KW). Posiada obieg grawitacyjny oraz wymuszony (pompka). Stało sie to po dalaniu wody. Piec ma 5 lat, instalacja okolo 7 lat.
  Caly czas odpowietrzam przy grzejnikach i nic nie pomaga.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Sory... piec ma 3 lata a nie 5 lat
 • #4
  adams987
  Level 35  
  Jak nie będziesz palił (w dzień ma być ciepło) to zacznij od najprostszych metod. Zamknij zawory nad i pod pompką , wyczyść filtr przy pompie , możesz przy wykręconym sitku popuścić trochę wody by wyleciała z filtra, lekko odkręcając zawór nad pompą .
  Skręć filtr otwórz zawory odpowietrz pompkę, na środku jest taka śruba do odpowietrzania. Dolej wody powoli i odpowietrz wtedy grzejniki. Dopiero poźniej zacznij palić .
  Tera jak palisz to zobacz czy jest różnica (minimalna) w momencie jak przełączysz bieg w pompce lub jak ją całkiem wyłączasz i nagle włączasz na największy bieg. Wskazówką ciśnieniomierza powinno szarpnąć.
 • #5
  luka870
  Level 10  
  Pompę dziś odpowietrzałem i wszystko jest ok.Woda leci bez powietrza.Sitko jest czyste.A syczy w nim i bulgocze bez uruchamiania pompy.
  Dzieki za te rady i czekam na dalsze kroki :)
 • #6
  adams987
  Level 35  
  Jeśli instalacja jest miedziana o małym przekroju (w stosunku do tradycyjnego grawitacyjnego tj, 1,5 czy 2 cale) to bez pompki woda za wolno krąży i zaczyna się już proces parowania w kotle.
  Z pompką jest to samo?
  A jak z tym cisnieniem na wskaźniku gdy pompka jest i nie jest załączona?
 • #7
  luka870
  Level 10  
  Czy pompka chodzi czy nie to to samo sie dzieje.A ciśnieniomierza nie ma . Pompa pracuje na 2-gim zakresie (w 3 zakresaowej skali)
 • #8
  adams987
  Level 35  
  No a wiesz na pewno, że ona chodzi i pompuje.
  W momencie jak się pali i wyłączysz ja na chwilę(np 5 minut) to temperatura w piecu powinna urosnąć, a po włączeniu po chwili albo spaść albo przynajmniej przestać rosnąć .
  Jak nie ma różnicy w temperaturze przez ten czas to pompa nie pompuje.
 • #9
  luka870
  Level 10  
  Jeśli popa jest wyłączona to temperatura szybko rośnie a jak ja włącze to szybko spada o około 10 stopni C czyli pracuje.Ale od czego te bulgotanie i jak je usunąć??
 • #10
  Leander
  Level 12  
  Jeśli możesz podaj markę pompy i przekroje rur zas/pow.
  Czy odczyt temp jest w kotle (kapilara) czy na wijściu wody ciepłej?
  Czym jest sterowany piec?
 • #11
  luka870
  Level 10  
  Odczyt temperatury jest przy wyjściu wody ciepłej.Co od pompki onas pracuje bez zarzutów.

  Dodano po 5 [minuty]:

  typ pompki to :
  LFP Leszno 25P 40C
 • #12
  Leander
  Level 12  
  1.Proponuje ci sprawdzić najpierw pompę. Ona może pracować, ale upewnij się że wraz z motorem kręci sie turbina. Wykręć ją z łoża i zobacz, czy turbina działa poprawnie na "sucho" (jeżeli w ogóle jest na swoim miejscu).

  2.Za pompą powinien być zawór jednokierunkowy. W zależności od typu czasami lubią się zawieszać po poważnym zagotowaniu wody w kotle , zwłaszcza umieszczone horyzontalnie.

  3.Piszesz, że coś popiskuje i syczy pow 60°C. Nie powinno (na kilka set piecy które widzałem żaden tak nie reagował na temp powyżej 60°C). Sprawdź czy odczyt z punktu pomiaru temp na wyjściu z kotła jest właściwy.

  4.Przyjmuję, że zawory są sprawne, zwłaszcza jeżeli są kulowe i nikt nimi nie wachluje kilka razy dziennie.

  5.Jest jeszcze możliwość do rozpatrzenia odnośnie zebrania się w kotle poduszki powietrznej (złe wypoziomowanie). Ale musiał by być przestawiany itp.

  6.Nie widzę zwiazku z dopuszczaniem wody do układu. Jeżeli dopuszczałeś na zimnym kotle to nie powinno mieć to związku.

  Sprawdź te rzeczy (zwłaszcza pompa) a napewno coś znajdziesz.

  Przecież to wkońcu tylko piec...
  Dotego mniemam, że nieskomplikowany.

  Daj jeszcze znać czy kocioł ma jekieś sterowanie i ew jaki typ.
  Czy kocioł jest zapięty w układzie otwartym?
 • #13
  adams987
  Level 35  
  Pompa raczej dobra bo robił próbę z wyłączoną i po chwili załączoną pompa, wyraźna zmiana temperatury wody na piecu wskazuje na to że pompa pompuje.
  W czasie dopuszczania wody obieg wody mógł być wsteczny w stosunku do normalnej pracy przy załączonej pompie a to mogło spowodować iż jakiś paproch wleciał czy do pompy, czy pod zawór kulowy.
  Odczyt temperatury można porównać z subiektywnym odczuciem jak ciepła jest rura z pieca.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Przy dużym przekroju w piecu , powinien sie sam odpowietrzyć bez problemu.
 • #14
  Leander
  Level 12  
  Jeżeli wyjscie ciapłej wody z kotła jest umieszczone nieadekwatnie do temp panujących w kotle to obieg CO pomija niektóre sektory kotła.
  Zwłaszcza w przypadku samoróbczych piecy na opał stały.
  Mała ilość powietrza w kotle i kaputt.

  Jakieś zdjecie wrzucone na forum dużo by wyjaśniło.[/tex]
 • #15
  dzikun
  Level 10  
  Witam do LUKA 870 mam taki sam problem - pytanie jak TY rozwiązałeś swój?
 • #16
  micha1981
  Level 13  
  Witam,
  tak się zastanawiam czy ten 5 letni kocioł aby nie przepuszcza już wody do komory spalania, stąd te piski przy odparowaniu wody?

  Myślałem też o kawitacji ale wyklucza ją obecność pisków przy wyłączonej pompie.
 • #17
  ZGG
  Level 27  
  Witam To piszczenie to jest powstawanie pary bardzo blisko płyty stalowej i przy palenisku. I włąsnie ta para oddaliwszy się nieco gdzie woda jest zimniejsza Gwałtownie sie skrapla. I to jest ten pisk. Czasem gdy piec ma bardzo zły obieg.jak piszą ci powyżej. Piece zamontowane na tym samym poziomie co i grzejniki.Chodzą najgorzej. Jak piec czyna grzać jest piszczenie potem stukanie ,i aż słychac detonacje.A gdy woda się już ugrzeje , słychać tylko sapanie. Bardzo ważny jest prawidłowy obieg wody w samym piecu. Wlot, i wylot wody powinien być po przekątnej ,żeby woda równomiernie krążyła . I czasem nie stała w pobliżu paleniska.Bo żadna pąpka nie pomoże. Ja miałem taki problem .Piec właśnie zamontowany w kuchni . Grzejniki nowe panele.Staregoi typu. Podniesione żeby polepszyć krążenie grawitacyjne. I było zle. Wstawiłem pąpkę, nieco lepiej.Puścisz pąpkę na 3 stopień, to tylko woda z naczyniu wyrównawczym się uniesie .I dalej to samo. Zmieniłem wyjscie gorącej wody. Żeby poprawić krążenie w piecu. I nic. Aż w końcu doszedłem do wniosku że grzejniki są do D. Trafiłem wywalone na złomie nowoczesne konwektorowe z radiatorami pomiedzy panelami. Zamontowałem .Jeden ciekł to zalutowałem I o dziwo wszystko poszło jak powinno. Grzejniki są ciepłe prawie na całej wysokości, przedtem mniej niż połowę wysokości. A czły problem w tym ze stare grzejniki miały inne wytłoczji i ciasne otwory wewnatrż Te nowe już szerokie kanały.Ale wtym przypadku nagle piec chyba tyle kamienia nie złapał. Pozattym mozna przyłożyć ucho do papki i słychac czy pracuje.
 • #18
  dzikun
  Level 10  
  Ja mam nowy kocioł , grzejniki żeliwne grzeją na całej długości , czyli nie są zapowietrzone , kocioł na tym samym poziomie co instalacja co , pompa dziła a i tak w czasie rozpalania gdy dodam więcej powietrza piec zaczyna syczec i bulgotać mimo iż termometr wskazuje 55 st (jest dobry bo sprawdziłem) jak ogranicze powietrze to hałasy ustaja , ale przecież nie będę spał w kotłowni - co to może być bo juz skończyły mi się pomysły?
 • #19
  klauso
  Level 11  
  Sytuacja taka zdarza się często w piecach w których następuje nierównomierne nagrzewanie wody np. tylna ściana pieca osiąga temperaturę o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stopni wyższą od ścian bocznych nie mówiąc już o czołowej na której to zazwyczaj zamontowana jest kapilara lub termometr. Dlaczego piszczy jest wytłumaczone kilka postów wyżejc, co z tym zrobić - włączyć pompkę lub wyjść z kotłówni :D
 • #20
  mrserwis
  Level 11  
  Nic kolega nie pisał na temat średnicy rury wyjściowej z kotła. Podejrzewam że montując pompę został także wstawiony zawór tzw różnicowy. I ważne jest czy średnica rury wylotowej nie uległa zmniejszeniu. Jeśli tak to mamy przypadek niedopasowania mocy kotła do układu i kocioł szybciej produkuje ciepło niż instalacja jest je w stanie odebrać.
  Drugi powód to zanieczyszczenie kotła zarówno od strony paleniska jak i wody. Od strony paleniska kocioł trzeba oczyścić mechanicznie a od strony wody chemicznie. Potem instalację zalać i najlepiej dodać inhibitory korozji. Zwracać uwagę na ubytki wody w instalacji (nie powinny być zbyt duże), bowiem każde dopuszczenie świeżej wody do wprowadzenie do instalacji tlenu oraz węglanów wapnia.

  Pozdrawiam
 • #21
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Na 100% przyczyna jest taka, że kocioł i grzejniki znajdują się na tym samym poziomie i ciepło wyprodukowane przez kocioł nie daje rady przepchać się szybko do grzejników. Po przeniesieniu kotła piętro niżej popiskiwanie ustąpi.