Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie częstotliwości polecacie na nadawanie na3-4km legalnie

17 Lut 2008 23:00 2840 12
  • Poziom 9  
    No właśnie. Powiedzcie mi na temat wogule nadawania. Chciałbym rozmawiać z kolegą mieszkającym o demnie o jakieś 2,5 km w lini prostej. Chciałbym to robić całkowicie legalnie i beż żadnych konsekwencji prawnych oraz zobowiązań co do Państwa Polskiego. Powiedzcie mi czy istnieją takie częstotliwości na, których bęndę mugł nadawać własnoręcznie zbudowanym nadajnikiem(oczywiście całkowicie legalnie), nie interesuje mnie zkup jakiegoś nawet najtańszego nadajnika, chce go zrobić po prostu sam. Gdzieś czytałe o jakimś Polskim Związku Krutkofalowców i o jakiś licencjach. O co w tym wszystkim chodzi i ewentualnie co trzeba zrobić żeby uzyskać taką licencje. Wydaje mi się że przecież mugłbym nadawać spokojnie na takiej czestotliwości na jakiej nadają krutkofalówki kupione w sklepach ze sprzętem radiowym, np. Motoroli. Czy i to jest zakazane? Piszcze i podsuncie mi jakieś wskazówki bo nic na ten temat nie wiem a naprawde zależy mi żeby robić wszystko na legalu(oczywiście chodzi o nadawanie na odpowiednich czestotliwościach, żeby nikogo nie zagłuszać) bo tam co do budowy samego nadajnika mogę przymknąć oko ;-)
    P.S. Pozatym coś słyszałem o paśmie 50,0 - 52,0 Mhz

http://radioscannerpolska.pl/gdzie.htm
    co ewentualnie z tej strony moge wykorzystać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jeżeli chcesz legalnie nadawać na własnoręcznie zrobionym nadajniku to musisz mieć licencję, na przykład kategorii II.

Poczytaj to (najnowsze info na trzeciej stronie):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic39018.html

A jeżeli nie interesuje cię licencja to możesz zawsze wybrać CB lub PMR.
  • Poziom 26  
    covert device napisał:
    Chciałbym rozmawiać z kolegą mieszkającym o demnie o jakieś 2,5 km w lini prostej. Chciałbym to robić całkowicie legalnie i beż żadnych konsekwencji prawnych oraz zobowiązań co do Państwa Polskiego.

Najlepiej na CB.
    covert device napisał:
    Powiedzcie mi czy istnieją takie częstotliwości na, których bęndę mugł nadawać własnoręcznie zbudowanym nadajnikiem(oczywiście całkowicie legalnie), nie interesuje mnie zkup jakiegoś nawet najtańszego nadajnika, chce go zrobić po prostu sam.

Niestety nie ma takiej mozliwości bez licencji.
    Sa dwa wyjscia. Albo:
    1. Posiadanie pozwolenia amtorskiego i nadawanie na wlasorecznie zbudowanym nadajniku na pasmach amatorskich.
    2. Zakup urzadzenia fabrycznego i nbadwanie na CB lub PMR. W tym wypadku żadne pozwolenie nie jest potrzebne.
    Opcjii nadwania na wlasnorecznie zbudowanym nadajniku bez pozwolenia - NIE MA.
    Bardzo dobrze ze rozumiesz, ze jesli cos jest nielegalne to znaczy to samo co zabronione, bo jest tu wielu takich co mysla inaczej.

covert device napisał:
    Gdzieś czytałe o jakimś Polskim Związku Krutkofalowców i o jakiś licencjach.

Polski Zwiazek Krótkofalowców zrezsza licencjonowanych nadawców. Mozna miec licencje i nie zapisywac sie do tej organizacji. (Aczkolwiek warto). Licencje otzrymuje sie po zdaniu panstwowego egzminu organizowanego przez Urząd Komunikcji Elektronicznej. Egzaminy sa dosc latwe aczkolwiek trzeba miec sporo wiedzy z zakresu krótkofalarstwa.
    covert device napisał:

Wydaje mi się że przecież mugłbym nadawać spokojnie na takiej czestotliwości na jakiej nadają krutkofalówki kupione w sklepach ze sprzętem radiowym, np. Motoroli. Czy i to jest zakazane?

Jesli na pasmo CB albo PMR to mozesz, jesli na inne to NIE.
    Nalezy tez przestrzegac dopuszczalnej mocy i uzywac WYŁĄCZNIE sprzetu posiadajacego swiadectwo zgodności.
    covert device napisał:
    ...coś słyszałem o paśmie 50,0 - 52,0 Mhz
    To jedno z pasm amatorskich dla krótkofalowców. Dopuszczalne emisje to cw, ssb i cyfrowe.
    Jak zdasz egzamin to bedziesz wiedzial jakie sa pasma jakie emisje i wiele innych rzeczy.
  • Poziom 9  
    Dzięki Faces i sp8gsc za pomoc. Informacje napewno się przydają. Mam jeszcze tylko jedno pytanie czy nie posiadając licencji po pierwsze można kupić używane CB i ewentualnie smemu dokonywać jego naprawy, oczywiście bez zmiany parametrów?
    Ale jednak coś razem z kolegą pomyślimy o licencji. Aha znalazłem na Wikipedi coś takiego jak bandplan, niewiem co zabardzo znaczą określenia:

:arrow:
    A - służba amatorska pierwszej ważności
    a - służba amatorska drugiej ważności
    AS - służba amatorska satelitarna pierwszej ważności
    as - służba amatorska satelitarna drugiej ważności
    R - służba ruchoma pierwszej ważności
    S - służba stała pierwszej ważności
    RL - radiolokacja pierwszej ważności
    rl - radiolokacja drugiej ważności
    SS - służba satelitarna profesjonalna
    :arrow:
    jakby co to:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Bandplan

i co dotyczy licencji II kategori?
    Wybaczcie mi za takie, niewiem może banalne pytania, ale jestem dopiero początkujący i wiecie że najtrudniej jest zacząć. : -§
    Z góry dzięki : - )
  • Poziom 28  
    Na podanej stronie masz w tabeli kolumnę "Kat. zezwolenia". Jest tam przecież w niektórych punktach podane "2" czyli II kategoria. Czyli w uproszczeniu pasma 6 m (50 -52 MHz), 2 m (144-146 MHz), 70 cm (430-440 MHz) i wszystkie pasma powyżej (23 cm, 13 cm itd.). Tyle jest w tabeli i tu jest błąd, bo z "dwójką" można nadawać dodatkowo na pasmach 80 m (3,5 - 3,8 MHz) oraz 10 m (28-29,7 MHz).
    Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz - jeśli sobie chcesz tylko z kolegą pogadać, to sobie odpuść robienie licencji (pozwolenia radiowego), a jeśli jesteś zainteresowany to w pierwszej kolejności polecam zapoznać się z tą stroną: http://www.hamradio.pl/sq9jdo/
    covert device napisał:
    Mam jeszcze tylko jedno pytanie czy nie posiadając licencji po pierwsze można kupić używane CB i ewentualnie smemu dokonywać jego naprawy, oczywiście bez zmiany parametrów?

Oczywiście możesz kupić używane CB radio. Pamiętaj tylko, że musi mieć aktualne świadectwo homologacji.
    Jeżeli nie posiada takiego świadectwa to można zgłosić się do odpowiednich organów z prośbą o przyznanie homologacji. Będzie to raczej nieopłacalne (nigdy się tym nie interesowałem, ale podejrzewam, ze koszt homologacji przekroczy kilkanaście jak nie więcej razy koszt nowego CB radia.).
    Jeżeli chodzi o naprawy to wydaje mi się, że można je wykonywać we własnym zakresie. Tutaj taka uwaga, naprawy muszą być przeprowadzane przez doświadczone osoby. Jaka kolwiek ingerencja w układ nadawczo-odbiorczy CB ze skutkiem negatywnym wiąże się z pogorszeniem właściwości odbiornika i nadajnika.
  • Poziom 12  
    A co z dolnym ukf ???nikt sie tym nie interesuje a pasmo to jest idealne do lacznosci na malych mocach.Wystarczy stare radio unitra i nadajnik fm za 10 zl z lekko zmodyfikowana cewka.mysle ze małymi mocami nikomu sie nie robi krzywd.;)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    dexxxon napisał:
    A co z dolnym ukf ???nikt sie tym nie interesuje a pasmo to jest idealne do lacznosci na malych mocach.Wystarczy stare radio unitra i nadajnik fm za 10 zl z lekko zmodyfikowana cewka.mysle ze małymi mocami nikomu sie nie robi krzywd.;)

A co to znaczy " dolny UKF " ???????????

Jeżeli Twój post dotyczy częstotliwości 88-108MHz albo 66-84MHz to natychmiast jestem za przywróceniem Świętej Inkfizycji dla Heretyków Radiowych.

dexxxon jeżeli myślisz o tych właśnie częstotliwościach to dexxxon-a na przysłowiowy Stos.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    U mnie na dolnym UKF słychać jeszcze rozgłośnie lokalną i jedno takie radio z Torunia, czyżby piracili?? A najprościej kup sobie dwa Cb-radia na jakiejś giełdzie, za pare złotych można kupić cos przywiezione z Niemiec, pewnie będzie chodziło w FM ale przynajmniej nie będziesz właził nikomu w inne urządzenia jeśli antena też będzie prowizorką. Na 2,5km wystarczą dwie mobilowe ant. i po 1W mocy z radia.
  • Poziom 12  
    Popularne odbiorniki mają bardzo słabe tłumienie częstotliwości lustrzanych. Najprawdopodobnej słyszysz coś, co jest nadawane 21,4 MHz wyżej.
    WK
    "Stary" UKF od ok. 74MHz (z małymi dziurami) do ok. 85MHz jest już dawno przydzielony.

Widocznie wiedzia niektórych zatrzymała się wraz z zamknięciem stacji pracujących na dolnym UKF'ie.

Odradzam sugestie dot. nadajników za 10zł. bo jest to podżeganie do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 KK).
  • Poziom 31  
    Panowie ! Nie tak oficjalnie , łamanie prawa owszem jest karalne . Ja ze swej strony polecam kolegom radiotelefony PMR . Są to radia na pasmo około 446 MHz do kupienia za niewielkie pieńiadze i które można używac bez pozwolenia . Zakup najtańszych to koszt niecałej stówy . Z anteną portatywną ( czyli oryginalną ) zaśięg dochodzi do 5km w terenie płaskim . Tyle tylko ze tych urządzeń nie wolno przerabiac na anteny bazowe . Ale i tak ośiągi są na tym wspaniałe . Powodzenia !