Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik od wieży - odklejona membrana

andwaw 24 Lut 2008 22:18 1632 7
  • #1 24 Lut 2008 22:18
    andwaw
    Poziom 9  

Witam, również mam problem z oderwaną membraną. Żadne klejenie chyba nie ma sensu bo membrana trzyma się na bardzo małym fragmencie. Chciałbym wymienić głośniki niskotonowe w obu kolumnach. Czytałem poprzednie porady, z których wynika że najlepszym rozwiązaniem byłaby Tesla TVM ARN 130-02/8
    Ale mam kilka wątpliwości, mianowicie:
    1) oryginalny głośnik ma moc 50 W i impedancję 6 Ohm, a głośniki o takiej impedancji ciężko znaleźć (np. wśród TVM nie znalazłem takich). Pomyślałem zatem że należałoby dać głośnik o większej impedancji (8 Ohm) ale i większej mocy.. będzie to poprawnie działać?
    2) nie wiem do końca na jakiej zasadzie rozwiązany jest podział pasma.. nie znam się na tym za dobrze, ale wygląda to tak jak na zdjęciu - przy głośniku niskotonowym przyklejona jest cewka 4.7 mikroF 50V ale nie wiem czym jest ta biała kostka. Do wsówek za pomocą których podłącza sie ten głośnik, podpięte jest dalej zasilanie głośnika wysokotonowego i piezo (w przewód '+' włączona jest cewka 2.2 mikroF 63V). Jeśli chiałbym założyć w.w. Teslę to wystarczyłoby przylutować cewkę z oryginalnego głośnika? Czy inaczej trzeba to załatwić?
    Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość :)

Na forum nie zamieszczamy linków do aukcji internetowych.
    Regulamin p.10.11
    Link usunąłem.
    Zdjęcia należy załączać zgodnie z opisem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Poprawiłem.

Przeniosłem z: "Audio"
    [Art]

0 7
  • #2 25 Lut 2008 09:03
    Zibi187
    Poziom 23  

To nie cewki tylko kondensatory. Możesz ewentualnie zamienić na 8 ohm byle nie na 4. Możesz także pokusić się o regenerację starych głośników. Linki poniżej.
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=11
    http://www.elektroda.net/~mkaczmarek/art/pora...yczne/regeneracja_glosnikow_niskotonowych.htm

0
  • #3 25 Lut 2008 09:13
    Pawel S.
    Poziom 39  

Cytat:
    Pomyślałem zatem że należałoby dać głośnik o większej impedancji (8 Ohm) ale i większej mocy.. będzie to poprawnie działać?
    opor sie zwieksza wiec wzmacniacz odda mniejsza moc

te kostki co na nich pisze XXuF to kondensatory
    cewki to takie zwoje drutu z oznaczeniem mH
    ta biala kostka to rezystor

i az wierzyc mi sie niechce - w tej wiezy glosnik ma korektor impedancji!! :shock: cos niepsotykanego

mozesz kupic ta tesle chociaz i tak zagra zupelnie inaczej niz ten glosnik

0
  • #4 25 Lut 2008 09:34
    andwaw
    Poziom 9  

Ale dowaliłem z tymi "cewkami" - jednostki mi się pomyliły.. wstyd! :p Dziękuję za łagodne potraktowanie ;-) A wracając do tematu.. tak szczerze to co polecacie - próbować regeneracji czy dać nowe? Dużo mocy stracę przy tych 8-ohmowych Teslach? Właściwie to nie mam pojęcia jak one grają. Kolega napisał że "zupełnie inaczej" - tzn. gorzej czy lepiej? No i byłbym jeszcze wdzięczny za odpowiedź na pytanie, czy montując Teslę będę mógł użyć tego układu pojemności i rezystancji który był do tej pory..

0
  • #5 25 Lut 2008 09:49
    Pawel S.
    Poziom 39  

regeneracja tansza ale wymaga odrobine zdolnosci.
    kazdy glosnik gra inaczej i do niego dopasowuje sie zwrotnice. jak dasz ta co masz to moze sporo zminic w brzmieniu. ale wydaje mi sie ze nawet na plus ;)

0
  • #6 26 Lut 2008 13:37
    skotii
    Poziom 9  

witam mam problem co ozaczaja zanki na głosnikach dajmy 25/40/1 wiem ze 25 toszerokosc resora górnego 40 to moc ale co to jest to jeden ??

0
  • #7 26 Lut 2008 13:37
    andwaw
    Poziom 9  

Zdecydowałem się jednak na wymianę. A może mi ktoś polecić jakieś dobre głośniki 6 Ohm-owe? Bo nie ma zbyt dużego wyboru z tą impedancją..

0
  • #8 26 Lut 2008 17:35
    Pawel S.
    Poziom 39  

6 ohm to chyba tylko STX GDN 18 SW

0
  Szukaj w 5mln produktów