witam moje pytanie może sie wydać proste ale niestety nie jestem >orłem< w cyfrówce . Potrzebuje prosty układ który będzie zliczał do 5. jedno wejście na które jest podawany ciąg impulsów a na wyjściu następuje zmiana stanu po 5 impulsach ( 1-2-3-4-5 zmiana stanu na wysoki 6-7-8-9-10 zmiana stanu na niski 11-12-13-14-15 zmiana stanu na wysoki itd) czy wie ktoś może jak wykonać taki układ ?
) problemu proponuję zastosować układ 7490. Nie trzeba skracać cyklu liczenia, tylko odwrotnie wykorzystać wewnętrzne liczniki. Impulsy zliczane podajemy na wejście B (pin 1). Wyjście D (pin 11) łączymy z wejściem A (pin 14). Oczekiwany przebieg uzyskamy na wyjściu A (pin 12).