Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik

18 Lip 2007 17:53 4466 21
 • Poziom 17  
  Witam muszę wykonać urządzenie elektroniczne które zliczało by impulsy i wyświetlało by je na zwykłym wyświetlaczu tego typu :

  Licznik
  urządzenie zliczało by impulsy od 0 do 11 po czym można by zresetować układ. W razie możliwości układ musiał by być maksymalnie uproszczony. Chciałbym aby wyglądało to mniej więcej tak :
  LicznikProsił bym bardzo serdecznie o schemat z tego powodu, iż nie jest jeszcze w stanie zrobić czegoś takiego sam (tzn wymyślić) ze złożeniem nie płowieniem mieć problemu! Dziękuje bardzo z góry!
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Dwa pytania:
  Co rozumiesz żeby układ był jak najbardziej uproszczony? Czy jak najmniejsza ilość elementów? Bo jeżeli tak to najlepiej zrobić to na jakimś procku attiny. Wtedy odpadają dwa scalaki z dekoderami.
  Jeżeli będzie to na 'zwykłych' elementach to będzie: 1 licznik, dwa dekodery (najlepiej OC), kilka elementów pasywnych do eliminacji drgań zestyków.
  Drugie pytanie: czy układ ma liczyć do 11 włącznie (11 ma być wyświetlana czy przy 11 ma nastąpić zerowanie)?
  I jeszcze jedno: na rysunku narysowałeś dwa podwójne wyświetlacze. To błąd czy chcesz żeby one były jakoś sprzężone?
 • Poziom 17  
  A więc tak:
  Pisząc uproszczony miałem na myśli aby było jak najmniej elementów. Jeśli jednak utrudnia to sprawę to bez problemu zgodzę się na każde rozwiązanie :) Nigdy jeszcze nie robiłem nic na mikroprocesorach i wolał bym to zrobić jako układ analogowy. Układ ma liczyć do 11 włącznie i po kolejnym naciśnięciu ma zaczynać od nowa (1,2,3...11...1.2.3) 11 ma być wyświetlana. Dwa wyświetlacze narysowałem bo muszę zrobić dwa takie układy(osobne) więc to dlatego ale proszę się tym nie kierować. Drugi zbuduję tak samo.Serdecznie dziękuje za pomoc i oczekuje dalszej w miarę możliwości. Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Dzięki, ale wolałbym to samemu wykonać. Schemat jest ale nie ma kodu.
 • Poziom 34  
  Zobacz sobie taki układzik cd-40110 bierzesz takie dwa i masz licznik do 99 kiedy zresetujesz twoja wola . Albo 74192 2 szt i 7447 2 szt i masz to samo
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Zrobiłem taki schemat 'na kolanie' (czyt. bardzo niechlujnie :) ) i za nic nie mogę zejść poniżej sześciu scalaków. Robiłem to na licznikach '192 (dwie sztuki), dekoderach '47 (dwie sztuki), bramki NAND schmitt (wykorzystane są dwie, ale w obudowie są 4) i bramki NOR (wykorzystana jedna, chociaż w obudowie też są 4). NANDy oczywiście do eliminacji drgań zestyków a NOR do wyzerowania liczników w momencie pojawienia się '12'.
  No a jak widać z postu kolegi Mariuszek15 wykorzystując uprocek można to zrobić na jednym scalaku i dwóch tranzystorach (warto zacząć się bawić z prockami, polecam AVR, do tego język C lub w ostateczności BASCOM).
  Jakby co to mogę na jutro zrobić ten schemat z sześcioma scalakami w formie bardziej przejrzystej :)
 • Poziom 17  
  voytaschec bardzo bym prosił :) odwdziecze się jak będzie trzeba :)

  kamyczek mogłbym prosić o przytoczenie tematu troszkę bliżej ? Być może to będzie prostsze rozwiązanie ?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  40110 to licznik do 10 ze sterownikiem do wyswietlacza coś w rodzaju 74192 i 7447 razem
  a do pełni szczęscia to cmos więc Uz 3-18V http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/2021.pdf tyle że będzie mały problem z liczeniem akurat do 12 ale do 99 to wystarcza tylko te 2 układziki. Chcąc liczyć do 12 niestety trzeba użyć innych układów licznikowych wzbogaconych o układ zerowania po 12 można go zrobić z 1 tranzystora npn. Największe uproszczenie układu można otrzymać stosując albo układ programowalnej logiki np gal16V8 lub jakiegoś małego atmela np attiny2313 co do kosztów to atmel też będzie rozwiązaniem najtańszym.
 • Poziom 17  
  Witam. Rozmawiałem z kimś dla kogo miałbym wykonać ten układ i w ostateczności może on liczyć do 10! W takim razie można wykorzystać ten układ 40110 i wyświetlacz 7 segmentowy podwójny tak?
  Co do wyświetlacza może być taki "Wyświetlacz TOD-5263BG Anoda 2cyfry Zielony" jest on pokazany na stronie http://www.elektroniksc.com.pl/?sGrupa=LED&p=main&str=4 piąty od dołu. Jest to sklep w moim mieście więc w nim będę się zaopatrywał w części.
 • Specjalista elektronik
  Jak ma liczyć 0..11, to 74192; dekodowanie można zrobić na 7447 + bramka AND + 2 bramki EOR
  ('licznik8' AND 'licznik2' -> '10'; '10' EOR 'licznik2' -> '2', '10' EOR 'licznik8' -> '8', 'licznik1' -> '1', 'licznik4' -> '4';
  '1', '2', '4', '8' wchodzą na 7447; '10' -> 0/1 na cyfrze dziesiątek). Razem 6 układów scalonych na dwa liczniki.
 • Poziom 17  
  _jta_ z tego co mi napisałeś zbyt dużo nie rozumiem. Mogę was prosić o schemat ? Układ nie musi liczyć do 11 jak napisałem wczesniej! 10 wystarczy!

  Znalazłem w archiwum coś takiego :
  Licznik
  Wszystko pasuje ale do nóżki nr 9 i 7 muszę podać sygnał z generatora tak ? moze być NE555 ? Muszę na te nóżki podawać impulsy tak ?
 • Poziom 24  
  Witam.
  Wiem że się miałem odezwać z rana, ale cały dzień mi neostrada nie działa. Teraz się na chwile połączyłem przez modem. Wrzucam ten schemat. Zmieniłem troche swoją koncepcję z wczoraj. Wykorzystałem 1 licznik mod16, jeden dekoder LS247 (z otwartym kolektorem) i prosty układ kombinacyjny aby wyświetlić 'jedynkę' na pierwszej połowie wyświetlacza. Sprawiło to, że na tej pierwszej pozycji będzie wyświetlana jedynka albo nic (zero nie będzie wyświetlane), ale dzięki temu zszedłem w ilości scalaków do czterech.
  Jeszcze kilka uwag:
  -zakładam zasilanie 5V (ze względu na układ TTL)
  -opornik R12 powinien być 220om
  -lepiej by było, gdyby zamiast R12 wstawić po jednym oporniku na linie b0 i c0 (470om)
  -stałe czasowe R1C1 i R2C2 dobrałem na oko, kto ma doświadczenie to niech poda lepsze wartości
  -nie jestem pewnien czy dobrą kolejność na tym podwójnym wyświetlaczy wybrałem, może się okazać, że będzie wyświetlane 0-, 1-, 2-..., 01, 11 - trzebaby to w dokumentacji sprawdzić

  Licznik

  Nie daję głowy za ten schemat (co najwyżej lewą rękę :) ). Najlepiej gdyby go ktoś sprawdził.  PS:
  Ten układ powyżej (z twojego postu) liczy tylko od 0 do 9 (czyli 10 stanów), a nie od 0 do 10.
 • Specjalista elektronik
  :arrow: maciejsony - można użyć CD40110, to powinno znacznie uprościć układ, tylko trzeba jakoś
  zrobić rozróżnianie '0' i '10' - można uzyć przerzutnika RS, wtedy będzie liczyć (o ile nie zresetujesz)
  0,1,2...9,10,11,...,18,19,10,11,...; użycie przerzutnika D pozwoli uzyskać liczenie modulo 20.
  Przerzutnik D to połówka 7474, albo CD4013 - można by całość zrobić na 3 układach, jeśli
  polaryzacja sygnałów RESET będą pasować (7474 chyba ma złą, CD4013 ma dobrą), plus
  dwa tranzystory do wzmocnienia prądu, bo CD4013 daje za mały do zasilania LED-ów.

  :arrow: voytaschec - można zaoszczędzić jeden układ scalony przy robieniu dwóch takich liczników,
  jeśli użyjesz bramek AND zamiast NAND na liniach QB->A1,QD->A3.
 • Poziom 17  
  ok, a gdybym chciał zastosować jako osobny układ (ten który narysował voytaschec też zrobie) ten który pokazałem w poście wyżej liczył by od 0 do 9 to jaki sygnał muszę podać na pin nr 9 i 7 aby uzyskać większą lub mniejszą liczbę wyświetlaną ?
 • Poziom 24  
  Licznik ten reaguje na zbocze narastające (obydwa wejścia), czyli będzie zliczał każdą zmianę z 0 na 1. Z racji, że jest to CMOS nie wolno zostawić 'wiszącego' wejścia którego się nie będzie używać (może nastąpić generacja i będzie wariował).
 • Poziom 17  
  A w jakiś sprytny sposób na obejście tego ? I dzięki raz jeszcze za tamten schemat pochwalę się później co z tego wyszło!
 • Poziom 24  
  maciejsony napisał:
  A w jakiś sprytny sposób na obejście tego ?


  Tzn. czego? Tego że nie wolno zostawiać 'wiszących' wejść? Obejść to można na dwa sposoby: jeden to ściągnięcie do 'zera' (pull-down), a drugi to podbicie do 'jedynki' (pull-up) :). Na schemacie, który podałeś są pull-downy (rezystor 1k można bez problemu zwiększyć dla CMOS do 4,7k a nawet 10k), ja w swoim schemacie zastosowałem pull-up'y, z dodatkowym kondensatorem filtrującym. A jeżeli któregoś wejścia wogóle nie chcesz wykorzystywać to możesz podłączyć go bezpośrednio do masy.

  Yyyyy, małe sprostowanie: w tym wypadku należy stosować pull-downy bo wszystko działa na 'plus' :), więc trzeba ściągnąć do stanu nieaktywnego.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Miało być do 11, to proszę :D . Licznik zlicza tylko w górę . Rewersyjny będzie na CD 4029 w trybie binarnym, z korekcją wyświetlania.

  Pzdr.


  W poprzednim schemacie brak było połączenia pin 6 i 10 układu CD 4518 :oops:
 • Poziom 17  
  Ok! Dzięki! serdeczne

  Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

  Dobra prawie wszystko wiem :) ale jeszcze kilka pytań. Co to za wzmacniacze Licznik
  (zaznaczyłem w niebieską ramka). I Jaka wartość rezystora do wyświetlacza który idzie od tranzystora. I czy wyświetlacz ma mieć ws. Katodę czy anodę ?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  W ramce są cztery bramki NAND z układu CD 4093. Gdyby nie reset po włączeniu zasilania (bramka z kondensatorem na wejściu ) mógł by być 4011.

  W celu minimalizacji elementów zastosowano oba typy wyświetlaczy; pełna cyfra ( ósemka ) jest o wspólnej katodzie , 1 jest o wspólnej anodzie.
  Rezystory bez podanej wartości dobierasz według napięcia zasilania układu i prądu segmentu wyświetlacza. Przy napięciu zasilania 12V, do pełnej cyfry mogą być 680Ω do 820Ω. Dla 1 może być 510Ω do 620Ω.

  Gdybyś chciał zastosować wyświetlacz podwójny, o wspólnej anodzie, to pomiędzy 4511 i rezystory wstaw ULN 2803.


  Pzdr.
 • Poziom 17  
  Dobra. Będę próbował to złożyć może coś mi z tego wyjdzie :) Pozdrawiam