Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BFO odbiornika - ustawienie częstotliwości.

02 Mar 2008 16:13 2450 6
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie, czy w odbiorniku SSB/CW konieczne jest do poprawnego odbioru pożądanej wstęgi ustawienia częstotliwości generatora BFO na zboczu filtru.
    Z tego co wiem filtr w odbiorniku decyduje tylko o selektywności toru odbiorczego, nie następuje tam żadne kształtowanie sygnału ani wycinanie niepożądanej wstęgi bocznej jak ma to miejsce w torze nadawczym, więc dla uproszczenia konstrukcji możliwe byłoby ustawienie generatora BFO na środku filtru, i co za tym idzie odbiór wstęgi na jakiej nadawany jest sygnał bez konieczności przełączania.
    Jakie są tego wady, ew. zalety ?
  • Poziom 22  
    Aby można było przeprowadzić detekcję sygnału SSB należy do detektora doprowadzić jedną ze wstęg i BFO, która służy do odtworzenia nośnej, dlatego też musi ona znajdować się w dokładnie tym samym miejscu gdzie była podczas nadawania, czyli na zboczu filtra i to z dokładnością kilku Hz. Gdyby ustawić BFO, czyli nośną na środku filtra to by oznaczało, że nośna będzie na środku wstęgi, co z założenia jest bzdurą, bo nośna znajduje się zawsze między wstęgami.
  • Poziom 9  
    Chyba nie do końca prawda, powiedzmy że korespondent nadaje na częstotliwości 10 MHz, ja w odbiorniku mam pośrednią 8 MHz i VFO 18 MHz co daje mi częstotliwość odbioru 10 MHz (19 lustrzana) BFO mam ustawione równo na 8 MHz co jest częstotliwością środkową mojego filtru.
    Więc nośna będzie dokładnie w tym samym miejscu gdzie była podczas nadawania.
  • Poziom 31  
    Witam! Tak się złożyło że technika jednowstęgowa to moje zainteresowanie . Podczas wytwarzania sygnału jednowstęgowego pilot jest umieszczony albo u góry filtra albo u dołu ( pasma przenoszenia filtra ) Sygnał powstający w modulatorze jest to sygnał DSB . czyli że tworzą się obie wstęgi plus nośna . Po utworzeniu DSB jest przepuszczane przez filtr kwarcowy który przepuszcza tylko jedną wstęgę . Zależnie od tego jaką wstęgę chcemy używać włączamy albo jeden albo drugi pilot . Kiedy włączymy zamiast dolnego , pilot górny następuje zamiana wstęg ( odwrócenie fazy w modulatorze ) i zamiast dolnej ,mamy wstęgę górną . Aby to osiągnąć , piloty są wyższe ok 1,5 kHz i niższe ok 1,5kHz od częstotliwośći środkowej filtru . Niższy pilot - górna wstęga , wyższy pilot - dolna wstęga . Podobnie jest podczas odbioru. Muśisz odtworzyć nośną albo o 1,5 kHz wyższą od środkowej cz. filtru albo niższą zależnie od tego jaka wstęga Cię interesuje . Jest jeszcze praca telegraficzna . Wtedy rzeczywisćie pilot nadawczy stoi na środku filtru ( jest to spowodowane mechanizmem kształtowania sygnału )za to odbiór jest prowadzony na górnej wstędze . Taka jest konstrukcja większośći wzbudników SSB w radiach i pod takie zastosowanie jest robiony filtr PP9 . tyle że podczas odbioru CW można z tego trzećiego pilota zrobić jednokwarcowy węższy filtr i wyfazowac kwarc do zawężenia pasma przy odbiorze CW . Piszę to bo wiem że odbiornik radiofoniczny z BFO prawie zawsze skłania do zrobienia czegoś lepszego . A PP9 A3 nadaje się znakomicie . Powodzenia !
  • Poziom 9  
    Oczywiście to wszystko racja, tyle ze w torze nadawczym, tam jest potrzebne ustawienie BFO na zboczu filtru po to aby wyciąć drugą niepożądaną wstęgę.
    Do odbiornika zostaje już doprowadzony ukształtowany sygnał jednowstęgowy, więc nie muszę nic wycinać.
    Powiedzmy że w mojej pośredniej nie ma filtru, jest to np. odbiornik z bezpośrednią przemianą, z konwerterem, to gdzie mam szukać zbocza, przecież wszystko jedno czy odbiornik ustawię na 8 MHz czy na 8,0015, zmieni mi się wtedy częstotliwość VFO żeby różnica wyniosła te 10 MHz, to w odniesieniu do przykładu z mojego postu wyżej.

Radiowiec 2 napisał:
    ...tyle że podczas odbioru CW można z tego trzećiego pilota zrobić jednokwarcowy węższy filtr i wyfazowac kwarc do zawężenia pasma przy odbiorze CW .

Tu bardzo proszę o wyjaśnienie.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Chyba się już nie dowiem jak zrobić ten "jednokwarcowy węższy filtr i wyfazowac kwarc do zawężenia pasma przy odbiorze CW".
    Więc temat można zamknąć i wrzucić do kosza.