Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden nadajnik, kilkanaście urządzeń (różne częstotliwości?)

04 Mar 2008 20:07 1987 10
 • Poziom 25  
  Witam, od razu chciałbym ostrzec, że w kwestii elektroniki jestem baaardzo zielony, dlatego z góry przepraszam za głupie pytania i proszę o łopatologiczne wytłumaczenie.

  Chciałbym zrobić nadajnik na częstotliwość np. 27Mhz, który po ustawieniu odpowiedniego przełącznika i wciśnięciu guzika wysyłałby sygnał do wybranego jednego urządzenia, które jako jedyne odebrałoby go.

  Z tego co wyczytałem, można to zrobić albo cyfrowo, wysyłając sygnał cyfrowy, który byłby interpretowany tylko przez odpowiedni odbiornik, albo... No właśnie, czy prostszym rozwiązaniem nie byłaby po prostu zmiana częstotliwości o np. 0.5Mhz ? I czy przeszkody takie jak ściany, drzewa, zmienią częstotliwość sygnału na tyle mocno, żeby uruchomiło się inne urządzenie?

  I na koniec - czy w takim układzie bardziej opłaca się kupić gotowy moduł nadajnika / odbiornika, czy kombinować i składać to "na dziko"?
  Zależy mi na prostocie i niezawodności, zasięg do 50m.

  Pozdrawiam i czekam na sugestie, bo jestem ciekaw które rozwiązanie jest lepsze - na pewno macie większe doświadczenie :) Jakbym mówił coś źle, proszę, poprawcie mnie :)
 • Moderator
  Cześć.

  To, o co pytasz, to jest aparatura do zdalnego sterowania modeli.
  Lepiej kup gotowe, bo na eksploatację samodzielnie zbudowanego nadajnika nie zezwalają przepisy.
 • Poziom 25  
  A jak to się ma do ceny i do możliwości zmiany częstotliwości? Bo sam nadajnik i odbiornik problemem nie jest, na elektrodzie czy googlach jest tego mnóstwo, tylko chodzi mi o zmianę tej częstotliwości - coś jak kanały na PMR lub CB.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  hindoos napisał:
  ...Chciałbym zrobić nadajnik na częstotliwość np. 27Mhz, który po ustawieniu odpowiedniego przełącznika i wciśnięciu guzika wysyłałby sygnał do wybranego jednego urządzenia, które jako jedyne odebrałoby go. ...

  Istnieje taka mozliwość.
  Cytat:
  ...Z tego co wyczytałem, można to zrobić albo cyfrowo, wysyłając sygnał cyfrowy, który byłby interpretowany tylko przez odpowiedni odbiornik, albo...

  Cyfrowo lub częstotliwościowo lub kodem CTCSS, jest to mozliwe.
  Cytat:
  ...No właśnie, czy prostszym rozwiązaniem nie byłaby po prostu zmiana częstotliwości o np. 0.5Mhz ? ...

  W pasmie CB (27MHz) niestety NIE ma takiej mozliwości. Chyba , że odstęp kanałowy wynosiłby około 10kHz.
  Cytat:
  ...I czy przeszkody takie jak ściany, drzewa, zmienią częstotliwość sygnału na tyle mocno, żeby uruchomiło się inne urządzenie?

  NIE. Częstotliwość zalezna jest od nadajnika i nie zmienia się w przestrzeni. Zmiana częstotliwości nadawanej przez nadajnik , zmienia sie w funckji przemieszczania sie obiektu (odbiornika) w przestrzeni . Efekt ten nastepuje tylko przy odbiorze sygnałów z satelity około ziemskiego, gdzie prędkość jest "znaczna" jak dla zadanej jego czestotliwości.
  Cytat:
  ...I na koniec - czy w takim układzie bardziej opłaca się kupić gotowy moduł nadajnika / odbiornika, czy kombinować i składać to "na dziko"?
  Zależy mi na prostocie i niezawodności, zasięg do 50m.

  Dla zasięgu około 100m , proponuje zastosować ogólno-dostępne TRCVX-y na pasma ISM (2,4GHz, i wyżej) z mocą około 500mW.
  Przy zastosowaniu anten zewnętrznych, możesz uzyskac zasięg nawet do 2km.

  Dla zastosowania wg. Ciebie , tzn. wyzwalanie poszczególnych urzadzeń (czytaj: odbiorników) , proponuję wykorzystać moduły kodu CTCSS lub DCS (czytaj: Selektywnego wywołania). Uzyskasz to co chcesz przy wykorzystaniu jednej częstotliwości bez narazania się na "wymogi Prawa". Moduły takie są dostępne w necie.


  Pozdrawiam.
  PS. Najlepsze pasmo to 868MHz. Szukaj w necie.
 • Poziom 26  
  hindoos napisał:
  A jak to się ma do ceny i do możliwości zmiany częstotliwości? Bo sam nadajnik i odbiornik problemem nie jest, na elektrodzie czy googlach jest tego mnóstwo, tylko chodzi mi o zmianę tej częstotliwości - coś jak kanały na PMR lub CB.

  Nadajnik może problemem nie jest, ale jak nie masz pojęcia o czymś tak banalnie prostym jak zmiana częstotliwości to NA PEWNO nie masz najmniejszych szans na zbudowanie działającego nadajnika. Zresztą nie ma legalnej możliwości używania takiego sprzętu.
  Myślę, że rozwiązaniem jest zakup aparatury do sterowania modeli i dołączenie do odbiornika tych urządzeń.
  PS. Na jednym kanale można wysyłać odpowiednio kodowane impulsy, na które będzie reagował tylko właściwy odbiornik - nie ma potrzeby zmiany kanałów (zmiana kanałów wiąże się ze zmianą częstotliwości nadawania - to jedno i to samo)
 • Poziom 25  
  Czy w warunkach amatorskich byłbym w stanie zrobić pseudo-kanały na pasmie 27Mhz co te 10Khz? Nie wiem czy TRCVX jest potrzebny, bo muszę wysłać tylko impuls który załącza urządzenie (sam jeszcze nie wiem co to dokładnie będzie). Najchętniej modyfikowałbym coś https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic864813.html tak prostego. Chciałbym, żeby odbiornik zamknął się w 20 zł, nadajnik w 40.

  Edit - aparatura do sterowania modeli - no właśnie, tylko co konkretnie? Da się zrobić taniej, niż rozbierać tani model na zdalne sterowanie? No i pozostaje kwestia zmiany ewentualnej częstotliwości dla odpowiedniego urządzenia... I przepraszam jeszcze raz za banalne pytania.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  hindoos napisał:
  ...aparatura do sterowania modeli - no
  ... Da się zrobić taniej, niż rozbierać tani model na zdalne sterowanie? No i pozostaje kwestia zmiany ewentualnej częstotliwości dla odpowiedniego urządzenia....

  Taniej może i się da, ale na pewno nie będzie to proste.
  Raczej porzuć myśl samodzielnego budowania jakiegokolwiek nadajnika. Pisałem już, że legalne korzystanie z takiego urządzenia nie jest możliwe.
  Zmiana częstotliwości fabrycznego urządzenia do sterowania modeli nie jest do niczego potrzebna. Potrzebne jest tylko nadawanie odpowiednio kodowanych impulsów na jednym kanale.
 • Poziom 40  
  sp8gsc napisał:
  Raczej porzuć myśl samodzielnego budowania jakiegokolwiek nadajnika. Pisałem już, że legalne korzystanie z takiego urządzenia nie jest możliwe.


  Więc te tomy książek o radiomodelarstwie z minionej epoki można po części spalić na stosie.

  NIEUDOLNY Ustawodawca po raz kolejny daje D.... (przez wielkie D. do potęgi entej) skazując amatorów radiomodelarstwa na fabryczne drogie aparatury.
  To nie jest OK :|
 • Poziom 25  
  W takim razie czy jest jakiś moduł radiowy (nazwa, producent, strona?) który moglibyście polecić?

  EDIT - Czy http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2482.pdf ten układ można przerobić, żeby zamiast podczerwieni wstawić odbiorniki i nadajniki radiowe? Jakie będą pasować?
 • Poziom 37  
  Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest zakup pary PMR-ów (50 - 100 zł) i korzystanie z selektywnego wywołania. Będzie to jednocześnie legane urządzenie.