Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy PC i DOS-owe programy biurowe - SATA czy IDE ?

MES Mariusz 07 Mar 2008 11:09 2690 23
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam.

Składam komputer dla osoby pracującej nie tylko w okienkach ale też w dosowych programach biurowych.

Mając na uwadze fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu niekompatybilnego ze starszymi wersjami Windows (nawet XP), zastanawiam się, czy w takim przypadku lepiej nie zrezygnować z dysku SATA na rzecz dysku ATA.

ATA są w dalszym ciągu dostępne, i w przypadku zastosowania ATA / IDE nie powinno być problemów z korzystaniem z programów dosowych.

Co o tym myślicie? Czekam na wszystkie uwagi / porady / podpowiedzi.
    Alchemik2600
    Level 21  
    A po co bawić się w dobieranie sprzętu, jak można dobrać programy? Mało emulatorów Dosowych się po internecie wala? :D ;-)
    MES Mariusz
    Level 36  
    Alchemik2600 wrote:
    A po co bawić się w dobieranie sprzętu, jak można dobrać programy?

Zmiana oprogramowania nie wchodzi w rachubę. Nasz klient - nasz pan :-)

Alchemik2600 wrote:
    Mało emulatorów Dosowych się po internecie wala?

Emulator to zawsze tylko emulator - nie można niczego przewidzieć. A tutaj chodzi o pełną funkcjonalność - drukowanie spod DOS na drukarkach laserowej i igłowej, printscreny itp.

Mi polecono przygotowanie czegoś w pełni kompatybilnego ze środowiskiem DOS.

dir3ector wrote:
    Jesli chodzi o typ dysku to tez nie widze zwiazku. Co do dosowych aplikacji pod windowsami (czy linuxami) to polecam DOSBox (jako emulator), lub freedos jako system do zainstalowania.

Jeśli nie ma związku to w takim razie dlaczego instalator Windows XP nie potrafi znaleźć dysków twardych SATA bez zewnętrznych sterowników, np. dla chipsetu I945g ? (popularne problemy z downgrade z Visty do WinXP)
    Alchemik2600
    Level 21  
    Tutaj po trosze strzelam (nie mam jeszcze SATA :-P), ale wydaje mi się, że sam sprzęt nie ma wiele tu do gadania - byleby dysk nie był w NTFSie i DOS wszystko ugryzie ;-)
    MES Mariusz
    Level 36  
    Alchemik2600 wrote:
    Tutaj po trosze strzelam (nie mam jeszcze SATA :-P), ale wydaje mi się, że sam sprzęt nie ma wiele tu do gadania - byleby dysk nie był w NTFSie i DOS wszystko ugryzie ;-)

Zerknij w wątek na elektrodzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic925728.html

Ja to już przerabiałem w praktyce.
    MES Mariusz
    Level 36  
    korrus666 wrote:
    A ja mam jeszcze pytanie jaki system będzie zainstalowany na tym komputerze? Bo to ma znaczenie. Jeśli te DOS-owe programu będą uruchamiane z poziomu systemu Windows to absolutnie nie ma żadnego znaczenia rodzaj dysku. Tylko tyle żeby Windows miał sterowniki do SATA.

Oddzielne partycje, oddzielne systemy, DOS i Windows XP. Emulatory nie rozwiązują wszystkich problemów.
    kwarki
    Level 17  
    Dla starszych windowsow czy Dosa SATA jest widziane jako normalne IDE. Tylko nowe windowsy (2000, XP czy Vista maja problem z nowa technologia). (najlepsze jest podawanie sterownika SATA na dyskietce... bo przeciez kazdy stacje dyskietek ma i uzywa...a stacja dyskietek na usb nie dziala...)

Jesli komputer mialby sluzyc tylko do dosa i niczego wiecej to moze wziasc IDE i sie nie zastanawiac.

A tak z troche innej beczki jakis czas temu trafilem na MsDos w wersji 7.10 wyizolowanej z windowsa 98 i rozprowadzanej przez China Dos Union jako Freeware. (FAT32, dlugie nazwy, wspolpraca z ATX)
    MES Mariusz
    Level 36  
    kwarki wrote:
    Dla starszych windowsow czy Dosa SATA jest widziane jako normalne IDE. Tylko nowe windowsy (2000, XP czy Vista maja problem z nowa technologia).

Hmm... Musiałbym mieć pewność, że po zakupie SATA nie okaże się, że jednak jest problem z DOS-em.
    dir3ctor
    Level 27  
    Z FreeDOSem na 100% nie bedzie problemu. Przerabialem to, dzialal bez problemu.

Zreszta wg mnie DOS tez sobie poradzi, bo jak juz ktos wyzej wspomnial tylko niektore windowsy maja problem z SATA. Byle partycja w FAT-cie byla.
    forsoft
    Level 21  
    DOS nie wykorzystuje bezpośredniego dostępu do dysku twardego. W komunikacji DOSa z dyskiem pośredniczy BIOS. Tak więc jeżeli BIOS konkretnej płyty głównej obsługuje SATA, to DOS także będzie działał z SATA.

Innymi słowy DOS jest niezależny od kontrolerów dyskowych. Jeżeli korzystamy z dysków SCSI, a kontroler posiada wbudowany BIOS, to siłą rzeczy DOS obsłuży dyski SCSI. Ta reguła dotyczy wszelkich typów dysków w tym IDE i SATA.
    Ibuprom
    Level 26  
    Większość płyt głównych ma możliwość przełączenia kontrolera SATA w tzw. tryb kompatybilności, tzn nie będzie "bajerów" oferowanych przez SATA, niemniej jednak DOS nie powinien mieć problemów z poprawną obsługą dysku.
    W praktyce jednak teoria swoje a praktyka swoje. Mimo że SATA to przyszłość, wygoda itd to ja osobiśnie jestem zwolennikiem sprawdzonych rozwiązań. PATA to PATA, dos na tym pracował od zawsze, technologia mimo że przestarzała to nadal jest całkiem sprawna. Ja zostałbym przy PATA aby uniknąć nieprzewidzianych trudności w instalacji oprogramowania.
    kwarki
    Level 17  
    Czy poza graczami (ktorym klatek na sekunde nigdy za wiele) ktos zauwaza roznice miedzy trybem SATA i IDE?
    (mowie oczywiscie o normalnym uzytkowaniu a nie wynikach benchmarka...)

Wez IDE i nie bedziesz mial problemu, nie bedziesz musial sie zastanawiac czy pojdzie czy nie...

Co prawda w quake 1 pod win98 zamiast 458 bedziesz mial tylko 400 klatek na sekunde ale to jeszcze da sie przezyc..
    snozer
    Level 17  
    Nowe dyski SATA ani ATA nie obsługują DOS-a

Witam ja ostatnio postanowiłem postawić dosa na nowym dysku SATA no i lipa nie udało się !!! Wiele próby różnych partycji. Niestety pod żadnym komputerem system nie wstawał !! :!: No nic postanowiłem kupić ATA 100 no i wczoraj zakupiłem Baracude 160 GB 8Mb cahe no i to samo niestety !!!. Okazało się że na starym Segate 40 GB ATA 100 dos staje bez problemu na nowym już nie ma opcji. Dodatkowo przez pomyłkę wywaliłem partycje na dysku z przed roku SATA 250GB i tam postawiłem Dosa i poszedł. Więc wydaje się że nowe dyski juz są nie przystosowane do DOSA i po prostu system się nie uruchamia :cry:

Dodam na koniec że nowe dyski są jedno tarczowe
    forsoft
    Level 21  
    Typ dysku twardego nie ma nic wpólnego z DOSem. To BIOS płyty głównej jest odpowiedzialny za dostarczenie kodu obsługującego urządzenia dyskowe. Tak więc DOS będzie obsługiwał dowolny typ dysku posiadając odpowiednie wsparcie ze strony BIOS.

Jedynym ograniczeniem jest typ systemu plików. Zwykły DOS obsługuje jedynie FAT16, czyli maksymalna wielkość partycji to tylko 2GB. Zaczynając od DOSa z Windows 95 OSR2 obsługiwane są partycje FAT32.
    snozer
    Level 17  
    No niestety tak do końca chyba nie jest. Bo tak jak pisałem sprawdzałem dyski na najnowszej płycie Gigabita z QUADEM i niektóre wstają z DOS-EM np:
    Teraz postawiłem DOS-a na Seagate Barracuda SATA 500GB 32MB casche a na Seagate Barracuda ATA 100 160GB 8MB casche nie chce się uruchomić. Sprawdzałem ten dysk ze starszą płytą gdzie bios był zupełnie inny i problem się powtórzył identycznie czyli te same dyski które wstawały działają a te które nie to nie chcą uruchomić systemu z partycji 16bitowej. JEST JESZCZE JEDNA MOŻLIWOŚĆ że po prostu informacje o dyskach w BIOS-ACH są ujednolicane więc większość BIOSów tak samo się zachowuje z tymi dyskami.
    Muszę dodać że na dysku Seagate Barracuda ATA 100 40GB ?MB casche DOS się uruchamia

I bądź tu człowieku mądry.

Uważam że producenci dysków powinni opisywać czy dyski mogą współpracować ze starszymi systemami czy nie np: DOS, WIN95, WIN 98. Przecież to oni udostępniają informacje o dyskach do BIOS-ów płyt głównych.

A i jeszcze jedno wszystkie dyski, które sprawdzałem działają pod win XP na NTSF
    forsoft
    Level 21  
    Winna raczej jest procedura instalacji oraz ustawienie trybu tłumaczenia (translation mode) dysku w BIOS. Procedura uruchamiania systemu DOS jest bardziej wrażliwa na konflikty pomiędzy danymi BIOS a tablicą partcji i boot sektorem, niż nowsze systemy operacyjne. Wszystkie dane powinny się zgadzać, w przeciwnym przypadku DOS odmówi uruchomienia.

Przykładowo, DOS zainstalowany na dysku podzielonym na partycje i sformatowanym w trybie LBA może mieć kłopoty z uruchomieniem przy innym trybie tłumaczenia adresów niż LBA. Niektóre BIOSy przyjmują nieco różne sposoby tłumaczenia adresów przy teoretycznie tej samej opcji. Tak więc pewność działania systemu występuje tylko na komputerze w którym dysk został sformatowany przy stałym ustawieniu trybu tłumaczenia w BIOS.
    MarekPPN
    Level 35  
    Nie miałem okazji zobaczyć DOS-a na dysku SATA.
    Wszystko z czym się spotykałem było na dyskach ATA.
    Zastosuj ATA - będziesz miał pewność że działa.
    snozer
    Level 17  
    Dobra spróbuje z na twardo ustawionym trybem LBA ,wywalę partycję i jeszcze raz założę i sformatuję. Dam znać o rezultatach. :idea:
    forsoft
    Level 21  
    Do podziału na partycje, najlepiej będzie użyć programu FDISK z konkretnej wersjii DOSa. W tablicy partycji zostanie umieszczony właściwy program ładujący system. W przeciwnym przypadku konieczne może być uruchomienie FDISK /mbr, co spowoduje umieszczenie właściwego kodu w tablicy partycji.
    snozer
    Level 17  
    ok

Jak wrócę wieczorem to powalczę

Przypomniała mi się jeszcze jedna ciekawostka. Wszystkie dyski które nie chciały mi wstawać na fat16 były jedno talerzowe
    snozer
    Level 17  
    :D Wielce dziękuje za pomoc !
    Okazało się że wystarczyło ustawić dysk na tryb Large i ustawić wszystko od nowa czyli partycję , format i system.
    Potem sobie uświadomiłem że na 386 też trzeba było ustawić tryb pracy dysku by wszystko działało poprawnie.
    Musze dodać że dodatkowo dorzuciłem XP na NTSF na drugiej partycji i wszystko śmiga bez problemu. Pięknie uruchamia się menu wyboru systemów i wszystko jest w porządku .
    Jeszcze raz wielce dziękuję za pomoc :D