Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami za pomocą LogoSoft

07 Mar 2008 15:59 3978 8
  • Level 10  
    Witam wszystkich. Pisze program w LogoSoft który steruje roletami domowymi. Poniewaz zaczynam nauke PLC nie jestem bardzo wtajemniczony w ww. temat. program pisze w jezyku FB- czyli braek logicznych. Załozyłem iz: I1- przycisk kontaktowy otwórz, I2- przycisk zamknij, I3- czujnik wiatru, I4-czujka włamania, I5-wył. krancowy rolety zamknietej, I6-wyłacznik krancowy rolety otwartej. Odpowiednio wyjscia to Q1-rolta otwarta, Q2-rleta zamknieta, Q3-otwieranie rolety, Q4-zamykanie rolety. Wyznaczyłem stany logiczne za pomocą tablic Karnought'a dokjonałem minimalizacji itp. Problem polega na tym, iz w mym programie roleta jest zamykana/ otwierana całkowicie. nie ma mozliwosci otworzenia/zamkniecia czesciowego. Jak to zrealizowac. Wiem ze w praktyce długosc przytrzymania przysku moze np. decydowac czy roleta ma sie całkowicie otwierac czy tylko czesciowo. W moim przypadku program ma byc czysto symulacyjny i nie bedie wdrazany w praktyczne przykłady. Ale nie wiem jak zrealizowac to zamykanie?? Próbowałem za pomoca timerów ale rózniez nie zdało egzaminów. Z góry dziekuje za pomoc.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 13  
    Witam, nie wiem jak wyglada logika programu. Ale pewnie jest wszystko dobrze! Sproboj zasymulowac w inny sposob przyciski (wejscia) I1 i I2. Ustaw na MOMENTARY PUSHBUTTON (kliknij na np I1 i przejc do menu SIMULATION). W tym przypadku logika bedzie "pracowała" jedynie w momencie nacisniecia danego przycisku. Jednakze jezli uzyles w swojej logice ukladow z pamiecia to moze nie przyniesc spodziewanego rezulatatu.
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    No rzeczywiście pomogło to rozwiązanie i spełnia ono swe załozenia. Jednak teraz pojawił sie problem tego jak długo mam trzymac wcisniety przycisk aby roleta sie nie zwinęła lub tez spadla. teoretycznie mam wyłaczniki krancowe, które jednak nie spełniaja w tym momenie swej roli. Mozna by było w jakis sposób ustawic czas iz po np. kilku sekundach trzymania przysku "zamknij rolete", po którym byłaby ona zamkieta przycisk przestał dzialac? W symulacji objawilo sie by to zgaszeniem zarówki. Hmm hoc wolałbym jednak krancówki wykorzystac.
  • Level 13  
    Witam, tak jak w poprzednim poscie wspominalem o braku wiedzy na temat twoj logiki. Ale moze sproboj tak: Umiesc bramke AND. Na wejscie podaj I1 wraz z wylacznikiem krancowym I5 - ale tutaj poprzez NOT (zanegowane wejscie). Tak samo mozesz zrobic dla I2 i I6.
    Powinno dzialac. Chyba ze chcesz jakies ustawienia czasowe.
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    Nadal borykam sie z tym problemem. Przedstwiam tabele prawdy dla moich wejśc i wyjsc ukałdu:
    http://www6.zippyshare.com/v/86317508/file.html
    http://www6.zippyshare.com/v/58510746/file.html
    Tutaj jest zamodelowany układ za pomocą jezyka FBD:
    http://www6.zippyshare.com/v/4900628/file.html
    Problem w tym by moc sygnalizowac czesciowe otwarcie rolety (moze migajaca zarówka), a po okreslonym czasie (kiedy np kracnówka sie zalacza, lub układ czasowy) aby sygnalizowane było zamkniecieotwacie rolety.
  • Level 13  
    Witam, nie za bardzo rozumiem o co Tobie chodzi. Ile ma byc tych sygnalizatorow? Jezeli jeden mowiacy o otwartej rolecie (nie wazne czy w polowie czy calkowicie) to wystarczy z wylacznika krancowego (ktory usawiasz jako Push Button) wyprowadzic bezposrednio na wyjscie (poprzez NOT) - zalezy czy krancowke masz podlaczona jako NO czy NC na wyjscie sterownika i tam zamontowac sygnalizator. Pozdrawiam
  • Level 10  
    Dobrze ale twoje rozwiązanie polega na tym iż zadziałanie wyłącznika krancowego polega na wsisnieciu push buttona i to my decydujemy kiedy roleta sie zamkneła, tak? Chodzi mi bardziej o automatyczne zadziałanie krancówki. Np kiedy roleta sie otwiera miga zarówka otwierania, natomiast po okreslonym czasie zaróka sygnalizująca otwieranie gasnie i zapala sie zarówka sygnalizująca o otwarciu rolety. po przemysleniach doszedlem do takiego rozwiaznai:
    http://www6.zippyshare.com/v/15067130/file.html
    Czy dwa wyłaacziki krancowe sa potrzebne, czy starczy tylko jeden? Bo juz zwatpiłem naprawde.
    cesario patrzyłes na ten moj przykład sterownia czy to ma wogóle jakis sen? Chce zrobic sterowanie w "inteligentnym domu" w LOGO!Soft, mam juz sygnalizacje alarmowa i rolete, chce zrobic jeszcze brame i oswietlenie lub ogrzewanie. Czy masz jakis pomysł na to lub jakies przykłady? Dziekuje za twe pomocne rady i pozdrawiam!
  • Level 13  
    Witam, Momentary Push Button (MPB) nie ma nic wspolnego z przyciskiem w sensie fizycznym. W twoim przypadku definiuje on rodzaj wejscia do ktorego dolaczasz krancowke! MPB jak pewnie zauwazyles jest aktywny tzn jest stan wysoki/niski w momencie pojawienia sie na wejsciu stanu wysokiego/niskiego. (inaczej mowiac przycisnieciu przycisku). Co do pozsoatlych elementow inteligentnego domu to tutaj sterowniki nie tylko Logo! oferuje wiele mozliwosci. W tym przypadku ogrniczeniem mozga byc fundusze badz tez wlasny zasob pomyslow. Jest wiele rozwiazan i wiele mozliwosci. Mozna pisac ipisac. Najlepiej bedzie jezli cos sam zaproponujesz a na forum postaramy sie to rozwiazac. W przciwnym przypadku beda to pomysly tzw do szyflady choc i one czegos ucza.
    pozdrawiam
  • Level 10  
    Rozumiem na czym polega zastasowanie MBP. I wiem ze w symulacji "jest" on krancówka która w rzeczywistym ukladzie zalączy sie sama. A co z tymi krancowkami w rolecie powinna byc jedna, czy dwie sygnalizujace otwarcie i zamkniecie rolety? Sorki za moje trywialne pytania i moze troche glupie pytania ale zazynam sie bawic w plc. Wszystkie układy maja miec tylko charakter dydaktyczny, przydadza mi sie na uczelni. w tej pracuje nad sterowniem brama, z czujnikiem zmierzchowym i włączaniem oswietlenia na wjezdzie kiedy brama otwarta i wieczór. Jak cos tam wykombinuje to wrzuce tutaj pokazac. Pozdrawiam

No to cos wymyslilem:) Wejsciami sa I1 - otworz brame, I2 zamknij brame, I3 wykrycie przeszkody, I4-czujka zmierzchu. Wyjscia to kolejno: Q1-sygnalizator otw.bramy, Q2-sygnal. zam. bramy(chodzi tu o sygnalizator swietlny ktory informuje iz brama sie zamyka/otwiera), Q3-brama otwarta, Q4-brama zamknieta,Q5 zatrzymanie bramy, Q6oswietlenie wjazdu. Układ ktory stworzylem wyglada nastepująco:
    http://www6.zippyshare.com/v/13786708/file.html
    Teraz tak. Uklad ma jak zwykle wady. Pierwsza to jak zrobic,aby migajacy sygnalizator zamykania/otwierania był jeden (jedno wyjscie Q)- obecnie mam dwa: osobny do zamykania i osobny do otwierania.
    Drugi problem to po np. przycisnieciu przycisku zamnknij brame, kiedy ona sie zamknie, kolejne przycisniecie zamknij powoduje znów zamykanie (brama jest juz zamknieta). chce aby w takiej sytuacji nie bylo reakcji ze strony układu (swiecila lampka zamkniete).