Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilnie potrzebny projekt zegarka.

bobsterr 13 Mar 2008 18:32 1535 4
  • #1 13 Mar 2008 18:32
    bobsterr
    Poziom 10  

Witam

Jestem początkujący w programowaniu mikrokontrolerów.
    pilnie potzebuję pomocy w napisaniu programu.
    Główne założenia projektu to zegar wyświetlany na wyświetlaczu lcd z możliwością ustawiania go za pomocą pilota.

Zapewne ten projekt dla niektórych forumowiczów jest banalny. jednak dla mnie to nie takie proste.
    Znam podstawy programowania i ogólnie to robię to od niedawna.
    Muszę zrobić ten pojekt na zaliczenie w szkole.

Jeżeli chodzi o projekt płytki i jej wykonanie to już mam to za sobą, było to w sumie najłatwiejsze. Myślę, że to co stworzyłem będzie odpowiednie do mojego projektu. Schemat ideowy i zdjęcia zamieszczam w załącznku.

Jeżeli chodzi o program to tu mam duże problemy.
    Cały program widzę jako trzy główne podprogramy.
    -wyświetlanie czasu na wyświetlaczu
    -ustawianie zegara za pomocą pilota
    -oraz odliczanie samego czasu z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wykonanie dwóch poprzednich podprogramów.

Najtrudniejsze w tym projekcie jest to że nie mogę użyć zewnętrznego zegara czasu rzeczywistego.

Użyłem rezonatora kwarcowego 12MHz

Płytka została uruchomiona, wyświetlam dowolny tekst na wyświetlaczu.
    Chciałbym wykorzystać do ustawiania pilota z kodowaniem RC5. Do odbierania sygnału uzyłem scalonego odbiornika podczerwieni.

Proszę o pomoć w napisaniu programu.

0 4
  • #2 13 Mar 2008 22:08
    dawid512
    Poziom 32  

Prosto, szybko, latwo a wiec BASCOM AVR. Najprostszy zegar mozesz wykonac przez podlaczenie kwarcu zegarkowego 32,768 kHz do TOSC1 i 2.
    Program jest banalny i jest on w samplach Bascoma. Date i godzine ustawiasz wpisujac okreslona liczbe do okreslonych z gory zmiennych i wyswietlasz na LCD. Do tego dokladasz odbiornik podczerwieni i calosc masz gotowa w kilka chwil i obslugujesz zwyklym pilotem rtv nadajacym w rc5.

Tu masz kod do zegarka:

Code:

$regfile = "m32def.dat"
    $crystal = 8000000

Enable Interrupts

Config Date = Mdy , Separator = /                         

Config Clock = Soft                                         '

Date$ = "11/11/05"

Time$ = "23:59:50"

Do
    locate 1, 1
    Lcd Time$

Loop

W razie czego pytaj :)

Pozdrawiam Dawid.

0
  • #3 13 Mar 2008 22:18
    bobsterr
    Poziom 10  

Czyli proponujesz napisać ten program w Bascomie??
    Czy będzie on działał na mojej płytce, która jest już wykonana. Mam na niej zainstlowany AT89C2051. Schemat ideowy jest w załączniku.
    Napisz do których wejść tego mikrokontrolera dołączyć ten kwarc.

Na początku zakładałem pisanie tego programu w Asemblerze ale w sumie to nie ma znaczenia.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Mar 2008 22:52
    dawid512
    Poziom 32  

Napisałeś:

Cytat:
    Jestem początkujący w programowaniu mikrokontrolerów.

Jeśli jest tak jak napisałeś to daj sobie spokoj narazie z Asemblerem bo to wyzsza szkola jazdy.

0
  • #5 13 Mar 2008 23:53
    nsvinc
    Poziom 35  

jak masz 89c2051 to nie bascom avr tylko bascom 8051..:D Poza tym: z tego co wiem bascom 8051 MUSI mieć wejscie kodu rc5 na pinie przerwania zewnetrznego, czyli DO z odbiornika IR podłącz pod INT0...
    Na twoim miejscu nie pchałbym sie w x51 bo w wiekszosci wymagaja specjalnych programatorów, a AVRy sa ISP więc 3/4 roboty w postaci przenoszenia procesora z jednej podstawki w drugą odpada :)

0