Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt: Zegar Teleexpressu /AT89C2051/

Mariuszek15 12 Sie 2007 10:47 56421 92
  • Projekt: Zegar Teleexpressu /AT89C2051/

Mam do zaprezentowania zegar teleexpressu na wyświetlaczu LED i 120 diod LED. Jest to modernizacja zestawu AVT-1252. Układ został wyposażony w dodatkowe 60 diod LED (płaskie). Całym sercem całego zegara jest uC AT89C2051. Ustawienie czasu odbywa się za pomocą 2 przycisków. Wygląd i działanie naszego sekundnika wzorowane są na zegarze wyświetlanym na ekranie odbiornika TV podczas emisji Teleekspressu, znanego chyba każdemu programu informacyjnego TVP1.

Więcej fotek na mojej stronie WWW: www.mariuszelektro.elektroda.eu/zegar.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Mariuszek15 napisał 923 postów o ocenie 41, pomógł 16 razy. Jest z nami od 2005 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Zasilanie 5V DC
    Pobór prądu 600mA przy pełnym wysterowaniu diod i wyświetlaczu LED.

Tranfo:
    Napięcie: 15V DC
    Prąd: 2A
    Filtr C: 4400uF
    ciapciok
    Poziom 20  
    Zastosowałes jakiś układ RTC w tym zegarze ? Możesz wydrukować do PDFa wzór PCB i schemat ?

Pozdrawiam
    cmik
    Poziom 11  
    witam bardzo ladne wykonanie a mozna by podac jakis koszt wykonania tego?
    max391
    Poziom 12  
    Witam może się czepiam ale ten zasilacz jest olbrzymi.
    Moim skromnym zdaniem można by go zasilać z jakiegoś ładnego zasilacza wtyczkowego ale to tylko taka moja mała sugestia poza tym zegarek ładny 8/10
    pidpawel
    Poziom 26  
    No tak efekt bardzo ładny i jeszcze tylko obudowa ładna i będzie super. Jedno co mi się nie podoba to zasilanie... jak za bardzo dociśniesz do obudowy płytkę to osłona kabla od zasilania może się trochę nadwyrężyć :( I to samo co poprzednik: za duży zasilacz... wtyczkowy?? - bardzo dobry pomysł!
    daroslav15
    Poziom 15  
    kilka moich pytań do konstruktora:
    1.jakich rozmiarów jest płytka, robiona chyba na zamówienie, ciężko byłoby takie co zrobić termotransferem
    2.jakie poniosłeś koszta w związku z budową tego zegara?
    3. czy możesz zamieścić kilka zdjęć jak się całość prezentuje po zmroku?
    pozdr daroslav15
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Bardziej wzorowałem się na tym projekcie:)
    http://www.zpcir.ict.pwr.wroc.pl/~jarekp/proj/clck/index.html

Zasilacz jest tym czasowy. Zegar będzie zasilany z czegoś innego:)

daroslav15 Płytka była robiona własnoręcznie. Zdjęcia znajdziesz na mojej stronie WWW jest ich więcej i prezentują jak działa układ.

Kosztorys zrobię później:)Pozdrawiam
    kchmielu
    Poziom 13  
    Swietny zegar!!
    Gratulacje :)

Mozesz wrzucic wzor PCB, schemat i wsad do procesora po Twoich modyfikacjach ??

Pozdrawiam
    lelekx
    Poziom 29  
    Wszystko bardzo ładnie, tylko stwierdzenie "Całym serem całego zegara jest uC AT89C2051 z rodziny AVR." jest fałszywe.
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak "byk" w dokumentacji do której raczyłeś zamieścić link na Swojej stronie:
    "Compatible with MCS®-51Products"
    Więc to nie AVR.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Tak tak przyznaje racjię pomyliłem się;) Pomyliło mi sę ponieważ robie teraz układ na AVR-że :) Przeanalizowałem cały text i jest już ok!
    kchmielu
    Poziom 13  
    Masz blad w opisie :P "Calym serem calego zegara..."

Widze, ze juz poprawione :)

Jak bedziesz mogl to wrzuc PCB na forum :)
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    lelekx kchmielu Dziekuję za pomoc w poprawce textu:)!!

PCB można znaleść bez problemu na necie. Układ był też prezentowany w EDW EP.
    wilus14
    Poziom 17  
    Witam czy ten zegar ma funkcję budzika??
    mrc12
    Poziom 21  
    Mariuszek15 napisał:
    lelekx kchmielu Dziekuję za pomoc w poprawce textu:)!!

PCB można znaleść bez problemu na necie. Układ był też prezentowany w EDW EP.

Ja jakoś nie mogę znaleść PCB. Skoro kolega nie ma PCB to jak koledze udało się zrobić takie ładne ścieżki??

POzdrawiam
    kchmielu
    Poziom 13  
    wilus14 - Tak - zegar ma funkcje budzika. na zdjęciach widać głośniczek, no a w dokumentacji jest napisane, ze przyciski służą tez do ustawiania godziny alarmu :)

Ja tez nie mogę znaleźć PCB w sieci. Ponawiam wiec prośbę o zamieszczenie PCB na forum...
    krychast
    Poziom 20  
    daroslav15 napisał:
    kilka moich pytań do konstruktora:
    1.jakich rozmiarów jest płytka, robiona chyba na zamówienie, ciężko byłoby takie co zrobić termotransferem
    2.jakie poniosłeś koszta w związku z budową tego zegara?
    3. czy możesz zamieścić kilka zdjęć jak się całość prezentuje po zmroku?
    pozdr daroslav15

Ciężko termotransferem? Przecież płytka nie jest zbyt skomplikowana.Można robić naprawdę skomplikowane projekty.Daje 10/10 za efekt wizualny i sam pomysł.
    Miłosz16
    Poziom 15  
    Podoba mi się świetny pomysł sam miałem wykonać ten projekt, troche w mniejszej wersji (a jakie rozmiary ma twoja płytka pcb?) tylko niemialem czasu a tu prosze ktoś mnie wyprzedził
    daje 9,9/10
    (-0,1 za brak oszczedności te 2A.. ;p ale jak tymczasowe to dobrze)
    krychast
    Poziom 20  
    2 A? Przecież led jednak trochę ciągnie......................
    kchmielu
    Poziom 13  
    Miłosz16 - Plytka ma wymiary 20 x 20 cm.
    grumar1
    Poziom 12  
    Na Twoim miejscu przedni panel zrobiłbym z plexi, tak żeby było widać elementy na płytce. Mało roboty a efekt nie byłby zły.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Miłosz16 Układ mój nie pobiera 2A;) Jak mierzyłem prąd to przy pełnym wysterowaniu LED-ów i wyświetlacza LED prąd był dokładnie 510mA.

grumar1 Tak będzie jeszcze do tego robił obudowę z plexy. Myślę także nad zrobieniem automatycznego wyłączania sekundnika o ustalonej godzinie:), Ponieważ nie można spokojnie spać w nocy, bo tak jasno jest ;)

mrrudzin Kolor wyświetlacza i sekundnika to kwestia gustu:)

Z dużego zasilacza przerzuciłem się na wtyczkowy jednak. Parametry 4,5V 600mA.
    mrc12
    Poziom 21  
    A co z tym PCB jak tak łatwo znaleść w sieci to niech kolega znajdzie :-) :-) :-)

POzdrawiam