Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pcf8574 i atmel - podłączenie enlodera

14 Mar 2008 08:46 804 3
 • Poziom 17  
  Witam i proszę o poradę.
  Chodzi o podłączenie ekspandera do megi, tak żeby można było odłączać bez uszkodzeń układzik od procesora.
  PCF śą na różnych kartach które jest potrzeba podmieniać w czasie pracy.
  Wszystko jest dobrze dopóki wymieniam kartu bez zasilania.
  Jak wyciągam w czasie pracy lecą porty na procesorze.
  Linie mam podpięte przez 4K7 przy ekspanderach do zasilania.
  Jak to profesjonalnie zrobić bo nie chcę stracić kolejnego procka?

 • Poziom 26  
  Od samego odłączenia pinów SDA i SCL fizycznie uszkadza ci się mikroprocesor? Dziwne, aż tak wrażliwe? Rozwiązań może być kilka - jakiś bufor w postaci układu scalonego (porty nie powinny być narażone na podanie sygnału o poziomie większym niż napięcie zasilania, bufor zadba właśnie o to, trzeba znaleźć taki, który toleruje bez szkody dla siebie napięca większe od napięcia zasilania), dioda zenera podłączona do masy albo rozwiązanie oparte o wzór taki, jak w USB - tylko że na odwrót (tam we wtyczce są dłuższe piny od zasilania a krótsze od danych, dzięki czemu podczas wkładania najpierw komputer dowiaduje się o podłączeniu, a podczas wyciągania urządzenie ma czas na wykrycie momentu odłączania (przerwanie komunikacji z komputerem) i jeszcze przez chwilę jest zasilane z dłuższych pinów zasilających, więc może np. zapisać jakieś dane.
 • Poziom 17  
  Z specjalną wtyczką odpada bo to jest kilkunastopinowa listwa i już nic nie zmienię.
  Płytki zasilane są 24V i mają zasilaczyki na 5V więc podejrzewam, że jakiś pik powstaje kiedy masa jeszcze nie styka.
  Zastanawiam się czy jakaś zenerka by rozwiązała sprawę?
 • Poziom 21  
  Jeśli masz dostęp do oscyloskopu to warto podejrzeć co się dzieje na liniach SCL oraz SDA podczas podłączania oraz odłączania płytek. Jeśli nie, to zenerki nie zaszkodzą, tylko pamiętaj, że dioda zenera to dodatkowa pojemność. Może być konieczne zmniejszenie rezystorów podciągających.
  Chociaż jeśli piszesz, że to się dzieje podczas wyciągania, to szczerze mówiąc, nic mi do głowy nie przychodzi. Musi być jakiś błąd konstrukcyjny, bo rozłączanie nie powinno generować żadnych impulsów, chyba że coś z zasilaczem jest nie tak.
  Co do wtyczki, to możesz przyciąć piny zasilania, żeby jako pierwsze traciły kontakt z gniazdem. Tylko musisz uważać żeby nie skrócić ich tak, że w ogóle przestaną stykać.