Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hydrofor asgatec- spadek ciśnienia co może być przyczyną

morzedzungli 20 Mar 2008 18:27 20212 18
 • #1
  morzedzungli
  Level 14  
  Witam wszystkich!

  Kupiłem na aukcji hydrofor asgatec dziś podłączyłem i wszystko ładnie działa lecz co 3 do 4 minut włącza się aby podnieść ciśnienie zmieniłem nawet zawór zwrotny i nadal to samo. Myślę że spadek ciśnienia może być w zbiorniku tylko nie wiem jak to sprawdzić i czy te zbiorniki są przeponowe. Proszę o pomoc jakie macie pomysły. Hydrofor nie jest podłączony do instalacji więc nieszczelne krany odpadają wszystkie złączki i zawór czerpalny jest szczelny.


  Za każdą pomoc dziękuję
 • #2
  ekaand
  Level 22  
  Sprawdź manometrem samochodowym ciśnienie powietrza w zbiorniku.Z tyłu hydroforu powinien być zaworek(taki jak wentyl od samochodu).Sprawdza się na zerowym ciśnieniu wody.
 • #3
  grzegorzkasownik
  Level 13  
  jeżeli jest to hydroforek zespolony z pompą to nie ma tam membrany,a jedyną drogą spadku ciśnienia jest zawór zwrotny.pozdrawiam
 • #4
  harlejowiec
  Level 25  
  Aby sprawdzić czy to zawór zwrotny proponowałbym w miejsce jego zamontować zwykły zawór. Po nabiciu ciśnienia zamknąć go i obserwować co się dzieje, jak się włączy to znaczy że nie wina zaworu.
 • #5
  grzegorzkasownik
  Level 13  
  harlejowiec ma rację to najprostrzy sposób.innej możliwości nie ma jeżeli nie widac wyciekow na zewnątrz.pozdrawiam::D
 • #6
  morzedzungli
  Level 14  
  Dzięki za pomysły:)
  Skrócę dzisiaj przewód ssący i napełnię hydrfor z wiadra zamknę zawór i zobaczymy:) myslałem jeszcze nad przewodem PE wchodzi na głębokoćś 5m w studnię i nie widać czy przepuszcza. Nie ma tutaj wielu przyczyn a najmniej prawdopodobna usterka może okazać się przyczyną nieszczelności:)

  Karol
 • #7
  mczapski
  Level 39  
  Prochu nie wynajdę, ale sugeruję na wszelki wypadek zamontowanie zaworu jednokierunkowego przy pompie. Pogorszy to warunki zasysania, lecz wyeliminuje nieszczelności linii. Zawór w studni ma prawo ulec zanieczyszczeniu i drobne nieszczelności będą powodowały spadek ciśnienia. A przy tak małym zbiorniku ubytek 1 l jest zauważalny. I jeszcze jeden aspekt. Otóż podczas ssania przekrój przewodu PE w wyniku ciśnienia zewnętrznego ulega niewielkiemu zmniejszeniu. Z chwilą wyłączenie pompy przekrój przewodu PE ulega zwiększeniu w wyniku oddziaływania ciśnienia wewnątrz zbiornika. Na długim przewodzie i małej pojemności zbiornika mogą to być różnice powodujące takie zjawisko. O ile pamiętam prawo Pascala mówi, że ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach więc nie ma różnicy gdzie dokonujesz pomiaru (aby w zbiorniku).
 • #8
  morzedzungli
  Level 14  
  Zawór zwrotny jest ze smokiem, a przewód PE ma dosyć grubą ściankę więc myślę że to jest mało prawdopodobne ale teoretycznie ma wpływ:) upuszczenie litra wody powoduje włączenie hydroforku i tu się zgodzę. Mały zbiornik = częste włączanie ale za 120 zł. to i tak się opłaca.

  zastosowałem taki zawór
  http://www.valvex.pl/pl/php/ar_produkty_ser.php?kid1=1&id=80#zdj

  Tylko nie wiem jakie są parametry i do jakiego ciśnienia trzyma albo jakie musi być minimalne ciśnienie.

  Ciśnienie ustawiłem na 2,5 bara

  Karol
 • #9
  morzedzungli
  Level 14  
  Ustaliłem przyczynę:) porysowana uszczelka na łączeniu rury PE z zaworem zwrotnym, wymieniłem złączkę i wszystko gra przedtem tego nie widziałem bo była poniżej lustra wody. Jednak mój zbiornik jest przeponowy pod zaślepką schowany jest zawór wentylkowy ciśnienia nie sprawdzałem ponieważ wszystko już działa poprawnie.

  Dziękuję za za podpowiedzi.

  Karol
 • #10
  jodabanan
  Level 10  
  Mam na działce hydrofor Asgatec z membraną. W tym roku zauważyłem, że co 10 minut uruchamia się samoczynnie mimo iż nie ma żadnych odbiorów wody. Myślałem, że sam przecieka ale nie ma żadnych wycieków!.
  Przed hydroforem jest filtr do wody i zauważyłem że gdy go zakręcę problemu nie ma. Co może być przyczyną? Oczywiście w studni jest zawór zwrotny a w tamtym roku wszystko działało.
 • #11
  morzedzungli
  Level 14  
  Przeczyść zawór zwrotny, pewnie dostało się ziarenko piasku pod uszczelkę i stąd spadek ciśnienia.
 • #12
  jodabanan
  Level 10  
  Zauważyłem że to nie chyba zawór zwrotny, gdyż jak zamknę zawór przed hydroforem (obok filtra) to woda nie schodzi.
 • #13
  morzedzungli
  Level 14  
  No jak zamkniesz przed hydroforem to jak ma zejść z hydroforu? woda gdzieś ucieka, może instalacja za hydroforem?
 • #14
  jodabanan
  Level 10  
  Pisząc przed hydroforem mam na myśli odcinek z studni do hydroforu wraz z zaworem zwrotnym. Zamykając przed hydroforem mam nadzieje, że wtedy mogę sprawdzić czy zawór zwrotny jest OK. Co do instalacji to nie widzę wycieków.
  Dołączyłem schemat instalacji.

  Hydrofor asgatec- spadek ciśnienia co może być przyczyną
 • #15
  morzedzungli
  Level 14  
  Rozwiązałeś już zagadkę uchodzącej wody:) skoro zamknąłeś zawór przed hydroforem i woda nie uciekła to nieszczelność jest na odcinku od zaworu do studni.
 • #16
  jodabanan
  Level 10  
  Przepraszam ale nie rozumie. Jeżeli zamknąłem zawór przed hydroforem i woda nie wyciekła to znaczy że jest ten odcinek nieszczelny?
  A co by było wtedy gdyby mi woda zeszła?
 • #17
  morzedzungli
  Level 14  
  Wtedy były wiadome, że woda ucieka z hydroforu lub z instalacji za niem. Przecież to tak prosto zrozumieć.

  Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
 • #18
  jodabanan
  Level 10  
  Teraz staje się to dla mnie logiczne. Stąd wniosek, że instalacja za hydroforem jest szczelna. To dlaczego jak zwolnię zawór za filtrem woda jest w przewodzie z studni? Stwierdzam to po tym, że hydrofor się nie załącza od razu tylko po paru minutach?
 • #19
  morzedzungli
  Level 14  
  A przed odkręceniem nie ma jej wogóle? Jeśłi nie ma to naleci z hydroforu są tam 2-3 l albo druga możliwość, że woda ucieka tylko pod ciśnieniem i jeśli ciśnienie w przewodzie wyrówna się z atmosferycznym to reszta zostaje. Ty odkręcasz zawór, ciśnienie wzrasta i woda znów ucieka, po chwili włącza się pompa bo jest spadek ciśnienia.