Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka EUROTECH EW1250 - problem z wirowaniem.

twardyboro 29 Mar 2008 22:17 2936 13
  • #1 29 Mar 2008 22:17
    twardyboro
    Poziom 15  

Witam.

Walczyłem ostatnio z w/w pralką. Stała ona nieużywana przz około 3 lata - została odstawiona dlategoze wylewała wode odrazu po tym jak ją pobrała. Z tym sobie już poradziłem - brudny wąż hydrostatu - sam hydrostat też jest jakiś trefny bo ktoś kręcił wkrętami do regulacji ale na oko go wyregulowałem. Wymieniłem też łożyskowanie bębna i blokadę drzwi bo robła zwarcie. Nie zajmuję się na codzień remontami sprzętu AGD ale myslę że z pomocą kolegów uda się to ustrojstwo do zycia przywrócić

No ale przejdźmy dosedna sprawy - cały cykl prania odbywa się prawidłowo, płukanie też. Problem pojawia się przy wirowaniu - bęben kręci się szybciej niz przy praniu - wsad rozkłada się w miarę równo na obwodzie bębna po czym zatrzymuje się, zmienia kierunek obrotów i znów wsad się rozkłada po obwodzie. Powtarza ten cykl parę razy po czym wchodzi na wysokie obroty na kilka-kilkanaście sekund i zwalnia a potem powtarza wspomniany wyżej cykl, czasami zdarzy jej się znów wejść na wysokie obroty na kilkanascie sekund. Właścicielka pralki twierdzi że do czasu odstawienia na bok wirowała prawidłowo.
    Co koledzy radzą?

Pozdrawiam.

0 13
  • #2 29 Mar 2008 22:24
    asdasd11
    Poziom 22  

Wodę spuszcza do końca? Czy na pusto wiruje prawidłowo?

0
  • #3 29 Mar 2008 22:32
    nares
    Specjalista AGD

Może to wina tego "przeregulowanego" hydrostatu.

0
  • #4 29 Mar 2008 22:34
    twardyboro
    Poziom 15  

Witam.

Wodę spuszcza do końca - kiedy woda w bębnie się kończy słychać styki hyrdostatu, węże spustu i wody filtr byly czyszczone, pompka w czasie wirowania pracuje caly czas. Na pusto zachowuje się podobnie. Nawet jeśli w bębnie jest sporo ciuchów to silnik ładnie wchodzi na obroty co by mogło znaczyć że silnik jest OK (chociaż nie sprawdzałem silnika przez zasilanie z zewnątrz) a zaraz potem jakby tracił zasilanie - nie hamuje tylko zwalnia łagodnie.

Pozdrawiam.

0
  • #5 30 Mar 2008 18:02
    colcolcol
    Poziom 25  

U mnie pomogła dopiero wymiana sterownika, efekt był identyczny jak u Ciebie z tym, że wystąpił po zwarciu do masy silnika. Po reanimacji działały tylko wolne obroty.

0
  • #6 30 Mar 2008 20:55
    twardyboro
    Poziom 15  

nares napisał:
    Może to wina tego "przeregulowanego" hydrostatu.

Nie sądzę aby hydrostat był problemem - jedna sekcja odpowiada za poziom wody w pralce a druga załącza pompkę w przypadku przepełnienia pralki - na początku efekt był taki że jak tylko nabrała wody to wypompowywała ją odrazu i tak wkółko. Hydrostatem kręcił ktoś przedemną - sądzę że serwisant który naprawiał ją kilka lat temu - z tego co sie dowiedziałem nie jest oryginalny.

Pogrzebę jeszcze coś - może uda się uruchomić - a jak nie to wymienię moduł.

Pozdrawiam.

0
  • #7 30 Mar 2008 21:07
    nares
    Specjalista AGD

twardyboro napisał:
    Nie sądzę aby hydrostat był problemem - jedna sekcja odpowiada za poziom wody w pralce a druga załącza pompkę w przypadku przepełnienia pralki

Hmmm....czyli że ja się mylę? Chyba większość porad na forum AGD, dotycząca tematu p.t. " pralka nie wiruje" jest błędna, bo na pierwszym miejscu stawia sprawdzenie układu hydrostatu, a rzeczony hydrostat należy do tego towarzystwa.

0
  • #8 30 Mar 2008 21:24
    twardyboro
    Poziom 15  

Kolego Nares - nie podważam w żaden sposób kolegi wiedzy bo w temacie pralek jest ona niewątpliwie większa niż moja.

W przedmiotowej pralce hydrostat działa następująco - pralka pobiera wodę i w pewnym momencie sychać kliknięcie styków hydrostatu - w tym momencie pralka caczyna wykonywać ruchy rewersyjne i jednocześnie nadal pobiera wodę po czym zamyka elektrozawór z opóźnieniem.(jeśli wciśnięty jest przycisk 1/2 wody to elektrozawór zamyka się równocześnie z zadziałaniem hydrostatu. Po wykonaniu programu pralka wypompowuje wodę i kiedy praktycznie niewiele jej zostaje znow słychać kliknięcie hydrostatu i po chwili z węża przestaje lecieć woda (pompka nadal pracuje) - druga sekcja jak napisałem załącza pompkę w przypadku przepełnienia pralki.

Jeśli w tym przypadku hydrostat nie działa prawidłowo to proszę kolegę o wskazanie w czym jest błąd - na mój rozum działa to logicznie ale może jest tu jakiś myk którego ja nie znam.

Pozdrawiam.

-1
  • #9 30 Mar 2008 21:38
    nares
    Specjalista AGD

Z Twojego pierwszego postu wynikało, że przed odstawieniem pralki i kombinacją z hydrostatem, pralka wirowała....ale z kolei pierwszy objaw, czyli pobieranie i wypuszczanie wody, mógł być objawem innego rodzaju uszkodzenia, nie związanego z hydrostatem. Sprawa wygląda mało ciekawie....
    Na jakim module to pracuje - DMPDC czy jakiś DMPU?

0
  • #10 31 Mar 2008 02:49
    twardyboro
    Poziom 15  

Dowiedzialem się że pralka przed odstawieniem miała jeszcze wczesniej ten problem z pobieraniem i wypuszczaniem wody - i wtedy wymieniony był hydrostat - jakis czas potem działała prawidłowo a potem zaczeło się znów wypuszczanie i pralka poszła w odstawke. Z tego co wiem to nie był czyszczony wężyk hydrostatu bo ja z niego przedwczoraj sporo błota wyciągnąłem - po przeczyszczeniu wężyka i regulacji hydrostatu (podejrzewam że przy pierwszej awarii hydrostat nie był wymieniony na nowy) pralka działa całkiem przyzwoicie tylko nie za bardzo wiruje.

Wchodzi na chwilę na wysokie obroty (czasami utrzymuje je przez chwile) i potem zwalnia powoli ruchem bezwładności tak jak by ktos wyłączył zasilanie.

wiadomośc z ostatniej chwili - przed całkowitym odstawieniem kiedy juz pralka wypuszczała wode była używana tylko do wirowania (1200obr./min)

Dodano po 4 [godziny] 59 [minuty]:

nares napisał:

Na jakim module to pracuje - DMPDC czy jakiś DMPU?

Moduł elektroniczny to DMPA 12 H7 (chyba DMPA bo ostatnia literka jest mało czytelna może t być również H lub R)

0
  • #12 31 Mar 2008 14:53
    twardyboro
    Poziom 15  

Dzięki Nares - przejrzałem już ten temat wcześniej i nie tylko ten. Od początku obawiam się że to elektonika - tylko nie bardzo mi to pasuje że się ten moduł zepsuł od stania.

Jak bede miał chwilę czasu to sprawdzę jeszcze tachoprądnice i przeglądne wszystko od początku. Jak nie zadziała to bede szukał modułu.

Pozdrawiam.

PS czy ten moduł może pasować do mojej pralki? http://www.allegro.pl/item325298452_modul_ardo_wd_1000.html
    Numer od spodu płytki się zgadza - ogólnie wygląda też tak samo jak mój

0
  • #13 31 Mar 2008 15:04
    colcolcol
    Poziom 25  

Jeżeli zepsuł się "od stania" spróbuj przelutować (nowe) elektrolity, z używanym różnie bywa...

0
  • #14 31 Mar 2008 15:07
    nares
    Specjalista AGD

twardyboro napisał:

PS czy ten moduł może pasować do mojej pralki? http://www.allegro.pl/item325298452_modul_ardo_wd_1000.html
    Numer od spodu płytki się zgadza - ogólnie wygląda też tak samo jak mój

Nie wiem - jeżeli nie dałem rady naprawić, zawsze kupowałem oryginał, po przypadku gdy "całkiem taki sam" zjarał mi się w rękach :cry:

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo