logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie głośniki i zwrotnice do obudów Unitra Tonsil? Propozycje i schematy

Nautilius1988 30 Mar 2008 15:28 3125 12
REKLAMA
  • #1 4973048
    Nautilius1988
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Witam , posiadam pudła po kolumnach Unitra Tonsil.

    Wymiary;

    Wysokość 78cm ( bez podstawek 72cm )

    Szerokość 30cm

    Długość 28cm

    Litraż to około 50 l

    Głośniki jakie znajdowały się w środku to :

    2x GD 20/20 15ohm
    GDM 12/60 8ohm
    GDW 9/15/6 8 ohm

    Chciałbym zrobić z tych pudeł jakiś pożytek..
    Ze względu na to ,że jest to obudowa zamknięta
    myślałem o włożeniu 2x GDN 20/40 tylko nie wiem ,
    czy 4 ohm równolegle czy 8 ohm ,
    czy w ogóle jest to dobry pomysł ?

    Prosiłbym o podanie jakiś dobrych przykładów co do
    głośników jak i zwrotnicy , obawiam się ze ta co była
    się nie sprawdzi. Najlepiej gdyby głośniki i zwrotnica
    sprawdzone i były by gotowe schematy ponieważ
    nie mam jak wykonać pomiarów...

    Przykłady prosiłbym na głośnikach TONSIL.
    Ewentualnie jakiejś dobrej firmy.
    Koszt jaki przewiduje to około 400/500zł

    Dodatkowo również chciałbym zerwać okleinę ,
    nałożyć fornir , a wokół głośników aluminiowe obręcze
    ( ten zabieg nie wchodzi w koszty) .

    Pozdrawiam , i z góry dziękuję za pomoc.
    Załączniki:
    • DSC00268.JPG (409.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 4973571
    rr6gakmp
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    2x GD20/20 - jak było w oryginale to 15 ohm ,czyli było połączenie szeregowe dwóch ósemek i teraz też kup dwa głośniki o zliżonej mocy ,po 8 ohm i połącz szeregowo,zwrotnice wykorzystaj z aktualnej obudowy.W warunkach amatorskich nie ma możliwości profesjonalnego obliczenia kolumny.
  • #3 4973623
    Nautilius1988
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Czy aby na pewno były łączone w szereg ? Wydaję mi się ze równolegle co z dwóch 15 dawałoby mniej wiecej 8 ohm.
  • REKLAMA
  • #4 4974049
    rr6gakmp
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    No nie ,masz wyrażnie podaną sumaryczną oporność dwóch głośników /8+8/
  • #5 4974648
    Nautilius1988
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Ale 15 ohm tyczy się tylko jednego przetwornika !! Na każdym z osobna jest po 15 ohm.
  • REKLAMA
  • #6 4975301
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 4975327
    Nautilius1988
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Konstrukcja dwu-drożna ? Tylko na GDN'ach 20/60/3,8 i GDWK 9 ? Hmmm. Który GDWK Tonsila bedzie lepszy od tego STX'a ? Gdzie znajdę schemat takiej zwrotnicy ? Dobór elementow wystarczy jak policze kalkulatorem ? Czy Qts tych 20stek nie jest zbyt wysoki ? Nie Lepiej 13tki przy BR ?
  • REKLAMA
  • #8 4997585
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #9 4999198
    Nautilius1988
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    Ciężko będzie ze względu na GD 20/20 15ohm - juz chyba ich nie produkują ...
  • #10 4999774
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #11 15904402
    pawlik118
    Poziom 34  
    Posty: 2423
    Pomógł: 202
    Ocena: 608
    Naprawiam właśnie takie kolumny - wiecie może jaki to model? I jak podłączyć głośniki?
  • #13 15909994
    pawlik118
    Poziom 34  
    Posty: 2423
    Pomógł: 202
    Ocena: 608
    dziękuję za podanie oznaczeń. Głośników nie potrzebuję, na szybko zregenerowałem co trzeba. Nie ma wymagań co do jakości, ma grać nie ważne jak.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru głośników i zwrotnic do obudów zamkniętych Unitra Tonsil o wymiarach około 50 litrów, pierwotnie wyposażonych w głośniki: 2x GD 20/20 (15 Ω), GDM 12/60 (8 Ω) oraz GDW 9/15/6 (8 Ω). Wskazano, że oryginalne GD 20/20 to dwa głośniki 8 Ω połączone szeregowo, co daje 15 Ω. Proponowano wymianę na głośniki GDN 20/60 jako przetworniki niskotonowe oraz GDWK 9 (nawet z firmy STX jako alternatywa), z zastosowaniem obudowy BR strojonej na około 45 Hz dla poprawy basu. Zwrotnicę sugerowano o podziale 1000/4000 Hz z nachyleniem 12 dB/oktawę. Dyskutowano o konstrukcji dwu-drożnej i doborze elementów zwrotnicy, z uwzględnieniem parametrów Qts głośników. Zalecano odbudowę kolumn według oryginału, jednak ze względu na brak produkcji niektórych modeli (np. GD 20/20 15 Ω) rozważano alternatywy. Podano także informacje o dostępności głośników GD 20/20/3 (Tonsil ZGC 60-8-670) na rynku zagranicznym, w tym wersji eksportowej ITC. Zwrotnice oryginalne mogą nie spełniać oczekiwań, dlatego poszukiwano gotowych schematów i sprawdzonych rozwiązań w budżecie około 400-500 zł. Dodatkowo poruszono kwestie estetyczne, takie jak wymiana okleiny na fornir i montaż aluminiowych obręczy wokół głośników.
REKLAMA