Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Unitra WS 432 - całkowicie milczy.

Szarlej 30 Mar 2008 19:12 2133 9
  • #1 30 Mar 2008 19:12
    Szarlej
    Poziom 12  

Dzisiaj kupiłem ww. wzmacniacz. Po podłączeniu do prądu słychać ciche buczenie transformatora i właściwie na tym działanie wzmacniacza się kończy. Milczy on zarówno na głośnikach jak i słuchawkach (słychać jedynie ciche trzaski gdy kręcę regulatorami barwy dźwięku) Wszystkie bezpieczniki jakie znalazłem wewnątrz sprawdziłem (spalony był tylko jeden na płytce, na której umieszczony jest diodowy wskaźnik wysterowania). Z tego co wiem panel przedni tego wzmacniacza powinien być podświetlony ale u mnie to również nie działa. Wskaźnik wysterowania czasem tylko mrugnie kiedy wcisnę przycisk power, poza tym również nie reaguje. W tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=ws+432&sid=3cd7aef0996ae3144b64389838c3cddd
    przeczytałem, że jeśli nie używa się korektora to te wyjścia należy zmostkować. Ja tego nie mostkowałem i tu rodzi się pytanie czy to może być przyczyną tego, że wzmacniacz nie wydaje z siebie żadnego dźwięku? Dodam jeszcze, że sprawdzając jego działanie podłączałem tylko jedną kolumnę pod każde z wejść. Ma jakieś znaczenie to czy podłącze jedną czy dwie kolumny na raz?

Mam nadzieję, że uda mi się z waszą pomocą wzmacniacz ożywić :)

Proszę przeczytać regulamin forum, szczególnie pkt. 11 i poprawić temat postu.
    19:09 30.03.2008
    Nie kasować wpisów moderacyjnych.
    [_P_]

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2008 19:35
    magik100
    Poziom 10  

zmostkój i będzie dobrze

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 30 Mar 2008 21:18
    dybas
    Poziom 37  

Zmostkowanie jest niezbędne, ponieważ dopiero wtedy tor fonii jest zamknięty. Rzecz jasna można podłączyć tylko jedną kolumnę. Obawiam się, że oprócz tego może coś jest uszkodzone. Proszę zmierzyć napięcia zasilania w kluczowych punktach układu według schematu. Dopiero wtedy będzie można coś więcej poradzić.

0
  • #4 30 Mar 2008 22:30
    Szarlej
    Poziom 12  

Po zmostkowaniu wzmacniacz się odezwał tzn. - wskaźnik wysterowania działa jak należy i dźwięk jest bardzo dobry ale na słuchawkach bo na kolumnie nic nie słychać. Nie chce mi się już go dzisiaj rozkręcać ale jutro zrobię pomiar napięć i podam wartości.

dybas,z tą jedną kolumną miałem na myśli, że wyjścia testowałem tylko jedną kolumną tj. podłączałem ją najpierw na prawy kanał A potem na lewy A itd. Nie podłączałem w tym samym czasie kolumn na prawy i lewy kanał.

0
  • #5 30 Mar 2008 23:49
    janusz27
    Poziom 30  

Jak działa na słuchawkach to znaczy, że wszystko jest ok. Podepnij kolumny pod zestaw A i załącz go na panelu - wciśnij przycisk, zestaw B ma być wyłączony - wyciśnięty.

0
  • #6 31 Mar 2008 17:48
    Szarlej
    Poziom 12  

Sprawdziłem dzisiaj i wzmacniacz gra na kolumnach. Wczoraj nie działał dla tego, że zaciski głośnikowe w nim nie łączyły a i po części dlatego, że na kablach od kolumn mam zrobione koncówki i musiałem robić prowizorkę, żeby je podłączyć do wzmacniacza. Mam jeszcze jedno pytanie: czy żeby zadziałały kolumny podłączone pod zaciski B muszę podłączyć 4 kolumny? Bo jak podłączałem dwie to nie działało.

0
  • #7 31 Mar 2008 22:11
    janusz27
    Poziom 30  

Kiedy chcesz żeby było samo B to wyciskasz A i wciskasz B.
    Możliwe kombinacje na danych załączeniach:
    sam zestaw A - kolumny po 8R
    sam zestaw B - kolumny po 8R
    zestaw A+B - kolumny po 4R lub po 8R

0
  • #8 31 Mar 2008 22:15
    Szarlej
    Poziom 12  

Podłączyłem dwie kolumny pod zaciski B i wcisnąłem:

przycisk B - nie zadziałało
    przyciski A i B - również nie zadziałało.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Kwi 2008 16:49
    janusz27
    Poziom 30  

Hmm dziwne. Żeby zagrało A i B trzeba mieć podpięte 4 kolumny i w tym wypadku nic nie zmienisz. Ale, że samo B nie działa to jest dziwne. Weź schemat w rękę i zobacz wczy wszystko jest dobrze popodpinane. A jak nie to zostaje czyszczenie isostatów.

0
  • #10 04 Kwi 2008 18:11
    Szarlej
    Poziom 12  

Okazało się, że przełącznik głośników nie łączył. Przeczyściłem go i teraz jest dobrze. Dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamykam

0