korn10 napisał: Jeżeli nie sprawi to kolegom problemu to jak wyznacza się impedancję anteny ferrytowej w celu dopasowania do odbiornika?
Jest to rezystancja stałoprądowa drutu nawojowego....
[/url]
Rezystancja falowa nie ma nic wspólnego z rezystancją "stałoprądową". Wystarczy wiedzieć czy wejście jest niskoomowe (przeważnie tranzystor) czy wysokoomowe (lampa). Obwód rezonansowy (a cewka nawinięta na rdzeniu ferrytowym z dołączonym kondensatorem zmiennym - jest obwodem rezonansowym) ma dużą oporność falową, a więc dołączenie do wejścia niskoomowego powinno być zrealizowane poprzez sprzężenie indukcyjne (kilka zwojów nawinięte obok cewki rezonansowej) jeden koniec uzwojenia na masę drugi na wejście. Jeśli wejście jest wysokoomowe to obwód rezonansowy dołącza się bezpośrednio, albo poprzez kondensator, bo przeważnie jest potrzebne odpowiednie spolaryzowanie bazy tranzystora.
Ścisłe dopasowywanie do oporności falowej wejścia nie jest konieczne.
Proponowałbym bardziej skupić się na prawidłowości montażu i blokowaniu napięć zasilających dla w.cz. niż na teoretycznych rozważaniach oporności falowej. Najlepiej korzystać z gotowych schematów gdzie zgodność oporności falowej została uwzględniona. Proponuję też nie budować wszystkiego na jednej płycie tylko każdy stopień na oddzielnej płytce. Wtedy łatwiej dojść który stopień nie działa lub działa nieprawidłowo i łatwiej przeprowadzać modyfikacje. Odbiornik uruchamia sie "od tyłu" najpierw sprawdzając wzmacniacz m.cz., potem detektor, a na końcu stopnie wejściowe.