Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer2 z AT89S52 jako generator. Jak zwiększyć obciążalność?

06 Kwi 2008 11:11 2594 16
 • Poziom 12  
  Witam
  Wykorzystałem Timer2 z AT89S52 do pracy jako generator przebiegu prostokątnego . Na oscyloskopie przebieg jest O.K. do momentu podłączenia obciążenia. Nawet dotknięcie palcem do wyjścia powoduje że sygnał robi się płaski. Czy obciążalność tego wyjścia jest taka mała? Nie mogę wysterować zwykłego tranzystora ( nie mam pod ręką żadnego polowego ). Chciałbym obciążać ten generator na poziomie 50 - 100 mA. generowane przebiegi w zakresie 10 - 450 kHz.
  Jak zwiększyć obciążalność ?
 • Poziom 33  
  W µC serii '51 można obciążać port prądem rzędu kilku mA ale przy stanie
  niskim na porcie. Porty masz podciągnięte do plusa zasilania przez rezystory o dość
  dużych wartościach. Żeby więc działało to jak należy to zastosuj zewnętrzny tranzystor
  PNP. Bazę podpinasz przez rezystor np. 2k2 do portu, a emiter łączysz z plusem. Kolektor
  podłącz do masy przez jakiś rezystor np. 330Ω i sprawdź jak układ działa. Jak wykorzystasz
  ostatecznie kolektor tego tranzystora to już zależy co chcesz zrobić. Ja podaję tylko przykład.
 • Poziom 28  
  Witam.
  Albo dołącz zewnętrzny rezystor np.4,7k podłaczony do +5V i do pinu z którego chcesz pobierać sygnał. Tranzystor NPN.
 • Poziom 12  
  Tak Panowie. Zawsze tak robię , jednak w tym przypadku nie zdaje to egzaminu. Chodzi mi o to czy przy pracy jako generator wyjście jest tak samo jak w innych przypadkach open kolektor ?
  Być może uszkodzony jest port ??? . Podmienię procka i zobaczymy
 • Poziom 22  
  wsadz w jego miejsce jakas atmege w DIP40 i bedziesz mial tyle pradu ile zapragniesz :-)
 • Poziom 23  
  Ten pin jest zbudowany identycznie jak pozostałe. Nie brałeś pod uwagę "uwalonej" końcówki procka ??
 • Poziom 12  
  kozak_sc napisał:
  Ten pin jest zbudowany identycznie jak pozostałe. Nie brałeś pod uwagę "uwalonej" końcówki procka ??


  Też przyszło mo to do głowy. Tylko kiedy miałby się "uwalić"?. Procek jest nowy i podłączony był do bazy tranzystora NPN przez rezystor 10k i do + przez 5k1. Jak poodpinam wszystko na oscyloskopie jest O.K. a kiedy podepne na wy procka amplituda sygnału bardzo spada, a tranzystor jest cały czas otwarty. Wieczorem jednak podmienię procka na nowego i sprawdzę
 • Poziom 28  
  Czekaj, czekaj, nie podmieniaj. Na jakiej częstotliwości to sprawdzasz? 400kHz to nie byle co. Twój palec to jakieś 10pF a to już spore obciążenie dla 400kHz. Zamiast tranzystora użyj najpierw jako bufora dowolnej bramki logicznej z rodziny 74HCXX.
 • Poziom 12  
  Przy 10 kHz jest identycznie

  Procek jest O.K. Z rezystorem podciągającym do +5V na oscyloskopie idealny TTL. Próbowałem wysterować tranzystor (zwykły NPN ) przez kondensator 100 nF. Na porcie sygnał się nie zmienia, ale tranzystor nie otwiera się do końca. Jeśli może ktoś podrzucić jakiś schemat jak taki tranzystor lub inny włączyć żeby działał jak należy.
 • Poziom 28  
  Oki, a powiedz nam jakiej wartości Rezystor podciągający do "+" siedzi w tej 51-dynce? Jak sie tego dowiem to Ci zasymuluje coś w PSPICE'ie.
 • Poziom 12  
  Jaki jest wewnętrzny tego nie wiem . Jest to port P1 a dokładnie końcówka P1,0 . Z tego co wiem oprócz portu P0 Jakieś rezystory do + są w pozostałych portach. Ja daję zewnętrzny 5k1
  Jeśli już ktoś ma podjąć się profesjonalnego zaprojektowania stopnia wy. to muszę uszanować jego pracę i do końca powiedzieć o co dokładnie chodzi.
  Mianowicie siostra poprosiła mnie o zbudowanie ZAPPERA ( to taki generator mający niby właściwości lecznicze, piszę niby bo sam nie testowałem na sobie jedynie słyszałem o jego właściwościach) Pomyślałem o wykorzystaniu uP w którym oprócz podstawowej częstotliwości będą zaprogramowane również inne dostępne w prosty sposób z menu. Program działa prawidłowo i generuje zadane przebiegi. Założenie jest takie aby prąd wy nie przekraczał 10 mA a przebieg był możliwie prostokątny. Podczas testowania poprzedniej wersji opartej na ne555 i napięciu wy około 10V przy częstotliwości 30 kHz doznałem punktowego poparzenia naskórka. Stosowałem elektrody w formie opaski zapinanej na nadgarstki. Obecny model dla 100% bezpieczeństwa nie powinien mieć więc ( tak mi się zdaje) napięcia większego niż 5V.
  Po kilu próbach na kolektorze tranzystora wy. otrzymuję przebieg zbliżony do prostokąta. Im częstotliwość większa tym bardziej przypomina piłę . a po dotknięciu palcami końca przewodów amplituda sygnału spada do około 1V. Tak więc Wiadomo już o co chodzi i na czym mi zależy . Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny i oczywiście klikam POMÓGŁ.
  Bardzo proszę o powstrzymanie się w tym temacie od uwag na temat samej skuteczności tego urządzenia. Jest to egzemplarz budowany na specjalne zamówienie.
 • Poziom 28  
  Policzmy co nieco:
  Chcemy uzyskać ładny prostokątny przebieg przy obciążeniu "Ciałem Człowieka". Załużmy pojemność Ciała Ludzkiego C = 20pF. Częstotliwość generatora F = 400kHz.
  T = 1/F = 1/400e3 = 2.5us
  Aby przebieg był kwadratowy to stała czasowa obwodu ładującego C musi być 40 razy większa od częstotliwości.
  T2 = T/40 = 2.5us/40 = 62ns
  R = T2/C = 62n/20p = 3kOhm
  I = U/R = 5/3e3 = 1.6mA

  Zakładając że tranzystor będzie miał z 10pF to wydajność prądowa układu pienna być minimalnie 2mA, a maksymalnie powiedzmy 8mA.
  Zdaje się że 15mA prądu 50Hz płynącego z ręki do ręki to już zagrożenie dla pracy serca.
 • Poziom 12  
  50 mA prądu przemiennego powoduje nieodwracalne zmiany w organiźmie człowieka. 10 mA może być przez bardziej wrażliwe osoby odczuwany jako mrowienie, ale jeszce jest zupełnie bezpieczny. Nie wiem jak potraktować sygnał TTL , bo napewno nie jest to stałe napięcie i napewno nie przemienne ?
  Oporność ciała człowieka w normalnych warunkach przjmowana jest na poziomw 1000 Ω. W szczególnych spada do 500Ω. Dla tego jako napięcie bezpieczne przyjmowane jest 24V. To teoria dla 50Hz, a jak będzie przy 400 kHz ? Myślę że prąd przy takim samym napięciu będzie większ ( z mojego doświadczenia 10V 30 kHz i ślady na skórze, a nie słyszałem żeby ktoś dooznał takich obrażeń od baterii 9V)
 • Poziom 35  
  ja bym sie nie bawił w pojedynczy tranzystor, tylko dał komplementarna pare SZYBKICH mosfetów, ewentualnie zastosował gotowy układzik scalony zawierający w sobie cos takiego (w tej chwili nie pamietam oznaczenia, ale mozna kupic, obudowa bodajże MFP4, albo DIL6)
  Wtedy problem rozwiązany. Trzeba tylko pamiętać, ze tranzystory nalezy dobrać takie zeby miały minimalna pojemnosc bramki....
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Wymodziłem taki układ:
  Timer2 z AT89S52 jako generator. Jak zwiększyć obciążalność?
  Q1, Q2, R1, C1 - to źródło prądowe ograniczające prąd do 5.5mA.
  R2, C2 - symuluje obciązenie - Człowieka.
  R4, S2, V2 - to symulacja pinu uC.
  Wyniki symulacji:
  Timer2 z AT89S52 jako generator. Jak zwiększyć obciążalność?
  Od góry:
  - Napięcie na drenie tranzystora M1
  - Prąd tranzystora M1, czyli prąd płynący przez Człowieka gdyby ten miał 100 Omów.
  - Napięcie sterujące pinem uC czyli V2.
 • Poziom 12  
  Wielkie dzięki za pomoc
  Nie miałem takiego tranzystora i wsadziłem BS170. Prądy zmierzyć nie mogę ale przy badaniu oscyloskopem (bez źródła prądowego w układzie) na rezystorze 1k jako obciążenie jest sygnał o amplitudzie 4,2V , a przy 100Ω prąd zasilający cały układ wzrasta o 25 mA (wart. skuteczna)
  Na marginesie
  czy ktoś może widział opaski antystatyczne z prostym przewodem, bo ta sprężynka przy tych częstotliwościach całkiem odpada
 • Poziom 28  
  Jacek1708 napisał:

  Nie miałem takiego tranzystora i wsadziłem BS170. Prądy zmierzyć nie mogę ale przy badaniu oscyloskopem (bez źródła prądowego w układzie) na rezystorze 1k jako obciążenie jest sygnał o amplitudzie 4,2V , a przy 100Ω prąd zasilający cały układ wzrasta o 25 mA (wart. skuteczna)

  A jak jest z kształtem przebiegów? są prostokątne?