Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena bazowa CB-Baseantenne

7grafii 07 Apr 2008 14:04 3711 16
    7grafii
    Level 16  
    Witam.Kupiłem antenę jak w temacie(5/8 fali,6 przeciwwag).Antena ta ma stroik na cewce i brak możliwości strojenia ostatnim składem.Ostatni skład można przykręcić tylko na maksymalną długość(jeden otwór na wkręta)..Przeczytałem na jakimś forum,że lepiej jest,zdjąć ten stroik z cewki i stroić ją długością...Co o tym myślicie?
    pietach
    Level 22  
    Jeśli producent tak zrobił to tak ma być.
    Stroisz przysłaniając lub odsłaniając cewkę na dole.
    7grafii
    Level 16  
    Wiem jak to stroić....A co do producenta,to tylko polskie rzemiosło...
    Może Ktoś wykonał taki eksperyment?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Trochę teorii. Cewka i jej stroik jako cała indukcyjność służy do transformowania (dopasowania) impedancji samego promiennika do impedancji linii (w tym przypadku do 50Ω). Nie ruszałbym tej cewki jeżeli WFS anteny jest OK. Zysku NIE poprawisz.

Trochę teorii. Długość promiennika jest głównym czynnikiem rezonansowym. Innaczej skracając i wydłużając promiennik analogicznie zwiekszamy i zmniejszamy czestotliwość rezonansową tego promiennika. NIE poprawiamy zysku anteny.

Myslę , że troszeczkę wyjaśniłem. Ja bym nic nie ruszał jeżeli WFS jest OK.

Niestety mogę tylko współczuć rozwiązania technicznego przez producenta tej anteny. W kwaśnej atmosferze mocowanie wkrętami "sypie" sie już po paru miesiącach , ale producent na pewno o tym wie i liczy na to , że uzytkownik przyjdzie i kupi następną. O zgrozo :cry:

Pozdrawiam.
    PS. Chyba dlatego anteny do własnych celów robię sam.
    avi
    Level 14  
    Witam, posiadam antenkę 5/8 6P firmy massen ( tu link do schematu i wyglądu, który zamieściłem w tym poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic972262.html )ale przerobiłem ją nieco. Ponitowałem wszystkie elementy nitami aluminiowymi, po trzy na obwodzie w odległości ok 10mm od siebie na długości. W brew opiniom, że będzie za sztywna i złamie ją wiatr stoi jak stać powinna i nawet się nie zgięła. Wytrzymała ostatnie burze. Niestety zostawiłem stroik na jesieni i był on poważnym problemem, ponieważ spływająca po promienniku woda deszczowa dostawała się pod stroik (poszczególne el. po znitowaniu zabezpieczone szczelnie izolacją) i tam zamarzała i zwierała stroik z obejmą do mocowania a to ze względu na to, że stroiłem antenę stroikiem i tak się składało, że najniższy SWR był przy stroiku opuszczonym na maximum. Po deszczu SWR szedł na 2,5 - 3. Teraz wywaliłem stroik i zestroiłem długością promiennika (jeden segment zostawiłem nienitowany - tylko na opaskę). Antenka działa w miarę dobrze ale po głowie chodzi mi zrobienie kopii Lemm AT92.
    7grafii
    Level 16  
    Dzięki za pomoc i zainteresowanie
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

7grafii wrote:
    Dzięki za pomoc i zainteresowanie

Tak więc, zgodnie z punktem 10.2 regulaminu, temat zamykam.
    Autor może temat odblokować po kontakcie poprzez PW.
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

Na prośbę autora tematu - otwieram ponownie.
    7grafii
    Level 16  
    Witam Wszystkich.
    Antena już stoi na dachu , więc chciałem podzielić się opinią na temat jej użytkowania. Antena 15 metrów nad ziemią , 32 metry H155 , radio to Alan 87. Swr: 26Mhz 1,4 , 27Mhz - 1,1 , 28Mhz - 1,5, więc zestroiła się dość ładnie jak na taki chłam. Problem w tym , że 24h na dobę mam zakłócenia sięgające 5 esów na wszystkich 40-stkach. Czy może to ustąpić gdy uziemię tą antenę? Wiem , że powinienem to zrobić od razu , ale niestety budynek nie jest wyposażony w piorunochrony. Dach budynku jest wykonany z blachy. Wiem , że na ten temat było dużo już pisane na forum , ale nie chciałbym kaleczyć ścian z klinkieru i ciągnąć druty z dachu do samego dołu. Żeby był to budynek mieszkalny , to nie było by problemu , ale jest to budynek sieci sklepów. Czy mógłbym na przykład wykorzystać kanał wentylacyjny do poprowadzenia drutu uziemiającego maszt antenowy? Kanał ten schodzi do kotłowni w piwnicy gdzie jest mnóstwo rur CO (miedż) i rury wodne, które chciałbym do tego wykorzystać. Czy koniecznie trzeba robić oddzielne uziemienie i zakopywać bednarkę w ziemi?
    Proszę o pomoc.
    7grafii
    Level 16  
    Nikt się nie wypowie?
    Panowie , czekam na jakieś sugestie.
    sp5wcx
    Level 33  
    Temat uziemiania anten był wielokrotnie poruszany na tym Forum. Sam kilkakrotnie odpisywałem na takie samo jak Twoje pytanie.
    Jeżeli jest to dach budynku sieci sklepów (obiekt użyteczności publicznej), to powinien być uziemiony. Być może jest tak iż zwodów nie widać, bo naturalnym zwodem jest blaszane pokrycie dachu. Norma PN-IEC 61024 zaleca nawet takie rozwiązanie, pod warunkiem spełnienia przez to pokrycie szeregu warunków. Możesz też nie widzieć przewodów odprowadzających (łączących dach z uziemieniem), gdyż rolę tych przewodów mogą spełniać stalowe elementy konstrukcji obiektu. Tutaj też wyżej wymieniona norma zaleca takie rozwiązania, pod pewnymi obostrzeniami.
    Uziemienie anteny powinieneś wykonać głównie ze względów bezpieczeństwa. A co do tych zakłóceń - nie dziw się wcale, skoro masz w pobliżu kupę kas sklepowych, systemów zabezpieczeń i innego badziewia które strasznie śmiecą.
    7grafii
    Level 16  
    Dzięki za odpowiedz. Czyli mam sprawdzić czy pokrycie dachu(blacha)jest uziemiona? Wystarczy jak sprawdzę to woltomierzem?
    sp5wcx
    Level 33  
    Jak chcesz sprawdzić woltomierzem czy dach jest uziemiony?
    W jednym z moich postów opisałem jak można domowym sposobem zmierzyć rezystancję uziemienia, w Twoim przypadku rezystancję uziemienia dachu. Najlepszą metodą będzie jednak wgląd do dokumentacji techniczno-budowlanej obiektu. Jeżeli jest to w miarę nowy obiekt, na pewno jest tak jak pisałem w poprzedniej odpowiedzi.
    7grafii
    Level 16  
    Ok. Poczytam trochę Twoich postów , chyba , że byłbyś na tyle miły i zamieściłbyś jakiegoś linka. A co do dokumentacji, to będzie problem ją odnależć. Budynek budowany był w latach 1990-1993.
    sp5wcx
    Level 33  
    W tamtych latach w zakresie ochrony odgromowej obowiązywała norma PN-__/E-05003. Norma przeze mnie cytowana wcześniej niewiele odbiega od tej. Ta 05003 była nawet bardziej rygorystyczna.
    W wolnej chwili poszperam, to zamieszczę linki.
    7grafii
    Level 16  
    Przejrzałem dokumentację budynku i pytałem sąsiadów (współwłaścicieli) budynku i niestety-nie ma instalacji odgromowej. Więc proszę mi coś podpowiedzieć jak mam uziemić tą antenę....
    sp5wcx
    Level 33  
    Prowadzenie czegokolwiek w kanałach wentylacyjnych jest zabronione. Podczas rutynowego przeglądu każdy kominiarz to zakwestionuje. A może akurat do samej góry idą na przykład stalowe, ocynkowane, rury z zimną wodą, co do których masz pewność że zapewniona jest ciągłość połączeń aż do samej piwnicy, a w piwnicy wszystkie metalowe instalacje są spięte do Głównej Szyny Uziemiającej, oczywiście uziemionej. Jeżeli tak, to połączył bym antenę z tą rurą przewodem miedzianym o przekroju co najmniej 16mm2 (jak najkrótszym odcinkiem). A może w którymś pionie instalacyjnym masz pociągniętą bednarkę ocynkowaną jako przewód PE? Jeśli tak, to podłączył bym się do niego. Trudno na odległość określić co akurat tam by pasowało, nie znając obiektu. Popytaj jakiegoś kumatego konserwatora-elektryka w tym budynku, może coś Ci podpowie.

ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
    ...
    Dział III
    BUDYNKI I POMIESZCZENIA
    Rozdział 1
    Wymagania ogólne
    ...
    § 53. 1. Budynek, odpowiednio do potrzeb wynikających z jego przeznaczenia, powinien być wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną.
    2. Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
    ...
    Rozdział 8
    Instalacja elektryczna
    ...
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    ...
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    ...
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
    ...
    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
    2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.
    3. Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53 ust. 2, powinna być wykonana zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
    ...
    § 192.
    3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomiędzy rokiem 1994 a 2002 obowiązywało:
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
    z dnia 14 grudnia 1994 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    ...
    Dział III
    BUDYNKI I POMIESZCZENIA
    Rozdział 1
    Wymagania ogólne
    ...
    § 53. 1. Budynek, odpowiednio do potrzeb wynikających z jego przeznaczenia, powinien być przyłączony do sieci elektroenergetycznej i wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną.
    2. Budynek należy wyposażyć w instalację piorunochronną, chroniącą od wyładowań atmosferycznych, jeżeli obowiązek taki wynika z Polskiej Normy.
    ...
    Rozdział 8
    Instalacja elektryczna
    ...
    § 183. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    ...
    5) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    ...
    8) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
    ...
    § 184. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, inne metalowe elementy umieszczone w fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy, zbrojenia fundamentów i ścian oraz przewodzące prąd instalacje wodociągowe, pod warunkiem uzyskania zgody jednostki eksploatującej sieć wodociągową.