Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt licznika synchronicznego

07 Kwi 2008 16:58 2866 4
  • Poziom 10  
    witam mam do zaprojektowania licznik synchroniczny który by liczył mi stany i wyświetlał 1,2,3,4,5,7.
    W jaki sposób można takie cudo zrobić na przerzutnikach J-K???
  • Poziom 31  
    Należy napisać tablicę następstwa stanów, na jej podstawie tablicę przejść, z niej i tablicy przejść przerzutnika J-K napisać tablice Karnaugha dla poszczególnych bitów i zrealizować otrzymane funkcje. Następnie pchwalić się swoimi wynikami na forum, a wtedy powiemy co ewentualnie trzeba poprawić.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Pomocny dla użytkowników
    Rozpisz spobie tabelkę gdzie w kolejnych wierszach będą zapisane: poprzedni stan-nastęny stan.

Podpisz kody tych stanów.

Wypisz metodą tablic Karnaugha (takich dla trzech zmiennych) stany wzbudzeń dla wejść J i K kolejnych przerzutników, by w danym stanie tych wejść uzyskać wymagany następny stan.

A potem zminimalizuj funkcje dla poszczególnych wejść.

Pamiętaj, że dobrze jest jak ze stanu, który nie występuje w sekwencji pracy licznika, licznik przechodzi do stanu z sekwencji (wybranego tak by uzyskać najlepszą minimalizację funckji). Chodzi o to by licznik był samokorygujący się (tj. jak się ustawi przypadkiem w stan spoza normalnej sekwencji liczenia, żeby się nie zawiesił, bo to czasami może skutkować uszkodzeniem sterowanego licznikiem urządzenia).
  • Poziom 10  
    czyli mam naisać kolejne moje stany na bitach jak się one mają tak ??
    a potem starać się to rozrywować w tabliczy i znaleźć cześć wspulną jak w uklądach kompinacyjnych ???
  • Poziom 10  
    czy to coś takiego powinno być ???

projekt licznika synchronicznego

do tego wypisane mam jeszcze coś na bramki
    J1 = Q2Q3
    K1 = Q2
    J2 = Q3
    K2 = Q1+ Q3
    J3 = 1
    K3 = Q2(neg)

W taki to sposób powinno być zaprojektowane ??? czy nie dokońca