Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ sekwencyjny na przekaźnikach

ragus16 07 Kwi 2008 19:18 2607 7
  • #1 07 Kwi 2008 19:18
    ragus16
    Poziom 9  

Witam.
    Potrzebuję schematu sterującego np. drzwiami. Chodzi o to by drzwi otwierały się dzięki kombinacji liczb na "pulpicie" (0-9 = reset). Problem w tym, że interesuje mnie układ na bazie przekaźników a nie za pomocą układu scalonego.
    Czy jest możliwe?..

0 7
  • Relpol
  • #3 07 Kwi 2008 21:28
    barek89
    Poziom 20  

racja prosze przeniesc ten watek,
    wydaje mi sie ze jest to mozliwe , w koncu styk jest otwarty albo zamkniety ... czyli tak lub nie ... czyli 0 lub 1 ;p wiec prawie jak us :D

0
  • Relpol
  • #4 07 Kwi 2008 21:31
    vankej
    Poziom 15  

kolego jest to banalny układ,a mianowicie musisz na początek zdecydować ile cyfr chcesz w tym kodzie po drugie te cyfry nie mogą się powtarzać następnie te wybrane przyciski połączyć z przekaźnikami w których zastosujesz "podczymanie" a pozostałe przyciski możesz wykorzystać jako reset łącząc je równolegle i podłączając do kolejnego przekaźnika prze który będzie przechodziło jedno z zasilań przekaźników (najlepiej nie to które wykorzystasz do podczymania)

pozdrawiam

0
  • #5 07 Kwi 2008 22:20
    Karol966
    Poziom 30  

prosty układ zamka kodowego :D wypada dorobić układ czasowy powodujący zanik stanu wysokiego na wyjściu układu do sterowania ryglem (za równo na zamykanie jak i otwieranie). Wystarczy zastosować 1 tranzystor, rezystor i kondensator ;)

edit:

a tak to to wyglądało jak zrobiłem ten układ w 10 minut :D

wiem, że to tragicznie wygląda ale to było tylko sprawdzenie poprawności schematu

0
  • #6 08 Kwi 2008 15:52
    ragus16
    Poziom 9  

tak... każdą funkcje logiczną da się zrobić na przekaźnikach...

Dodano po 6 [minuty]:

TAK TAK TO WSZYSTKO BYłO DLA MNIE JASNE ALE NIE MOGE ZAłAPAć JAK SPEłNIć WARUNEK WCISKANIA PRZYCISKóW PO KOLEI

0
  • #7 08 Kwi 2008 18:27
    Karol966
    Poziom 30  

Zbuduj układ z mojego schematu a kolejne kolejne przekaźniki podłączasz do klawiszy wedle swego kodu :P

jak nie wdusisz ich w odpowiedniej kolejności to nie uruchomisz układu wykonawczego (kolejność jest taka : pierwszy klawisz, który musi być wduszony to klawisz załączający przekaźnik nr 1, następnie klawisz od przekaźnika 2 itd, jeżeli wduszony zostanie jakikolwiek klawisz z nie używanych to zostanie zresetowany cały układ i wszystkie przekaźniki się wyłączą z podtrzymania)

0
  • #8 08 Kwi 2008 21:27
    ragus16
    Poziom 9  

prawda... bardzo dziękuje wszystkim za pomoc to co mam powinno mi już wystarczyć... jeszcze raz wielkie dzięki karol966

0
  Szukaj w 5mln produktów