Oscyloskop nie wlacza sie
Spalony byl bezpiecznik zasilacza WN, po wymianie dymil rezystor laczacy zarzenie z katoda. Przyczyna okazalo sie zwarcie miedzy uzwojeniem zarzenia trafa sieciowego a ekranem. Przewiniecie uzwojenia zarzenia umozliwilo uruchomienie oscyloskopu. Zwarty byl tranzystor szeregowy stabilizatora 120V oraz tranzystor i dioda Zenera wzmacniacza rozjasniania. Po wymianie zasilacz dziala prawidlowo. Jednak po chwili od wlaczenia wiazka miala duza jasnosc i nie dzialala jej regulacja. Obnizenie napiecia zarzenia do 5V rozwiazywalo problem. Oscylogram z podwajacza napiecia rozjasniajacego po nagrzaniu i pelnym rozjasnieniu wiazki bardzo sie odksztalcal. Przypadkowe odlaczenie przewodu do siatki pierwszej spowodowalo powrot oscylogramu do normy. Przyczyna okazalo sie zwarcie miedzy siatka druga a katoda wystepujace po nagrzaniu katody prawidlowym napieciem zarzenia. Wymiana lampy rozwiazala problem.
Spalony byl bezpiecznik zasilacza WN, po wymianie dymil rezystor laczacy zarzenie z katoda. Przyczyna okazalo sie zwarcie miedzy uzwojeniem zarzenia trafa sieciowego a ekranem. Przewiniecie uzwojenia zarzenia umozliwilo uruchomienie oscyloskopu. Zwarty byl tranzystor szeregowy stabilizatora 120V oraz tranzystor i dioda Zenera wzmacniacza rozjasniania. Po wymianie zasilacz dziala prawidlowo. Jednak po chwili od wlaczenia wiazka miala duza jasnosc i nie dzialala jej regulacja. Obnizenie napiecia zarzenia do 5V rozwiazywalo problem. Oscylogram z podwajacza napiecia rozjasniajacego po nagrzaniu i pelnym rozjasnieniu wiazki bardzo sie odksztalcal. Przypadkowe odlaczenie przewodu do siatki pierwszej spowodowalo powrot oscylogramu do normy. Przyczyna okazalo sie zwarcie miedzy siatka druga a katoda wystepujace po nagrzaniu katody prawidlowym napieciem zarzenia. Wymiana lampy rozwiazala problem.